Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: amerykańskie rakiety kontra rosyjskie haubice

Msta-S
Autor. mil.ru

Podczas ostatnich działań Ukraińcom udało się trafić co najmniej pięć rosyjskich haubic samobieżnych 2S19 Msta-S.

Reklama

Wojna na Ukrainie - serwis specjalny Defence24.pl

Reklama

Porażenie i prawdopodobne zniszczenie pięciu haubic samobieżnych zostało zarejestrowane przez bezzałogowce, a następnie upublicznione, między innymi przez serwis Ukraine Weapons Tracker. Na nagraniach widać trafienia i pożary rosyjskich środków ogniowych.

Do zwalczania haubic 2S19 Msta-S wykorzystano najprawdopodobniej pociski typu GMLRS, wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS, bądź opartych na gąsienicowym podwoziu M270 MLRS. Tego rodzaju precyzyjna amunicja artyleryjska, podobnie jak wystrzeliwane z haubic pociski Excalibur, jest często wykorzystywana przez Ukraińców do rażenia wykrytych środków ogniowych artylerii przeciwnika.

Reklama

Zarówno pociski GMLRS jak i Excalibury pozwalają na uderzenie w cel, często spoza zasięgu oddziaływania rosyjskiej artylerii. W niektórych wypadkach ich dokładność ogranicza zakłócanie GPS, ale jak widać nadal uzyskują precyzyjne trafienia. Donośność pocisków GMLRS to 85 km, dla Excaliburów jest to ponad 50 km przy strzelaniu z haubic Krab (z lufami o długości 52 kalibrów).

Czytaj też

Dodajmy, że 2S19 Msta-S to jedna z nowocześniejszych rosyjskich haubic. Opracowano ją w latach 80. XX wieku jako następca używanych również przez obie strony na Ukrainie 2S3 Akacja i 2S5 Hiacynt. Główne uzbrojenie tego systemu stanowi armatohaubica 2A64 o długości 47 kalibrów, umieszczona w obrotowej wieży osadzonej na podwoziu gąsienicowym. Jest ono zbudowane z wykorzystaniem podzespołów czołgów T-72 i T-80. Szybkostrzelność dochodzi do 8 strzałów na minutę, zaś donośność określa się na 25-40 km w zależności od wersji.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

 1. Stary Puchacz

  Ciekawy artykuł, choć dla większej jasności parametry rosyjskiego uzbrojenia powinny być opisywane bardziej szczegółowo. Tak w zakresie wymogów odn. wymagalnego wyposażenia dodatkowego, liczebność obsługi nie wspominając o zasięgu czy kalibrze. A także o rodzaju używanej amunicji i jej parametrów. Ale i te podane też coś mówią Podsumowując; całkiem ciekawy artykuł. Dzięki.

 2. KrzysiekS

  Poraża skuteczność jeden pocisk jedna 2S19 Msta-S.

  1. młodygrzyb

   Pewny jesteś że to tak wygląda?

  2. KrzysiekS

   młodygrzyb Mówię tylko to co widzę na filmie.

  3. Szwejk85/87

   Jeden taki filmik uzasadnia kosmiczne ceny amunicji precyzyjnej. Wydajemy kilkadziesiąt tysięcy $ na pojedyńczy pocisk, ale jednym takim pociskiem niszczymy sprzęt warty kilkanaście milionów $

 3. ostatni

  Mysle ze to czesc "wojny informacyjnj" - czyli Rosjanie pokazani zniszcznie ataku- a Ukraincy "Cisza w eterze" - wiec zaczli przegrwac w sferze inforamcji wiec musili wrocic do pubikowania takich filimikow oczyiwiscie z narracja zero strat. W Rosji jest Propaganda + nazekania rzonierzy, matek, Krytyka blogerow wojskicyh. Mieszkania. NA Ukrainie ALbo Cisza ALbo Proaganda. Taka roznica.

  1. Vixa

   Ty to zawsze nam to wszystko potrafisz wyjaśnić, o wielki!

  2. Rusmongol

   To ile zabitych swoich żołnierzy do dziś podaje Rosja? No dawaj, bo mówisz że Rosja chętnie podaje swoje prawdziwe straty...

  3. Wania

   Może w Rosji wreszcie kobiety widzą, że ta napastniczka wojna jest bez sensu. Jest tylko dla fanaberii jednego człowieka. Żaden z celów specjalnej operacji nie został osiągnięty a ciągle giną tysiące ludzi. Choć jak zn życie chodzi o ładę. Jak narzekają to dostaną ładę.

 4. Hmmm.

  To chyba były excalibury, nie GMLRS.

 5. Fala44

  Ciekawe jak tam nasze Goździki się sprawują?

 6. Jaberwak

  Jestem ciekaw jak to wychodzi kosztowo w porównaniu do wykorzystaniu w tym samym celu amunicji krążącej.

  1. ostatni

   Ukraina ma bron za darmo- wiec kosztowo zero. Co prawda po wojnie bedzie musiala sprwatyzac swoje zakaldy i ziemie i nie zostanie nic Ukrainskiego ale puki co gratis.

  2. PSZ

   Czy sugerujesz, że na Ukrainie jeszcze nie było prywatyzacji?

  3. młodygrzyb

   W tym problem na Ukrainie już ukradziono wszystko co się dało, ciekawe czym zatem zapłacą rachunki?

Reklama