Reklama

Wojna na Ukrainie

Tysiące osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego

Ukraińskie systemy artyleryjskie 2S7 Pion należące do 43. Samodzielnej Brygady Artylerii.
Ukraińskie systemy artyleryjskie 2S7 Pion należące do 43. Samodzielnej Brygady Artylerii.
Autor. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine/X

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej – poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

„W Polsce zaczynamy przygotowywać pierwszą ukraińską brygadę złożoną z ochotników. Mamy (w kraju) do 1 mln Ukraińców obu płci, a kilka tysięcy z nich już zarejestrowało się, aby wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Co ciekawe, wielu z nich naprawdę chce służyć i zmieniać swoich rodaków (na froncie), ale mówią: »nie chcemy być wysyłani do walki bez odpowiedniego przeszkolenia i wyposażenia«” – podkreślił Sikorski.

Reklama

Minister zauważył, że strona polska zapewni ochotnikom szkolenie i sprzęt, a następnie te osoby zostaną wysłane na Ukrainę z prawem powrotu do Polski po rotacji. „Gdyby każdy kraj europejski tak zrobił, Ukraina miałaby kilka (kolejnych) brygad” – przyznał minister.

Czytaj też

Jak poinformowano, umowa o gwarancjach bezpieczeństwa podpisana między Ukrainą a Polską przewiduje utworzenie legionu ochotniczego w Polsce z możliwym udziałem cudzoziemców. Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego każdy obywatel tego kraju, który zdecyduje się wstąpić do legionu ochotniczego, będzie mógł podpisać kontrakt z Siłami Zbrojnymi Ukrainy.

Czytaj też

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow wezwał wszystkich Ukraińców w Europie do przyłączenia się do Legionu Ukraińskiego. „Ta inicjatywa pokazuje niezachwiane wsparcie i solidarność naszych europejskich partnerów, a także gotowość do tego, by stać ramię w ramię z Ukrainą. Wzywamy wszystkich Ukraińców w Europie do przyłączenia się do Legionu Ukraińskiego. Wasz wkład w naszą walkę o wolność i niepodległość jest nieoceniony. Każdy krok przybliża nas do zwycięstwa!” – podkreślił Umierow w komunikacie na Facebooku.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (18)

 1. sprawiedliwy

  Chyba że to feake news. Nie po to uciekali by się zgłaszać teraz

 2. Prezes Polski

  Muszę przyznać, że jestem w lekkim szoku. To pokazuje, że Ukraińcy mają duże zaufanie do naszego państwa. Mam nadzieję, że się nie zawiodą. Dla nas to okazja do wystawienia sił wielkości brygady lekkiej piechoty, wyposażonych i uzbrojonych w to, co ma WP. Będzie to znakomity test ekwipunku, uzbrojenia i jakości szkolenia, który będzie można przełożyć na przyszłe modyfikacje w naszej armii.

  1. Adam S.

   Prezes Polski. Dokładnie. Świadczy to o woli walki Ukraińców, ale także o niskim zaufaniu do państwa ukraińskiego pod władzą Zełenskiego. Ukraińcy chcą walczyć, ale w armii o standardach natowskich, a nie postsowieckich.

  2. pomz

   Oby ich tylko nie szkolili tak jak np szkola dobrowolsów czy terytorialsów. (cwiczenie Powiat 2023) heheheh

 3. ALBERTk

  Polska zapewni im wyszkolenie i sprzęt. Jaki koszt? Wy nie potraficie kupić naszym żołnierzom porządnych butów, hełmów i mundurów a będziecie inną nację wyposażać, to jest jakieś kuriozum.

  1. Buczacza

   Dokładnie to kuriozum a wróg mojego wroga...

  2. młodygrzyb

   To niby który jest który? Co komandosie?

 4. Jan z Krakowa

  Kilka tysięcy juz się zgłosilo? To musieliby wiedzieć grubo wcześniej o takiej możliwosci. Ile to bedzie kosztowało polski budzet?

 5. Ma_XX

  wliczyli to inżynierów z Afryki?

 6. ANDY

  czy ja dobrze rozumiem ...? osoby które uciekły z Ukrainy do Polski aby nie walczyć masowo zgłaszają się aby walczyć na Ukrainie ...?

  1. SP9

   Gdzie widzisz sprzeczność?Niektórzy uciekli nie przed wojną ale przed ukraińską armią.. Jakby miał wybierać 2 lata temu to też bym wolał pojechać za granicę, wyrobić papiery, sprowadzić żonę z dziećmi i zgłosić się do polskiej armii.

  2. skition

   Zapewne zapominasz o przesunięciu czasowym czyli jak wyjechali z Ukrainy to byli niepełnoletni. Jako niepełnoletni nie podlegali obowiązkowi służby wojskowe ale ich minister Kosiniak straszył , że zostaną złapani i siłą deportowani na Ukrainę. Trafiliby by pewnie do jednostki do której nie chcieliby trafić. Tu mają gwarancję ,że pozostaną w MSD ( miejsce stałej dyslokacji) . i być może zostaną batalionem brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej..Z racji tej że legion ma być w sile brygady to LITPOLUKRBRIG rozrośnie się do dywizji..Mogą być zamiast 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej im Romualda Traugutta. Konia z rzędem temu kto zna jakiekolwiek jednostki wchodzące w skład tej dywizji.W 8 dywizji jest wszak dowódca dywizji i prawdopodobnie gdzieś ma jakieś biurko...i nic poza tym.

 7. Hubert

  To jest niebywałe...politycy doprowadzili już do sytuacji w której nasze państwo stało się obozowiskiem dla świata a na jego terytorium formowana będzie obca armia innego państwa za pieniądze Polaków i sprzęt Wojska Polskiego. Żadne państwo na świecie, które poważnie traktuje swoją bytność nie robi takich rzeczy. Za sprawą polskich polityków nasza Rzeczpospolita stała się światowym fenomenem pod względem zapraszania świata na swoje terytorium.

  1. Adam S.

   No parz, kto to widział tworzyć obcą armię na swoim terytorium. A nie, czekaj, a skąd się wzięła jakakolwiek polska armia po klęsce wrześniowej? A skąd się wzięła jakakolwiek polska armia w czasie zaborów? Polska nie miała wtedy terytorium :)

  2. user_1055212

   A Hymn Polski? Jego słowa?

 8. Gnot

  Podczas wojny w Wietnamie średni wiek żołnierzy amerykańskich wynosił 19 lat, a tutaj, w swoim rodzinnym kraju, Zełenskiemu zajęło rok, zanim obniżył wiek z 27 do 25 lat. Co się dzieje? Czy boi się, że ludzie zbuntują się i odsuną go od władzy, jeśli będzie rządził krajem twardą pięścią? Mam dość tego, że Zełenski ciągle narzeka, że ​​nie ma wystarczającej ilości broni i amunicji, podczas gdy to samo w sobie nie może wygrać wojny, jeśli nie ma wystarczającej liczby żołnierzy. Musi przyspieszyć lub odsunąć się na bok.

 9. andys

  "Co ciekawe, wielu z nich naprawdę chce służyć i zmieniać swoich rodaków (na froncie), ale mówią: »nie chcemy być wysyłani do walki bez odpowiedniego przeszkolenia i wyposażenia«” – podkreślił Sikorski." Mysle, ze warunek Ukraińców jest inny - zagwarantujecie , że nie zostane zabity i dodatkowo otrzymam solidny żołd.

 10. młodygrzyb

  Jeszcze jedno. Jak się to ma do prawa międzynarodowego? Czy nasz rząd przypadkiem nie zaczął właśnie formować najemniczej formacji i wyśle ją na wojnę do innego kraju? Jak Polska będzie po czymś takim odbierana w Afryce? W Ameryce Południowej?

 11. szczebelek

  Teraz jest pytanie czy to ochotnicy z aresztów, którzy zdążyli popełnić przestępstwa czy może szef zawołał do gabinetu, że bez tego papieru Ukrainiec zostanie zwolniony natychmiast?

  1. Zam Bruder

   Praktycznie w 48 godzin od ogłoszenia w mediach tego wiekopomnego dokumentu mamy już kilka tysięcy zgłoszeń wedle rewelacji pana Sikorskiego. Pytam ; kiedy zdążyli? I gdzie dokonali zgłoszenia? W ukraińskiej ambasadzie? Cuda się dzieją na polskiej ziemi, oj cuda za sprawą tego rządu.

 12. Buczacza

  Jestem pod wrażeniem... Podoba mi się...

 13. młodygrzyb

  Jak się to ma do polskiego prawa? Jak wygląda finansowanie tego tworu i jak się ma to do polskiego prawa? Jaki status prawny mają czy maja mieć "członkowie korpusu" na terenie Polski?

 14. Zam Bruder

  Właśnie został zanurzony papierek lakmusowy dla Ukraińców mieszkających w Polsce i ich postawy wobec swojego kraju. Zamiast wymieniać tu nawzajem złośliwości w komentarzach n/t stosunku Ukraińców do wojny - przekonamy się na własne oczy o skali ich poparcia wobec służby na froncie wojny z Rosją.

 15. x0Czarny0x

  Legion z możliwym udziałem cudzoziemców? Ukraińcy zagranicą nagle tacy chętni do walki, ale nie wracają do swojego kraju żeby się zaciągnąć i pójść na przeszkolenie do Polski... ale w samej Polsce to się zgłaszają? xD Jak dla mnie ten legion to szopka dla mediów i Polskiej opinii publicznej a tam pójdą sami cudzoziemcy i Polacy w Ukraińskich mundurach..

 16. MiP

  I bardzo dobry projekt,są chętni to wyszkolić ich,wyposażyć i niech jadą bronić ojczyzny

 17. Dudley

  Czyli Polska ma wyszkolić i wyposażyć kompletną brygadę ukraińskiej armii, własnym sumptem? Czy to nie idzie zbyt daleko? Mam nadzieję że nie będą nosili polskiego umundurowania. I że jeśli mamy ich wyszkolić, to zrobimy to najlepiej jak możemy to zrobić, a ich dowódcy przejdą nie tylko przeszkolenie ale też weryfikację. Bo nie ma sensu szkolić, wyposażać ludzi, i oddawać ich pod komendę głupców czy karierowiczów. Oni muszą wiedzieć że ich wysiłek i życie nie będą marnowane.

 18. Hoze

  Ciekawe ile będzie trwać organizacja? i skąd bedą oficerowie i podoficerowie? Patrząć na tempo szkolenia i formowania polskich jednostek to na front jednostka pojedzie za 3 lata.

Reklama