Reklama

Wojna na Ukrainie

Media: Ukraina chce nowego szczytu pokojowego z udziałem Rosji jeszcze przed wyborami w USA

Autor. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine / Facebook

Ukraina chce zwołania jeszcze przed wyborami prezydenckimi w USA kolejnego szczytu w sprawie osiągnięcia pokoju, tym razem z udziałem Rosji – podała agencja Bloomberga, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Świadczy to o obawach Kijowa przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu - podkreśliła.

Reklama

Przedstawiciel władz Ukrainy potwierdził plany zorganizowania kolejnego szczytu przed zaplanowanymi na listopad wyborami w USA.

Reklama

Kilku urzędników z zachodnich państw sojuszniczych podkreśliło, że szczyt taki musiałby mieć jasny cel, a niektórzy amerykańscy urzędnicy, zastrzegający sobie anonimowość, wyrazili wątpliwości, czy dojdzie do szczytu z udziałem Rosji i Ukrainy - podał Bloomberg.

Pierwszy szczyt odbył się w czerwcu w Szwajcarii i uczestniczyli w nim przedstawiciele ponad 90 krajów i organizacji. Rosja nie była zaproszona na rozmowy, niektóre kraje wysłały delegacje niższego szczebla i nie powiodły się wysiłki Kijowa, by przekonać do swojej sprawy kluczowe państwa globalnego Południa, gdyż niektóre odmówiły podpisania deklaracji końcowej.

Reklama

Wiele tych państw – jak również Chiny, który nie uczestniczyły w pierwszym szczycie – od dawna argumentowało, że Rosja powinna brać udział w rozmowach.

Czytaj też

Czytaj też

Chęć zorganizowania drugiego szczytu przed wyborami prezydenckimi w USA wskazuje na pośpiech ze strony Kijowa, który obawia się powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu - ocenia Bloomberg. Trump wypowiadał się przeciwko dalszemu wspieraniu militarnemu Ukrainy.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. młodygrzyb

  Dzisiaj 11 lipca. Może bardziej zainteresowalibyśmy się tym co my chcemy, a chcemy przeprosin za Rzeź Wołyńską i zezwolenia w końcu na ekshumację i ludzki pochówek naszych rodaków wymordowanych przez ukraińców.

  1. Sebseb

   Popieram w 100%.

  2. Fanklub Komandosa PCK

   100/100

 2. Buczacza

  To powinniście trzymać kciuki za Ukrainę i Ukraińców. Bo jak padnie to żadnych przeprosin nie będzie... Ps rozumiem, że to ważniejsze niż groźby płynące pod adresem Polski i Polaków.... Nadmienię, że ostatnie 3 tyg temu...

  1. Fanklub Komandosa PCK

   Chlopaczku, ruscy juz oswiadczyli, ze nie wazma udzialu w tym przedsiewzieciu. Przegrana Ukrainy i wchloniecie je przez rosje to najgorsze co moze przytafic sie Polsce, poniewaz jak to powiedzial jeden z Polskich wojskowych, rusci za kilka lat wykorzystaja ukraincow do ataku na Polske i Kraje Baltyckie. Ukraincow, ktorzy znaja zachoodni sprzet i taktyke. Rozumiesz o czym mowie?

Reklama