Reklama

Wojna na Ukrainie

T-14 Armata ruszy na wojnę?

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjski portal Izwiestia informuje jakoby rosyjska armia podjęła decyzję o rozpoczęciu eksploatacji czołgów podstawowych T-14 na bazie uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej Armata, w strefie tzw. specjalnej operacji wojskowej. Miałoby to celu „obronę” okupowanych terytoriów Donbasu na Ukrainie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Izwiestia powołując się na RIA Novosti podaje że czołgi T-14 znajdują się już w rejonie Donbasu, choć nie brały jeszcze udziały w działaniach bojowych. Już 14 grudnia informowano o czołgach T-14 w Donbasie, prezentując nagrania.

Czytaj też

Nie sposób jednak zweryfikować prawdziwości tych nagrań jeżeli chodzi o miejsce ich wykonania. Na jednym z nich czołgi poruszają się w kolumnie, do tego we mgle która skutecznie ogranicza widoczność i możliwość ewentualnej geolokalizacji. Na innym jeden z czołgów w otwartym polu z pozycji stacjonarnej oddaje strzał ze swej armaty 2A82-1M kaliber 125 mm.

Reklama

Czytaj też

Nie można jednak wykluczyć iż Rosjanie, również ze względu na poniesione straty w trakcie trwających już około roku walk, mogli zdecydować się na wykorzystanie w boju, czołgów T-14. De facto są one nadal prototypami, a uruchomienie produkcji seryjnej jest coraz bardziej odległe w czasie.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Nabosaka

  No i jak to u onuc, wygląda fajnie, nawet nowocześnie i futurystycznie, nie jak to T-72 z wyglądem odwróconego nocnika w postaci wieży. Ale co z tego, skoro nie wiadomo czy to działa i do tego jest w śladowych ilościach? Podobnie z Su-35S / Su-30SM/SM2, piękne samoloty, najzwrotniejszy na świecie, ale w walce BVR nie dają rady dziadkowi F-15C z AESA (według analityków oczywiście, bo do rzeczywistych pojedynków tych maszyn nigdy nie doszło).. No i o czym mowa w starciu czołgów z najnowszymi Abramsami czy Leosiami, czy starciu lotnictwa z F-22, F-35 czy F-15EX i F-16 70/72? A tak poza konkursem. Co u Davienka? Dalej twierdzi, że F-15EX to złom?

  1. Davien3

   @Nabosaka nie ma F-15C z AESA poza 18 F-15C USAF gdzie został zainstalowany doswiadczalnie bo F-15EX to wersja F-15E wiec znowu sie zbłaźniles na maxa A do pojedynku pomiedzy Su-30MKM i F-15C doszło na ćwiczeniach i F-15C ze starym radarem szczelinowym wygrał I to tyle z twoich bajeczek Nabosaka

  2. vaultsuit

   No nie z F-15 a z Rafale się okazało że w BVR to w DCS sobie mogą postrzelać co najwyżej

  3. Davien3

   @vaultsuit był pojedynek miedzy malezyjskim Su-30MKM a zwykłym F-15C zakończony w taki sposób że Su-30 MKM zostal zestrzelony z działka przez F-15C

 2. xdx

  Stojący t14 oddał strzał - czyli do dziś nie opanowali stabilizacji ( z która od samego początku mieli problemy ), podobno chcieli nawet zakupić od Niemiec (Rheinmetall) razem z wyposażeniem tej szkółki czołgistów , ale w międzyczasie był Krym i szlaban na wszystko istotne. Reńscy na otarcie łez dostali poligon do bezpłatnego użytkowania. .

  1. Prezes Polski

   Problem był nie tyle ze stabilizacja, co z rozkalibrowywaniem się całego układu celowania. Jest on, co zrozumiałe całkowicie elektroniczny, sensory muszą być więc idealnie zgrane z armatą i trzymać cel w trakcie ruchu pojazdu i strzelania. Podobno nie za bardzo to się udaje. Co działało z wieżą wyposażoną w działko 30mm, nie działa z potężną armatą. Bez dostępu do zachodnich komponentów maga nie dać rady tego opanować.

 3. LMed

  Pewnie niedopracowany, pewnie kaliber działa jeszcze nie ten, ale co w tym dziwnego że chcą go poużywać w kontrolowanych pewnie warunkach wojennych?

 4. OptySceptyk

  Ten czołg nie pojawi się na froncie dopóki nie będzie stuprocentowej pewności, że nie zostanie zniszczony/uszkodzony/przejęty przez Ukraińców. Więc, tak realnie, to zapewne trochę pojeździ po zapleczu i będzie wykorzystywany jako samobieżna artyleria. Na miejscu Ukraińców ogłosiłbym, że za przywiezienie do nich sprawnego T14 załoga dostaje np. milion dolarów.

 5. DIM1

  W 2020 roku miało ich być 2 tysiące sztuk. Czyli, że dalej nawet komentować szkoda.

 6. Jur

  Ta mała i wąska wieża nie wzbudza mego zaufania.

  1. Pirat

   Ta wieża nawet nie zatrzyma RPG.

  2. AdamK86

   Zwykle wieża jest większa, żeby w środku zmieścili się ludzie. W T-14 cała załoga siedzi w kadłubie.

 7. staryPolak

  to amerykańce już sprzątają hale i czyszczą narzędzia.. Ciekawe ile będą czekać na dostawę materiału "badawczego".

 8. Pirat

  Terminator został już zniszczone na Ukrainie teraz czas na T-14 Armata.

 9. WołanieNaPuszczy

  Ostatnie dwa zdania są pozbawione logiki. Bo jest to czołg bardziej zaawansowany niż T90M, przez to bardziej skomplikowany w produkcji. Do tego podobno wyprodukowano niezbyt dużo prototypów, na tym czy innym etapie. Jeżeliby to miało po prostu pokryć straty, łatwiej, lepiej i szybciej by było produkować T90M. Chyba, ze ktoś twierdzi, że to tylko o kilka prototypów chodzi? Ale to akurat niema sensu

 10. QVX

  Będzie jak z BMPT. 10 wozów na platformach. Z nich 4 dające się uruchomić ruszą kawałek na gąsiennicach. Z tych 2 w miarę jeżdżące zrobią rundkę tu i ówdzie. A jedyny strzelający zajmie się wycinką drzew. Tyle tylko, że teraz RUS będą bardziej uważali, żeby nie podjechać za blisko linii frontu oraz, żeby nie pokazać szczegółów lasu leżącego daleko od frontu.

  1. rrzepp

   Jak mnie drażni takie bezmyślne powielanie medialnej narracji na temat ruskieigo sprzętu... 1. Wszystkie BMPT były sprawne i nie było z nimi problemów technicznych 2. BMPT nie robiły rundek w tą i wewtą tylko brały udział w regularnych działaniach zbrojnych 3. BMPT to wóz przeciw piechoce, w lesie była piechota. Jak myślisz, pojazd został wykorzystany zgodnie ze swoim przeznaczeniem czy nie?

  2. QVX

   Oj trafiłem. Prawda boli was. :-) Zatem po kolei. Na platformach było 10, a na gąsiennicach nie więcej od 4. W strefie walk najpierw 2 a potem 1, a ostatnio 0. Na japońskim Twitterze (chwała Google Translate) zrobili analizę jednego filmiku z wycinki i znaleźli miejsce 30 czy nawet 40 km od linii frontu.

  3. Davien3

   @rrepp i znowu zwyczajnie zmyslasz, ale po kolei: BMPT nie był przeciwko piechocie tylko miał wspierac czolgi na polu walki co wyszło im udanie inaczej Rosyjska armia odebrała jedynie 15 sztuk tego całkowicie nieudanego wynalazku z czego 10 poslali na Ukrainę. Jakies jeszcze fantazje opowiesz?

 11. ostatni

  Pewnie boja sie zdobycia go przez wroga, wiec moga go dac ale w dobrym ubezpieczniu innych silnych jednostek ktore zabezpiczna przed taka molzowoscia - prznajmij prawdopodobiestwo zmienjsza.

  1. QVX

   Przeczytaj, że ma bronić Ługandy i Donbabwe, czyli ma jeździć na tyłach.

 12. michmu

  który to już raz...

Reklama