Reklama

Wojna na Ukrainie

Szwedzi z kolejnym pakietem wsparcia dla Ukrainy. Ukraińcy będą testować Gripeny

JAS 39 Gripen
JAS 39 Gripen
Autor. Wikipedia

Szwecja poinformowała o przekazaniu Ukrainie 12. pakietu wsparcia wojskowego o wartości ok. 21 mln euro (250 mln SEK). W skład niego wejdzie m.in. opłacenie szkoleń ukraińskich pilotów na lekkich myśliwcach wielozadaniowych JAS 39 Gripen.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Nowy pakiet pomocy wojskowej przedstawiony został na spotkaniu z Grupą Kontaktową ds. Obronności Ukrainy w Brukseli 15 czerwca 2023 r. Wsparcie o wartości 140 mln SEK zostanie wykorzystane na szkolenie i zakup sprzętu obronnego za pośrednictwem brytyjskiego funduszu Międzynarodowy Fundusz na rzecz Ukrainy. Kolejne 90 mln SEK powędruje na fundusz wsparcia NATO dla Ukrainy (NATO Ukraine Comprehensive Assistance Package Trust Fund), za pomocą którego będzie kupowane nie tylko uzbrojenie, ale także sprzęt medyczny czy modernizację instytucji obronnych.

Czytaj też

Jednym z najważniejszych punktów zawartych w nowym pakiecie pomocy jest ten dotyczący rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów na lekkich myśliwcach wielozadaniowych JAS 39 Gripen. Jest to tym samym oficjalny początek poznawania przez nich maszyn, które od dłuższego czasu są przymierzane jako jedna z najbardziej realnych w dostarczeniu platform lotniczych dla Ukrainy. Oprócz tego do krajów wspierających (Polska, Rumunia i Słowacja) zostanie oddelegowane 60 osób zajmujących się kwestiami zabezpieczenia eksploatacji przekazywanych Ukrainie szwedzkich systemów uzbrojenia jak armatohaubice Archer czy bojowe wozy piechoty CV9040C. Tyczy się to pakietów logistycznych, w skład których wchodzą części zamienne oraz amunicja.

Reklama

Czytaj też

Armatohaubica samobieżna Archer.
Armatohaubica samobieżna Archer.
Autor. Bodens artilleriregemente, A 8 / Facebook
Reklama

Komentarze (5)

 1. rwd

  Widocznie Szwedzi liczą, że UE sfinansuje zakup dla Ukrainy Gripenów.. Jest to jakieś rozwiązanie ale czy tak bardzo korzystne dla Ukrainy to nie wiem. Żeby dobrze wyszkolić pilota na nowoczesnym samolocie, by mógł wykorzystać wszystkie możliwości maszyny, nauczyć się taktyki walki w różnych warunkach i sytuacjach potrzebne są lata a nie miesiące. Z drugiej strony nowoczesne samoloty w armii ukraińskiej będą dla ruskich pewnym problemem i budzić respekt przed czymś nieznanym.

  1. mick8791

   No patrz, szkolenia na Patriot i innych zachodnich systemach też w teorii miało trwać lata, a jednak wystarczyły pojedyncze miesiące... I Patrioty działają i to skutecznie. Kindźały spadają aż miło!

  2. rwd

   mick8791, wiemy w sprawie Patriotów, Kindżałów itd. to co Ukraińcy nam przekażą. Jeśli myślisz, że oni mówią prawdę i tylko prawdę, to ja takim optymistą nie jestem. Dopiero po wojnie okaże się jak to z tymi Patriotami było. Podczas wojny w Zatoce Amerykanie też się chwalili jak to ich Patrioty wspaniale radzą sobie ze Scudami, po kilku latach przyznali, że podawali nieprawdziwe dane. Churchill mówił że w czasie wojny prawda jest tak cenna, że zawsze powinna być otoczona wieńcem kłamstw. Ukraińcy, nie wiem czy o tej sentencji słyszeli, ale na pewno stosują ją zarówno na użytek wewnętrzny jak i zewnętrzny.

 2. Darek S.

  W końcu Szwedzi ruszyli mózgownicą. Jak chcą, żeby ich projekt "Gripen" nie upadł, bezwzględnie muszą wysłać przynajmniej 12 sztuk Gripenów i to z najnowszymi radarami i z Meteorami na Ukrainę w celach marketingowych. Gripeny muszą je odpalać z daleka i trzymać się z dala od Buków i S-300. W miejsce stacjonowania Gripenów na Ukrainie Szwedzi powinni dosłać swoje najlepsze radary. W jeden miesiąc takiej obecności na Ukrainie zbiją taki kapitał marketingowy, że w końcu ruszy im sprzedaż.

  1. slykov

   Tak, jasne kolego a swistak siedzi i zawija w sreberka. Szwecja to nie Polska. Nikt nie wysyła swoich najnowszych samolotów, nikt nawet nie chce - poza polskimi politykami oczywiście.

 3. OptySceptyk

  Dla Ukrainy najlepszy możliwy wybór, zwłaszcza w połączeniu z Meteorem.

 4. nyx

  idealne ale nie jedyne - bo Ukraińcy mają już OPL i mogliby ustanowić jakąś bazę dla F16 niedaleko frontu, której ruscy nie mogli by zniszczyć. Gripenów nie ma wiele... może eurofighter?

 5. Buczacza

  Gripen to idealny wybór dla Ukraińców.. W aktualnej sytuacji...

Reklama