Reklama

Wojna na Ukrainie

Systemy obrony powietrznej Hawk, amunicja przeciwlotnicza i drony. Nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

Stany Zjednoczone ogłoszą we wtorek przyznanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej w wysokości 1,2 mld dolarów, który zostanie obliczony na zaspokojenie długoterminowych potrzeb obronnych Kijowa - poinformowała agencja AP.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Nowy pakiet pomocowy zostanie ogłoszony w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy, która zabezpiecza finansowanie zakupów broni w ciągu miesięcy, a nawet lat, aby zapewnić Ukrainie przyszłe potrzeby bezpieczeństwa.

Czytaj też

Według AP, która powołuje się na anonimowe źródła, nowy pakiet pomocy obejmie systemy obrony powietrznej Hawk, amunicję przeciwlotniczą i drony do obrony powietrznej. Kijów otrzyma także artylerię, rakiety, pomoc w obrazowaniu satelitarnym oraz środki na bieżącą konserwację i części zamienne do różnych systemów artyleryjskich.

Reklama

Będzie to już 38. pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy, który oznacza, że całkowita wartość amerykańskiego wsparcia dla Kijowa będzie wynosić prawie 37 mld dolarów.

Czytaj też

Ostatni pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Kijowa w wysokości 300 mln dolarów został ogłoszony 3 maja i przyznano go dekretem prezydenta USA z zapasów amerykańskiej broni.

Pakiet ten zawiera między innymi dodatkową amunicję do dostarczanych przez USA systemów HIMARS, dodatkowe haubice, pociski artyleryjskie i moździerzowe oraz broń przeciwpancerną.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Niezorientowany

  I bardzo dobrze. Hawki powinny być wystarczające na irańskie drony. Z lepszym uzbrojeniem pewnie sobie nie poradzą, ale przynajmniej oszczędzi się lepsze rakiety.

  1. Davien3

   @Niezorientowany, to zalezy w jakiej wersji dostali te Hawki bo pocisk MIM-23 hawk moze tez zwalczac cele balistyczne i wszystkie aerodynamiczne więc nie tylko drony ale i samoloty czy np Kinzały/Iskandery

  2. mick8791

   Faktycznie niezorientowany... Chłopie dlaczego chcesz marnować cenne rakiety do niszczenia powolnych, głośnych i nisko lecących dronów? Przecież Hawki były modernizowane i dalej są w użyciu. Na te drony jest artyleria lufowa i działki Się i Migów. Rakiety w ostateczności.

 2. PszemcioPL

  Widząc "zapał" zachodu do zapewnienia UA tego co trzeba to niech się nie zdziwią, że globalne południe albo samo ogarnie własne nuki ASAP lub wejdą pod parasol kitajców po dobroci. Bo zachód tylko bredzi o "wartościach demokracji" a gdy przychodzi co do czego to stają po stronie silniejszego z którym można robić biznes.

Reklama