Reklama

Siły zbrojne

Australia zamawia "pancerz" sprawdzony na Ukrainie

Autor. Hpeterswald/Wikipedia

Australia podpisała z firmą Thales Australia umowę na zakup 78 pojazdów minoodpornych (MRAP) Bushmaster o wartości 160 mln dolarów australijskich.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Zakup ten ma uzupełnić stan posiadania australijskiej armii po tym jak przekazano Ukrainie 90 MRAP-ów Bushmaster, jednak nie pozwala on na uzupełnienie luki 1:1, zatem można spodziewać się w przyszłości kolejnych umów. W związku z podpisanym kontraktem zakłady Thales z miasta Bendingo mają zatrudnić dodatkowe 200 osób. Dyrektor generalny Thales Australia, Jeff Connolly, podkreślił strategiczne znaczenie tego zamówienia dla australijskiej armii: „Dzisiejsze podpisanie umowy jest ważnym wyrazem wsparcia ze strony rządu, nie tylko dla pojazdu Bushmaster, ale także dla możliwości produkcyjnych i australijskiego łańcucha dostaw, który produkuje i obsługuje pojazdy".

Czytaj też

Bushmaster to pojazd minoodporny (MRAP) produkowany przez firmę Thales Australia, wdrożony do produkcji w 1997 roku. Pancerz pojazdu zapewnia ochronę przed standardową amunicją strzelecką kal. do 7,62 mm, odłamkami granatu moździerzowego w kalibrze do 81 mm, minami Claymore, a przy dodatkowym opancerzeniu zapewnia ochronę przed amunicją przeciwpancerną do 7,62 mm. Masa pojazdu wynosi 12 ton, wóz wyposażony jest w silnik Caterpillar 3126E o mocy 300 KM. Pojazd ten przewozi dziewięciu żołnierzy z maksymalną prędkością 100 km/h, a jego zasięg wynosi 800 km. Są to bardzo dobrze oceniane pojazdy, sprawdzone m.in. podczas wojny w Afganistanie. Obecnie znajdują się na stanie sił zbrojnych takich krajów jak . Australia, Indonezja, Japonia, Wielka Brytania czy Holandia.

Reklama

Czytaj też

MRAP Bushmaster
MRAP Bushmaster
Autor. Departament Obrony Australii
Reklama

Komentarze

    Reklama