Reklama

Wojna na Ukrainie

Sukces ukraińsko-rosyjskich negocjacji: 480 jeńców uwolnionych

Autor. @DefenceU

Na Ukrainie doszło do największej wymiany jeńców od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej wojny z Federacją Rosyjską w lutym 2022 roku. Dzięki pomocy mediacyjnej Zjednoczonych Emiratów Arabskich zwolniono do domów w sumie 478 osób z obu stron.

Reklama

Zgodnie z komunikatem Minoborony z dnia 3 stycznia 2024 roku „w wyniku złożonego procesu negocjacyjnego z terytorium kontrolowanego przez reżim kijowski zwrócono 248 rosyjskich żołnierzy”. Rosjanie przyznali, że wymiana stała się możliwa dzięki udziałowi w mediacjach Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Nie ujawnili natomiast, kto znajdował się w grupie rosyjskich jeńców. Stwierdzili jedynie, że zapewniono im niezbędną pomoc medyczną i psychologiczną, a leczenie i rehabilitacja będzie realizowana w placówkach medycznych rosyjskiego Ministerstwa Obrony Rosji.

Czytaj też

Bardziej otwarci byli Ukraińcy. Opisali bowiem, że w grupie uwolnionych 230 jeńców i więźniów: było 213 szeregowych i podoficerów, 11 oficerów i sześciu cywilów.Wród nich są m.in.: żołnierze, którzy walczyli w zakładach Azwostal w Mariupolu i na Wyspie Węży na Morzu Czarnym, pracownicy elektrowni atomowej w Czarnobylu oraz funkcjonariusze straży granicznej i policji.

W odróżnieniu od Rosjan Ukraińcy zapowiedzieli też, że „pamiętają o każdej osobie i doprowadzą do powrotu każdej z nich”.

Reklama

Komentarze (4)

 1. MieszkoPiast

  Przecież tych z Wyspy Węży uwolniono już dawno, kilka miesięcy po wzięciu do niewoli. Było duzo filmów z ich uwolnienia i pamiętam że nie było radości na ich twarzach gdy wracali na ukrainę. Swoją drogą plus dla autora za .... na ukrainie........

  1. młodygrzyb

   Walki na wyspie Węży toczą się co jakiś czas, wyspa przechodzi cały czas z rak do rąk. Nie podali kiedy na tej wyspie dostali się do niewoli obecnie uwolnieni.

  2. Anty 50 C-cali

   młodygrzyb - rozmiar Tej wyspy-----czy to jak Saipan. OKinawa? Wolin może. Zdawało by się że sporo większym problemem jest skuteczna obrona Sporo większego półWyspu KRYMSKIEGO, w 2023. Oj, niedobrze, znowu przyleciał Airbus 400, i to Belgi, podali bezczelnie na flightradar skąd.

  3. bezreklam

   Wbrew progandzie o 12 ktrzy walczli do konca - w rzeczwstosci bylo 88 zolnerzy i pogranczkiow ktrzy sie poddali a W Rosjskiej TV opowdzili dokadnie jak bylo grzebiac praoagnde Ukrainska. Ciekawe czy teraz o wyzwlniu opowidza to samo wersje w UKrainskiej TV- watpie bo by byla niezla afera.

 2. bezreklam

  Wroca Ci co dostali posmierne odnzacznia za obrone wyspy wezy. SKoro w Rosjskiej TV opowiedzili jak naprawde bylo moze opowiedza teraz w Ukrainskiej i Mit upadnie .....tylko co zrobic z wydrukowanymi znaczkami?

 3. wsw13

  Patrzyłem na film i widziałem jak by wrócili z obozu ,ale nie jenieckiego ,z Syberii.

  1. młodygrzyb

   Widziałeś w jakim stanie byłą druga druga strona?

 4. Kapitan Nemo

  Brawo Saudowie! Shukran kitir! To jedna z niewielu pozytywnych wiadomości z tej wojny. Warto przy okazji zwrócić uwagę na sformułowanie "reżim kijowski", stosowane przez reżim moskiewski.

Reklama