Reklama

Wojna na Ukrainie

Su-30 zestrzelony nad Ukrainą [WIDEO]

Fot. Alex Beltyukov / Wikimedia Commons / CC 3.0.

W sieci pojawiło się nagranie z zestrzelenia samolotu z rodziny Su-27. Prawdopodobnie jest to samolot wielozadaniowy typu Su-30SM.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Do wydarzenia miało dojść „kilka dni temu". Maszyna spada na tle bezchmurnego nieba z dużej wysokości, płonąc i ciągnąc za sobą kitę dymu. Samolot pikuje dziobem w dół, ale następnie zadziera nos i opada wolniej wykorzystując swoją powierzchnię nośną. Bardzo możliwe, że stało się ta w wyniku celowego manewru pilota. Chwilę po zadarciu dzioba maszyny załoga się katapultuje i pojawiają się dwa spadochrony.

Pomimo tego, że na nagraniu spadający samolot jest nieduży i niewyraźny to wydać po sylwetce, że jest to maszyna rodziny Su-27, natomiast jej jasnoniebieska kolorystyka wskazuje, że jest to samolot rosyjski. Kolor eliminuje Su-34, a dwa spadochrony – raczej na pewno Su-27 i Su-35. Ofiarą ukraińskiego systemu obrony padł więc raczej na pewno stosunkowo popularny w lotnictwie Federacji rosyjskiej i względnie nowoczesny samolot wielozadaniowy Su-30SM.

Reklama

Czytaj też

W ostatnim czasie kilkanaście takich maszyn trenowało ataki na różnego typu cele nad obwodem kaliningradzkim.

Reklama

Komentarze (8)

 1. andys

  To raczej jakas usterka , awaria silnika (to wynika z opisu).

  1. Al.S.

   Tak, usterka, ale też awaria. Wywołana zassaniem przez silnik obcych elementów metalowych, w postaci kulek z wolframu.

  2. Bender

   Dokładnie tak: ALS: była to usterka wywołana głośnym bum ze śladem na niebie skąd te bum przyszło. Dzięki za ostre poczucie humoru ;-)

  3. Wania

   Jasne. Na szczęście ta awaria nie była w Rosji, bo uderzyłoby samolotem w blok mieszkalny jak zwykli to robić rosyjscy piloci. Na Ukrainie też walą w bloki mieszkalne bombami i rakietami. Taka armia.

 2. Monkey

  Przy w pełni działających silnikach maszyny typu Su-27 i pochodne potrafią „stanąć dęba” w powietrzu (tzw. kobra Pugaczowa). Jak widać nie był ten samolot aż tak bardzo uszkodzony, skoro udało się polotowi wznieść nos do kąta dodatniego. Mimo to zawsze miło się ogląda takie filmiki. Ale, jak ktoś zauważył w poście poniżej, to może wcale nie być film sprzed kilku dni, a znacznie dawniejszy. Na gałęziach są liście. Chyba że to drzewo wiecznie zielone…

  1. Rusmongol

   Jeśli chodzi o ciąg do masy to F15 bije chyba tak su 35 jak i su 27 pod tym względem. Po prostu rosyjskie samoloty to ciężkie krowy. Ale na takie manewry ma też wpływ wiele innych czynnikow.

  2. Anty 50 C-cali

   czy takie "stawanie " w powietrzu - na sporej wysokości - demonstrowane na POKAZACH, ach, ma zastosowanie w walce? Już chyba raczej hamowanie , w stylu kobry "rozpłaszczonej", przed wyskokiem w niebiosa. Ale Nisko! Stosowane przez instruktorów RAF, na Tajfunach. Jak gdzie wysoki brzeg, klif nadmorski blisko

  3. Al.S.

   Widzę, że kolega 50 C zapewne uczestniczył w którymś z pokazów lotniczych w mieście Sunderland, opodal Newcastle w Zjednoczonym Królestwie. Fakt, Tajfuny dają na nich nieźle popalić, wykręcając karkołomne hołubce. Biada temu, który zostawi opodal auto z włączonym alarmem- niski przelot Tajfuna i świeca na pełny,m dopalaczu włącza wszystkie alarmy w okolicy. Jednym z numerów jest właśnie poderwanie jeta przed zderzeniem z okolicznym klifem. Fakt, RAF-owscy piloci umieją na tym latać.

 3. Arturro

  Na i spadła ruSSka suka

  1. Vanquish

   SS to bardziej ukrainskie znaki .. Jako poniewierany na kazdym kroku obywatel, z ktorego wysysa sie kazdy grosz i narzuca niestwozone wydziwiadla. Bardzo sie ciesze ze suczka spadla. Jestesmy coraz blizej, zeby nasze zachodnie wartosci dotarly tez na wschod !!

  2. Rusmongol

   @vanquish. Musisz, więc wpisać w Google hasło Rosja to kraj faszystowski. Miłej lektury. Faszyzm to nie tylko SS. A zresztą w grupie Wagnera chodzą indywidua ci wydziarani w symbole nazistowskie. Tak dla picu ci powiem ze rosyjskich i Białoruś kich Dywizji SS było więcej niż ukraińskich. A zresztą dla Polaków sierp i młot czy swastyka to jedno i to samo.

  3. Sebseb

   Rusmongol - za to na Ukrainie wszelkiego rodzaju faszystów/ nazistów czci się jako bohaterów - sprawdź sobie nawet na YouTube są filmiki pokazujące zadbane cmentarze SS. A Polacy tam wymordowani nie doczekali się godnego pochówku - co jest zupełnie dla mnie niezrozumiałe.

 4. Wewo

  To jakieś stare niestety. Na nagraniu widać liście na drzewie.

  1. hermanaryk

   Jeśli film jest z południa Ukrainy, to niekoniecznie. Na Krymie rosną nawet... bananowce :)

 5. Rusmongol

  Miedwiediew "Powiem tylko to, co jest oczywiste samo w sobie: Federacja Rosyjska walczy nie z Ukrainą, nie jej nazistowskim reżimem. Nasz kraj walczy z 3,6-milionową armią NATO" Ten gość jest obrazem pustki w głowach Rosjan.

 6. Nial

  Co Wy macie z tą nowomową "raczej na pewno", co artykuł to taki babol.

 7. Keras

  Uwielbiam takie akcje rosyjskich sil kosmicznych

 8. HataKumba

  Oby więcej takich informacji ...

Reklama