Wojna na Ukrainie
Stany beneficjentem swojej pomocy dla Ukrainy
Stany Zjednoczone wspierając Ukrainę same są największym beneficjentem pomocy. Z 66 mld dolarów pomocy udzielonej dotychczas, ponad 57 mld dolarów trafiło lub trafi do firm zlokalizowanych na terytorium Stanów Zjednoczonych.
57,9 mld dolarów to kwota, która pochodzi zarówno z bezpośrednich dostaw zakontraktowanych przez Departament Obrony w ramach Ukraine Assistance Initiative (USAI) jaki i sprzętu wycofywanego z zasobów U.S. Army w ramach programu Presidential Drawdown Authority. Dodatkowo w kwocie tej zaszyte są fundusze przeznaczone na rozwój infrastruktury produkcyjnej. W ramach bezpośredniego wsparcia zwiększającego produkcję do amerykańskich firm trafiło ponad 7 mld dolarów.
🇺🇸🇺🇦 "Aid to Ukraine" is really an investment in American manufacturing (updated).
— Colby Badhwar 🇨🇦🇬🇧 (@ColbyBadhwar) January 9, 2025
$57.9 billion has gone into the US defense industrial base to date. That will reach well over $80 billion once all funds are obligated.
Top recipient states:
1. Arkansas - $4.7 billion
2.… pic.twitter.com/Ur1QYeU16I
Najwięcej zyskały stany, które posiadają na swoim terenie rozbudowany przemysł zbrojeniowy. Na pierwszym miejscu jest Arkansas, do którego trafiło 4,7 mld dolarów, Alabama z 3,8 mld dolarów oraz Pensylwania, do której trafiło 2,99 mld dolarów.
Po zakontraktowaniu pozostałych środków, łączna kwota zaangażowania amerykańskiego przemysłu sięgnie 80 mld dolarów.
Czytaj też
Pomiędzy 16 październikiem, a 19 grudnia 2024 roku administracja Bidena zakontraktowała umowy o wartości jedynie 13 mln dolarów w ramach USAI. W oczekiwaniu na umowy oczekuje 10 mld dolarów, które mogą zostać przez nową administrację Donalda Trumpa wydane na inne cele, nie koniecznie związane z pomocą Ukrainie. Dla porównania, w tym samym okresie w ramach PDA wydatkowano 4,6 mld dolarów. Dotychczas w ramach USAI wydatkowano 21,2 mld dolarów.
WIDEO: Czołgiem! ISU-122 - 9 Lat starań i... jeżdzi!