Reklama

Geopolityka

Słowacja kończy pomoc wojskową dla Ukrainy

Słowacja flaga
Autor. Pixabay

Prezydent Słowacji zaprzysięgła w środę nowy rząd, którego liderem jest były premier Robert Fico. Polityk już wcześniej ogłaszał, że zakończy słowacką pomoc wojskową na rzecz Ukrainy. Teraz decyzja ta została sformalizowana.

Reklama

„Widać, że nie ma wojskowego rozwiązania konfliktu” – powiedział Fico posłom z komisji spraw europejskich parlamentu Słowacji. Jego zdaniem słowacka armia musi pomyśleć o własnych zapasach amunicji i broni.

Reklama

Fico zapowiedział również, że na szczycie UE w Brukseli nie zagłosuje za żadnymi sankcjami wobec Rosji, dopóki nie przeanalizuje, na czym one polegają i jakie mogą być ich konsekwencje. Wyraził jedynie gotowość do przekazania pomocy humanitarnej cywilom. Według Ficy Ukraina nie jest gotowa do przystąpienia do UE. Dodał, że nie przeszkodzi to jej w byciu państwem członkowskim pewnego dnia, ale musi spełnić te same warunki, co kraje przed nią kandydujące. Równocześnie odrzucił przyjęcie Ukrainy do NATO.

Czytaj też

Fico poinformował, że na czwartkowym szczycie UE nie oczekuje żadnych poważnych deklaracji. Obiecał też członkom komisji, że będzie spotykał się z nimi przed każdym posiedzeniem Rady Europejskiej. W ostatnich wyborach partia Smer zdobyła 42 mandaty i była zmuszona zbudować koalicję z socjaldemokratycznym ugrupowaniem Hlas i nacjonalistyczną Słowacką Partią Narodową.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (6)

 1. Realista.

  Co mogli już oddać Ukrainie , oddali . Musztarda po obiedzie . Zaś malutka Słowacja , niewiele większe Węgry chyba zaczęły przeceniać swój głos na arenie Europejskiej , zbyt słabe gospodarki .

  1. Tani2

   Nie masz racji to nokaut. Oni mają zakłady zbrojeniowe i dużą produkcję amunicji. Jeśli oni zablokują to kto? My mamy mniejszy potencjał zbrojeniowy niż Słowacja. Słowacy się boją. I ja się im nie dziwię. Kto będzie umierał za Bratysławe ? Buczacza ty?

 2. rwd

  Słowacy z Węgrami raczej nienawidzą się ale wygląda na to, że politykę wobec Ukrainy i Rosji będą mieli podobną.

  1. papa lebel

   Pamiętaj, że w 1939 nie tylko Francuzi nie chcieli ginąć za Gdańsk i jak to się skończyło.

  2. gnagon

   Na odwyrtkę rozumujesz, skutek z przyczyną mylisz

 3. AntyChe

  Miejmy nadzieję że polski nowy rzad wznowi pomoc dla Ukrainy bo jej zwyciestwo jest w naszym strategicznym interesie. Zwyciestwo Ukrainy nad Moskwa i jej wejscie do Unii i Nato oznacza 100 lat spokoju w Europie, zwyciestwo Rosji oznacza wojnę na terenach Polski w ciagu dekady.

  1. Rusmongol

   Święte słowa. Jeśli UA wejdzie do nato i UE to kacap nie będzie miał tu czego szukać. Choć będzie dalej próbował macic sprzedawczyk ami jak orban fico czy niektórzy tutaj isluzni mongo faszystom z kacapi.

  2. gnagon

   A coś od siebie, nie stek propagandy. choćby złotówkę na samostijną handlarze już nie mają czego oferować skończyły się zapasy bezpłatnej żywności

 4. bezreklam

  Gratuluje. NAreszcie rozsadna decyzja. W Kazdym razie PLItycy zamiast ISC NA starcie pownni myslec co zrobic by miec KOPRMIS (KUBA - jako przkad z ZIemnej WOjny) A nie jak zrodbic rozpirduche. NA koneic tego wsztskego najbardziej rozczarwani beda Ukraincy - z setkami kalek - i dlugami i przejetym przemyslem - ze dali sie wpusic w Proxy Wojne przez USa. A mozna bylo od oczatku jakis prosty komprmis (Np UKrana pza NATO i kilka innych mniejszych punktow) I by sie dalo. Powoli ROZSADEK dojdzie do glosy szkoda ze pozno

  1. Buczacza

   To gratuluję pomysłu i intelektu. Bo żeby pisać takie bzdury. Do tego w esperanto. To wyższa szkoła jazdy. Nie będę się pastwił i cytował twoje wybroczyny. Jednakże dodam, że pomysły w rodzaju brak akceptacji NATO. Bądź kilka innych ustępstw.... Nie dość że świadczą i głupocie w tym temacie twojej. To faktycznie oznaczają likwidację państwa ukraińskiego. Chylę czoło przed intelektem i geniuszem...

  2. papa lebel

   Ile można sączyć tę kremlowską propagandę? Już nieważne czy za pieniądze czy woluntarystycznie. Bo wg "bezreklam" to wręcz Ukraina napadła na kacapstan.

  3. młodygrzyb

   papa lebel ale wy wszyscy tak samo twierdzicie że Izrael ma prawo do obrony i dlatego atakuje od kilkudziesięciu lat Liban bez wypowiedzenia wojny. Przypomnę wam że ukraińcy czynnie uczestniczyli w wojnie Czeczeńskiej po stronie czeczenów. I to w obydwu wojnach i to w ilości kilkunastu tysięcy w sumie. W samej obronie Groznego w pierwszej wojnie zginęło 3 tysiące ukraińców. Skoro Izrael ma prawo atakować inne kraje, bo tak mu się podoba, to rosja nie ma?

 5. KAR

  Kwestią czasu jest jak sojusznicy Ukrainy zaczną się wykruszać, łącznie z USA. Zresztą nawet sam prezydent Ukrainy coś ostatnio ucichł. Widać, że "rumakowanie" powoli się kończy.

 6. Rusmongol

  Proszę ile się znalazło lizusow dla rosyjskiego faszyzmu. Ciekawe czy gdyby ten fircyk był wcześniej przy korycie to blokował by też Finlandii i Szwecję jak ten podnóżek Kremla orban.

Reklama