Reklama

Wojna na Ukrainie

Siatka ogrodzeniowa uratowała Kraba przed dronem

Autor. 26th Artillery Brigade Press Department, Konstantin Liberov

Amunicja krążąca Lancet-3 jest jednym z najbardziej skutecznych rosyjskich typów uzbrojenia, który wielokrotnie pojawia się w materiałach filmowych, w których za jego pomocą eliminuje się ukraiński sprzęt wojskowy w tym m.in. przekazane przez Polskę armatohaubice Krab. Jednemu z „polskich skorupiaków ” udało się przetrwać atak tego rosyjskiego bezzałogowca, prawdopodobnie dzięki zastosowaniu improwizowanej osłony, jaką była siatka ogrodzeniowa rozpięta nad pojazdem .

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wydawać mogłoby się, że tak improwizowane rozwiązanie nie powinno być przeszkodą w dosięgnięciu celu przez Lanceta, jednak uświadamia to jakim zagrożeniem jest ten typ rosyjskiego uzbrojenia. Głowica bojowa umieszczona na przedzie maszyny kumuluje swoją energię na pierwszej napotkanej powierzchni, zatem w tym przypadku była nią metalowa siatka, która spowodowała przedwczesną detonację. Efektem było rozproszenie energii głowicy i odłamków, przed którymi pancerz Kraba już ochronił załogę i pojazd nie został uszkodzony. Podobna sytuacja miała miejsce miesiąc temu, kiedy siatka, ale tym razem kamuflażowa "uchwyciła" dwa Lancety, które zaplątały się w nią i nie osiągnęły celu.

Czytaj też

Można powiedzieć, że Rosjanie stosowali podobne rozwiązanie instalując ą na dachach swoich czołgów metalowe  "daszki", z tym że ich celem nie była ochrona przed zrzucanymi z dronów granatami czy przeciwdziałanie amunicji krążącej (w obu zadaniach się sprawdzały), ale zapewnienie bezpieczeństwa przed przeciwpancernymi pociskami kierowanymi, które mogą atakować cel z górnej półsfery np. Javelinami . W takim przypadku zastosowany "daszek" był całkowicie chybionym pomysłem, który wręcz utrudniał życie załogom np. podczas opuszczania czołgu przez włazy znajdujące się we wieży czołgu.

Reklama

Czytaj też

Lancet-3 to rosyjska amunicja krążąca produkowana przez spółkę Zala należącą do koncernu Kałasznikow. Stateczniki sterujące i skrzydła nośne maszyny to dwa układy po cztery stateczniki umieszczone w kształcie spłaszczonej litery X. Przednie i tylne skrzydła mają bardzo zbliżone wymiary. Rozpiętość skrzydeł płatowca wynosi 1m, jego długość t o 1,6 m. Masa startowa całego bezzałogowca wynosi 12 kg, z czego 3 kg stanowi głowica bojowa. Napęd stanowi silnik elektryczny, który zapewnia około 40 minut lotu. Lancet może wznieść się do pułapu 5 km, zaś jego prędkość w locie poziomym to 110 km/h (nurkowym nawet 300 km/h). Posiada on głowicę optoelektroniczną z kanałem podczerwieni, pozwalającą na wykrycie celów w nocy.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (5)

 1. Gregorius

  Włoskie PZH 2000 są obłożone jakimś gumowo-ceramicznym tworzywem, które detonuje ładunek kumulacyjny. Ponoć całkiem skuteczne, dziwne, że w naszych nowych Krabach w ogóle nie pomyślano o czymś podobnym.

 2. GB

  Nie powinni Ukraińcy tych zdjęć publikować. Za to powinni osłonić w podobny sposób wszystkie działa samobieżne.

  1. bc

   Przydały by się im pododdziały z koparkami/spychaczami by przygotować dla każdego AHS po kilka starych dobrych okopów na pojazd przykrytych siatką. No i w rejonie mobilne grupy polujące na drony wyposażone w termowizory myśliwskie albo jakieś lornetki termowizyjne.

 3. papa lebel

  Jak coś jest głupie, ale działa - to już nie jest głupie :)

  1. bc

   Bo to jest głupie tylko dla tych co nie wiedzą jak działa zapalnik kontaktowy i ładunek w zależności od odległości.

 4. bc

  Na zachodzie powinno być sporo siatek przeciwko RPG z transporterów które można by zamontować nad stropem. Ale docelowo musi powstać jakiś system przeciwko dronom kamikadze, coś na wzór ASOP Zasłon albo miny Claymore wykrywanie nadlatującego celu za pomocą czujników/modułów LIDAR z samochodów.

 5. Golf

  Niestety, bardzo słaby pancerz Kraba zaczyna być poważną słabością naszej armatohaubicy….

  1. Ma_XX

   Yamato, Musashi , Bismarck miały być niezatapialne, Tygrys kró.lewski ,Jagtiger miały mocne pancerze były niszczone, U2 latał ponad rakietami aż kiedyś został zestrzelony - nie ma uzbrojenia niezniszczalnego

  2. Extern.

   Pancerz Kraba nie jest "bardzo słaby" jest wystarczający jak na haubice, ma chronić przed odłamkami a nie przed bezpośrednim trafieniem. Zresztą był przypadek że Krab oberwał jednym Lencetem i przetrwał, dopiero drugi go dobił. Nie zmienia to natomiast smutnej prawdy że Rosjanie niestety najwyraźniej znaleźli sposób na rozproszenie Ukraińskiej artylerii, której bez osobistego OPL będzie coraz trudniej operować. Może czas zmienić taktykę i grupować artylerię w chronionych przez OPL formacjach.

  3. Stefan1

   Golf, pokaż sprzęt, na jakim się wzorować. Nich powie teraz lub zamilknie na wieki.

Reklama