Reklama

Wojna na Ukrainie

Kijów nadal bez zgody USA na uderzenia na terytorium Rosji

kongres usa
Autor. JessicaRodriguezRivas/Wikimedia Commons/CC4.0

W Kongresie coraz częściej pojawiają się głosy, by Biały Dom zezwolił Ukrainie na śmielsze uderzenia na obszarze Rosji. Administracja Bidena jednak studzi nastroje w tej sprawie.

Naciski te wiążą się ze słowami prezydenta Bidena, który w zeszłym miesiącu zapowiedział, że Ukraina będzie mogła używać amerykańskiej broni na terytorium wroga, ale tylko w okolicach Charkowa i tylko w celach odparcia uderzenia. Presja w tym temacie pojawia się już nie tylko ze strony europejskich sojuszników i samej Ukrainy, ale także wewnątrz Partii Republikańskiej, o czym donosi Politico.

Politycy stronnictwa prezydenta Bidena twierdzą, że obecny „kaftan bezpieczeństwa” nałożony na Ukrainę należy jak najszybciej poluzować. Nikt nie zakłada, że dzień później rakiety amerykańskie polecą w stronę Kremla, a chodzi po prostu o to, by Ukraina nie musiała walczyć z jedną ręką związaną z tyłu - argumentują.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

 1. adamer

  Myślę że ostatnia dostawa uzbrojenia uświadomiła Rosjanom powagę sytuacji. Nam eskalacja nie jest teraz potrzebna. Oni potrzebują czasu by się oswoić z nową sytuacją. Rosja jest w śmiertelnej dla Putina pułapce. Tylko Nowe Władze mogą odrobić straty i budować należną Rosji pozycję. Ciekawe jak długo Putin wytrzyma ciśnienie ? Należy pomóc Ukrainie zbudować możliwość złomowania Rosji do Uralu ukraińskimi rakietami. I czekamy.

 2. rwd

  Gdy Rosja zacznie przegrywać (na razie nic na to nie wskazuje) Stany pierwsze przyjdą Putinowi z pomocą. Bo celem USA w tej wojnie nie jest pokonanie Rosji tylko osłabienie jej w sensie militarnym i gospodarczym ale nie na tyle, by stała się wasalem Chin. Putin umiejętnie gra chińską kartą, dlatego Stany są bardzo ostrożne i pilnują, by Ukraińcy za bardzo nie dokuczali Moskwie. Podobnie postępują Niemcy i tylko niektórym w Polsce wydaje się, że Rosja zostanie pokonana, nie zdają sobie sprawy jak potężne siły stoją za tym, by tak się nie stało. A Ukraina? Powoli zdają sobie sprawę w co wdepnęli.

  1. rED

   Wdepnęli??? To mieli wybór???

  2. Matreos

   Ukraińcy raczej w nic nie wdepnęli bo nie mieli wyjścia ale z resztą komentarza się zgadzam. Przegrana Rosji to albo jej rozpad(czyli prawdopodobnie utrata kontroli nad arsenałem jądrowym co było by problemem) lub wasalizacja przez Chiny.

  3. adamer

   O wszystkim decyduje Zachód. Chcemy doprowadzić do zmiany władzy w Rosji. Nowe Otwarcie na Zachód. Dziś się zmagamy aby jutro wspólnie się bronić. Razem z Nową Rosja zmusimy Chiny do Demokracji. Zachód musi być Władcą Planety.

 3. sprawiedliwy

  Pytanie czmeu Rosja nie atakuje dzilncy rzadowej. Nie moga trafic w palac prezdencki prze 3 ;ata wojny?

Reklama