Reklama

Wojna na Ukrainie

Pojazdy opancerzone dla ukraińskich medyków

Gurkha MPV (zdjęcie poglądowe).
Autor. LWitzke/Wikipedia

Państwowe przedsiębiorstwo zamówień medycznych Ukrainy poinformowało o zakupie 13 samochodów opancerzonych Gurkha od kanadyjskiego przedsiębiorstwa Terradyne Armored Vehicles za kwotę 124 mln hrywien (blisko 15 mln PLN).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pojazdy te zostały zakupione dzięki środkom zebranym za pośrednictwem platformy United24. Jest to zatem kolejny zakup pojazdów na potrzeby Ukraińców zrealizowany dzięki funduszom zebranym w ramach zbiórki internetowej. We wcześniejszych tego typu akcjach (z udziałem różnych platform i wsparciu znanych osób) udało się zebrać środki za zakup m.in. transporterów opancerzonych FV103 Spartan, śmigłowca wielozadaniowego Mi-2AM-1 czy wozów ewakuacji medycznej FV104 Samarytanin.

„Te pojazdy są bardzo potrzebne naszym obrońcom, mężczyznom i kobietom. Mają dużą dzielność terenową i są przeznaczone do ewakuacji rannych z linii frontu do najbliższej placówki medycznej w celu udzielenia im pomocy" – poinformowało państwowe przedsiębiorstwo.

Reklama

Czytaj też

Gurkha to rodzina wielozadaniowych pojazdów opancerzonych produkowanych przez kanadyjską firmę Terradyne Armored Vehicles na bazie Forda F-550 Super Duty 4x4. Mogą one pełnić szereg funkcji, od transportu żołnierzy/funkcjonariuszy, przewozu rannych jako wóz ewakuacji medycznej lub jako wóz patrolowy. Posiada on wzmocnione dno i został zbudowany w celu minimalizowania efektów wybuchu min lub improwizowanych ładunków wybuchowych, dlatego można pojazdy te określać mianem MRAP-ów. Jednostkę napędową wariantu MPV zakupionego na potrzeby ukraińskich medyków polowych stanowi turbo diesel V8 6,7 l. o mocy 330 KM sprzężony z 6-biegową automatyczną skrzynią biegów. Pozwala mu to na rozwinięcie prędkości do 130 km/h. Stały napęd przenoszony jest na tylną oś, a na przednią jest załączany za pośrednictwem skrzyni rozdzielczej. Pojazd posiada odporność na poziomie 2 wg. STANAG 4569.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama