Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjskie rakietowe stawiacze min na Ukrainie

ISDM Zemledeliye
ISDM Zemledeliye
Autor. Vitaly V. Kuzmin, Military Blog

Wszelkiego rodzaju miny od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, były powszechnie stosowane przez obie strony konfliktu. Jednym z ciekawszych systemów ich stawiania jest rosyjski ISDM Ziemiedielie, który ponownie został uchwycony na materiale filmowym.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

O pierwszym użyciu tego rakietowego stawiacza min pisaliśmy pod koniec marca, kiedy to jego pojawienie wywołało duże zaciekawienie z racji na dość mało ujęć tego system dostępnych w Internecie. Jego użycie może świadczyć o chęci zablokowania części terenu lub spowolnienia ataków ukraińskich na nim. Miny stanowią bardzo duże zagrożenie dla pojazdów używanych przez obie strony, zwłaszcza tych lekko opancerzonych jak transportery M113 lub MT-LB.

Czytaj też

ISDM Ziemiedielie to rosyjski rakietowy system minowania narzutowego, który został zaprezentowany w czerwcu 2020 r. podczas Parady Zwycięstwa. Został on oparty o podwozie wojskowego samochodu ciężarowego KamAZ 6560 8x8 z zamontowanym z tyłu miotaczem min. System został opracowany przez Ganichev NPO Splav. ISDM wystrzeliwuje rakiety na paliwo stałe przenoszące różnego rodzaju miny lądowe. System oznacza obszary z minami na mapie elektronicznej i przesyła dane do wyższych poziomów łańcucha dowodzenia. Według znanych danych, wóz bojowy ISDM jest wyposażony w 50-lufowy wielokrotny system rakietowy składający się z dwóch bloków z pięcioma rzędami wyrzutni rurowych. Każda wyrzutnia może wystrzelić jedną rakietę 122 mm, wyposażoną w różne typy min. Wszystkie operacje są sterowane z wnętrza kabiny załogi za pomocą skomputeryzowanego automatycznego systemu startowego. System ma być dozownikiem min działającym jak zrzucane z powietrza bomby kasetowe.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. Prezes Polski

  Trzeba uczciwie przyznać, że ten ruski system jest lepszy od naszego baobaba.

  1. AndK

   Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Baobab może miotać większe miny przeciwpancerne. To co robi rosyjski system może zrobić każda langusta czy inny grad wyposażone w odpowiednie rakiety. przecież to ten sam kaliber. .

  2. X

   Jeśli chodzi o koncepcję, to chyba muszę się zgodzić.

  3. Powiślak

   Uczciwie? Czyli na jakiej podstawie? Elektronikę ma lepszą? Tę rosyjską? Albo jakościowo lepsze miny? Jak wiemy "niezawodność" to kluczową cecha rosyjskiej techniki? I ty na pewno znasz naszego Baobaba równie dobrze co rosyjski system? Zatem, jsk to piszesz, UCZCIWIE TRZEBA? Serio? A sądząc po regularnych tu antypolskich wpisach z Polską to raczej niewiele masz wspólnego, poza... nickiem. Ha ha ha!

 2. Filemon19

  Ruska cywilizacja tak zaminowała Izum że 2BTG dostały się w kocioł Ci za idioci

Reklama