Wojna na Ukrainie
Rosyjskie lekcje Ukrainy. Moskwa zwiększa potencjał [RAPORT]
Federacja Rosyjska prowadzi działania wojenne przeciwko Ukrainie na pełną skalę już przez ponad 2 lata. W tym okresie poniosła szereg porażek na poziomie taktycznym i operacyjnym. Jednocześnie jednak Moskwa wykazała się bardzo dobrą zdolnością do absorpcji strat, zarówno na poziomie sił zbrojnych, jak i całego państwa oraz społeczeństwa. Dzięki temu Rosja jest w stanie nadal prowadzić operacje ofensywne przeciwko Ukrainie. Ponadto siły zbrojne Federacji Rosyjskiej dokonują szeroko zakrojonej adaptacji do warunków pola walki, przez co należy liczyć się ze wzrostem ich potencjału bojowego. Tekst jest fragmentem raportu przygotowanego przez Defence24.pl pt. „Europa na celowniku. Rosja strategicznym zagrożeniem” w maju 2024 roku.
Rozpoczęta 24.02.2022 r. pełnoskalowa wojna przeciwko Ukrainie obnażyła wiele niedostatków sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, a ich zdolności okazały się znacznie bardziej ograniczone, niż szacowała to większość analityków. W pierwszym etapie siłom zbrojnym Federacji Rosyjskiej nie udało się zająć Kijowa, a ukraińskie kontruderzenie spowodowało znaczne straty strony rosyjskiej w sprzęcie. Rosja zdołała natomiast na początku marca 2022 r. zająć wybrane kluczowe miasta na południu: Chersoń, Melitopol i - po długotrwałych walkach miejskich - także Mariupol, w maju.
Po ukraińskim kontruderzeniu w obwodzie charkowskim strona rosyjska rozpoczęła częściową mobilizację, co umożliwiło planowe wycofanie się z Chersonia i rozbudowę obrony na Zaporożu. Częściowa mobilizacja rosyjskiej armii to fundamentalny krok w adaptacji do warunków konfliktu. Pozwoliła ona na zwiększenie nasycenia frontu formacjami o różnym poziomie zdolności, ale co najmniej pozwalającym wiązać siły ukraińskie. Rosyjskie siły zbrojne wykorzystały rozbudowaną obronę na Zaporożu i zwiększoną liczebność do odparcia ukraińskiej kontrofensywy latem i jesienią 2023 r. Podejmowano też działania ofensywne, które z reguły nie przynosiły większych zdobyczy terenowych, ale wywierały presję na obronę sił zbrojnych Ukrainy i powodowały coraz większe straty, zwłaszcza wśród doświadczonych żołnierzy. Równolegle Federacja Rosyjska zdecydowała się na dalszą rozbudowę struktur militarnych.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.
WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104