Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjski transporter z „morskim” uzbrojeniem

MT-LB (zdjęcie poglądowe).
MT-LB (zdjęcie poglądowe).
Autor. Vitaly V. Kuzmin

Transporter opancerzony  MT-LB  zawsze był podatny na  różnego  rodzaju modyfikacje czy modernizacje, zarówno te wykonane  fabrycznie, jak i  za pomocą doraźnych czy improwizowanych rozwiązań. Wiele z nich  pojawiło się podczas wojny na Ukrainie, a największa intensywność ukazywania się improwizowanych pojazdów bojowych opartych o  MT-LB przypada na ostatni rok. Jeden z przykładów został zdobyty przez Ukraińców na początku lutego w walkach z żołnierzami należącymi do 1. Korpusu tzw. „Donieckiej Republiki Ludowej”, włączonego przez Rosję do składu jej sił zbrojnych po nielegalnej aneksji ukraińskich obwodów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pojazd zdobyty przez Ukraińców to transporter opancerzony  MT-LB, na którego  dachu zamontowano stanowisko ogniowe 2M-7 pochodzące  z okrętu nieokreślonego typu wyposażone w ustawione wielkokalibrowe karabiny maszynowe KPW kal. 14,5 mm. Jest to najpewniej improwizowany zestaw przeciwlotniczy, jakich powstaje bardzo dużo po obu stronach, z reguły poprzez połączenie różnego rodzaju platform z zestawem ZU-23-2 kal. 23 mm.

Tym razem postanowiono osadzić "wieżę okrętową" pochodząca najpewniej z wycofanego już przed laty okrętu, zapewne monitora rzecznego lub innego rodzaju jednostki patrolowej. Oprócz tego pojazd  ten otrzymał improwizowany pancerz siatkowy, umieszczony na wysokości przedziału desantowego. Nie jest to jedyny tego typu improwizowany zestaw przeciwlotniczy skonstruowany przez żołnierzy pochodzących z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Oprócz zdobytego egzemplarza powstało jeszcze kilka innych, ale posiadających już inne uzbrojenie przeciwlotnicze w postaci m.in. wielkokalibrowych karabinów maszynowych  DSzK  kal. 12,7 mm.

Reklama

Czytaj też

MT-LB to radziecki pływający transporter opancerzony opracowany w latach 60. XX wieku początkowo opracowany jako ciągnik artyleryjski dla armaty przeciwpancernej T-12 kal. 100 mm służący także do przewożenia jej obsługi i amunicji. Z czasem został on wykorzystany w roli transportera opancerzonego, którego wyprodukowano ponad 50 000 m.in. na licencji w Bułgarii czy Polsce , która dostarczyła ich do ZSRR od kilku do kilkunastu tysięcy.

Jednostkę napędową MT-LB stanowił 8-cylindrowy silnik wysokoprężny JaMZ 238 o mocy 240 KM, zaś w pojazdach wypuszczanych przez HSW był to 6-cylindrowy SW 680 o mocy także 240 KM. Pozwalało to na osiąganie przez MT-LB prędkości maksymalnej 61 km/h po drodze utwardzonej, 30 km/h w terenie oraz 4-5 km/h podczas pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania. Załogę transportera stanowią 2 osoby, zaś desant może wynosić do 11 żołnierzy. Uzbrojenie pojazdu w roli transportera piechoty stanowił uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm umiejscowiony w małej wieży po prawej stronie wozu.

Czytaj też

Okrętowe stanowisko ogniowe 2M-7 wyposażone w 2 wielkokalibrowe karabiny maszynowe KPW kal. 14,5 mm.
Okrętowe stanowisko ogniowe 2M-7 wyposażone w 2 wielkokalibrowe karabiny maszynowe KPW kal. 14,5 mm.
Autor. Zala/Wikipedia
Reklama

Komentarze (1)

  1. Jerzy

    Jeżeli coś jest głupie i działa, to nie jest głupie. Z drugiej strony w "drugiej armii świata" takie chałupnictwo...

Reklama