Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjski śmigłowiec szturmowy rozbił się na Krymie

Mi-28NM
Mi-28NM
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że w miejscowości Dżankoj na terenie na Krymie podczas lotu szkoleniowego rozbił się rosyjski śmigłowiec szturmowy Mi-28N/UB. Obaj piloci mieli zginąć w katastrofie.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Do wypadku miało dojść o godzinie 15:42, ministerstwo obrony jako przyczynę podaje awarię wiropłatu. W miejsce katastrofy miała zostać oddelegowana komisja Głównego Dowództwa Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) Rosji. Jest to już 12 utracony przez Rosjan śmigłowiec tego typu od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.

„Lot odbył się bez amunicji. Nie ma zniszczeń w infrastrukturze naziemnej. Obaj piloci zginęli" – poinformował resort.

Reklama

Czytaj też

Mi-28 to rosyjski dwumiejscowy śmigłowiec szturmowy opracowany przez Biuro konstrukcyjne im. Michaiła Mila w latach 80 XX wieku jako odpowiednich amerykańskiego AH-64 Apache. Jego produkcja rozpoczęła się w 1988 roku w zakładach Rostwiertoł na terenie Rostowa. Za jego napęd odpowiadają dwa silniki WK-2500 (wcześniej TW3-117WMA) o mocy 1800 KM. Wiropłat ten może korzystać z szerokiej gamy uzbrojenia rakietowego jak naddźwiękowe pociski kierowane 9M120 Ataka, podwieszane po osiem na zewnętrznych pylonach pod szczątkowymi skrzydłami. W kwestii eliminacji celów powietrznych możliwa jest na nim implementacja naprowadzanych na podczerwień pocisków bardzo krótkiego zasięgu 9M338 Igła-S o zasięgu 6 km.

Oprócz tego Mi-28 może używać znacznie starszego typu uzbrojenia jak niekierowane pociski rakietowe kal. 80/122 mm umieszczane w wieloprowadnicowych zasobnikach. Ich uzupełnieniem mogą być bomby lotnicze o masie do ćwierć tony lub podwieszane zasobniki artyleryjskie z karabinami maszynowymi czy armatami automatycznymi.

Czytaj też

Mi-28N. Fot. mil.ru
Mi-28N. Fot. mil.ru
Reklama

Komentarze (4)

 1. bc

  No rozbił się to się zgadza, ale wcześniej prawdopodobnie miał bliskie spotkanie z rakietą z S300/400 xD

  1. bc

   To eskaluje szybko, kolejne dwa i myśliwiec xD

 2. Rusmongol

  Chodzą słuchy że przyglebil też su 34 w okolicy Brianska.

 3. GB

  Ruscy mówią także że zestrzelili ukraińskiego drona nad Krymem, ale wraku nie pokazali. A może strzelali do drona a trafili swojego Mi-28....

  1. ostatni

   o ciekawa teza.

 4. GB

  .W Dżankoj odsłonięto pomnik pilotów 39. pułku śmigłowców Sił Zbrojnych RF zestrzelonych na Ukrainie. Na pomniku znajduje się 16 nazwisk z wizerunkiem 9 zestrzelonych śmigłowców, którymi pilotowali oni w momencie zniszczenia. 3 marca 2022 - Mi-35 zestrzelony, 2 zabitych, 5 marca - Mi-35 i Mi-8AMTSh zestrzelony - 5 zabitych, 8 marca Ka-52 zestrzelony - 2 zabitych, 17 maja Mi-8AMTSh zestrzelony - 1 nie żyje, 30 czerwca zestrzelony Mi-8AMTSh - 3 trupy, 15 lipca zestrzelony został Ka-52 - 1 trup, 12 października zestrzelony został Ka-52 wraz z szefem przeszkolenia ogniowego i taktycznego pułku ppłk Maxim Kovalev, 20 kwietnia 2023 r. Zaginął Ka-52 - 1 zwłoki. Dziś w dniu odsłonięcia pomnika na Krymie został zniszczony kolejny rosyjski śmigłowiec bojowy Mi-28 wraz z załogą, stwierdzono zwłoki dwóch, najprawdopodobniej również z 39 pułku.

Reklama