Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie zdobyli zachodni bezzałogowiec lądowy

THeMIS
Autor. Milrem Robotics

Rosjanie mieli przejąć na Ukrainie bezzałogową platformę gąsienicową THeMIS, jaką Kigów otrzymał w ramach wsparcia od sojuszników w liczbie 15 egzemplarzy. Nie są znane okoliczności jej zdobycia.

Ukraina dotychczas otrzymała 15 tego typu bezzałogowców lądowych, stając się ich pierwszym europejskim użytkownikiem wykorzystującym je w pełnoskalowej wojnie. Estoński producent pojazdów bezzałgowych Milrem Robotics we współpracy z niemieckim koncernem KMW dostarczył do Kijowa 14 pojazdów. Przekazane bezzałogowce zostały skonfigurowane do ewakuacji rannych (CASEVAC) oraz działań rozminowujących, odpowiednio po siedem egzemplarzy. Oprócz tego jeden bezzałogowiec został przekazany w ramach pomocy ukraińskiej organizacji charytatywnej. Teraz jeden z nich został przejęty przez Rosjan, którzy wyznaczyć mieli za jego zdobycie nagrodę pieniężną. Zostanie on poddany wielu testom, dając okazję Rosji do zapoznania się z prawidłowo działającym tego typu bezzałogowcem, który nie jest tak awaryjny, jak rodzimej produkcji Uran-9 (którego do dziś na Ukrainie nie widziano).

Reklama

THeMIS to bezzałogowa, zdalnie sterowana platforma gąsienicowa o nośności 750 kg za której poruszanie odpowiada napęd hybrydowy. Całość napędu i moduł sterowania znajduje się na bokach pojazdu, które obiegają gąsienice. Pomiędzy nimi umieszczona jest platforma, mogąca służyć do transportu ładunków lub sprzętu specjalnego, a nawet uzbrojenia. Bezzałogowiec może poruszać się do 10 godzin, w tym około 90 minut w trybie „cichym”, gdy wykorzystuje tylko napęd elektryczny. Prędkość maksymalna to około 35 km/h a zasięg zależy od warunków terenowych, gdyż sterowanie pojazdem jest realizowane przez operatora droga radiową. Oprócz sterowania pojazdem, jego sensorami i systemem uzbrojenia, możliwe jest również transmitowanie zebranych przez niego danych, np. w postaci obrazu, do odpowiednich systemów dowodzenia. TheMIS jest użytkowany przez 16 krajów, w tym osiem wchodzących w skład NATO: Francję, Niemcy, Hiszpanię , Estonię, Holandię, Wielką Brytanię , USA i Norwegię.

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (7)

 1. Tani2

  Wyznaczono nagrodę za zdobycie w stanie roboczym tego pojazdu . Kwotę 2 mln rubli obiecał prywatny sponsor. Unieruchomiony został jak podano dronem. Sponsor ogłosił że pieniądze zostały wypłacone zołnierzom ktòrych wskazała Armia bo pojazd jest sprawny technicznie. Zdobycz ta ma być przełomowa /jak określił sponsor/dla rosyjskiego przemysłu dronòw lądowych. Czyli zostanie w 100% skopiowany😁 Podobno na liście jest więcej wzoròw uzbrojenia ktòrymi jest zainteresowany ruski przemysł. Lista nie jest jawna ze zrozumiałych względòw. Czyli po naszemu to było polowanie na zamòwienie.

  1. wojghan

   Bardzo słusznie. Każdy mądry by tak robił.

 2. wojghan

  Co to takiego ten Kigów?

 3. Tani2

  15 mln rubli tyle wynosi nagroda za zestrzelenie pierwszego F-16. Nagrodę ufundowała firma ktòra wcześniej już ufundowała nagrodę za Abramsa.

 4. szczebelek

  Przyszło za darmo i łatwo poszło.

  1. mick8791

   Znasz okoliczności przejęcia tego sprzętu przez ruskich? Nie znasz! Więc po co piszesz bzdury?

  2. szczebelek

   @mick8791 Wygląda na uszkodzony

 5. Tani2

  To jest największy sukces ruskich. Technologie ,do tej pory ich nie mieli chociaż mieli forsę. Dzisiaj mają zdobyczną czyli żadne licencje czy prawa własności. Jest to zdobycz wojenna. Więc idą do przodu bardzo szybko a pòjdą jeszcze szybciej bo nie oszczędzają forsy na badania.

 6. Jan z Krakowa

  Nie jest to przypadkiem sprzęt który nie powinien być przekazywany na Ukrainę, ze wzgledu na krytyczne rozwiązania technologiczne? Ukraina przecież nie jest w NATO. Nie było tam zmowy korupcyjnej?

 7. Lycantrophee

  Ukraińcy nie pilnują tego sprzętu, czy co? Rozumiem, mogli go zagłuszyć czy cokolwiek, ale jakoś ostatnimi czasy zadziwiająco łatwo przychodzi im tracenie, a potem Zachód daj.

Reklama