Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Przejęcie udziałów w Milrem Robotics

Milrem Type-X
Milrem Type-X z wieżą Kongsberg Protector RT40. Eurosatory 2022.
Autor. Defence24

W środę, 15 lutego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, podpisano umowę dotyczącą wykupienia udziałów w estońskiej spółce zajmującą się opracowywanie systemów bezzałogowych dla sił zbrojnych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Większość udziałów w estońskiej firmie Milrem Robotics została wykupiona przez działającą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich EDGE Group, która jest jednym z największych i wiodących koncernów na świecie w branży wysokich technologii Grupa zrzesza ponad 25 przedsiębiorstw i zapewnia usługi w dziedzinie technologii oraz sprzętu wojskowego.

Nie podano kwoty za jaką grupa EDGE kupiła większość udziałów w Milrem Robotics.

Reklama
YouTube cover video

Milrem Robotics jest wiodącą estońską firmą, która specjalizuje się w systemach bezzałogowych. Sztandarowe projekty spółki to lądowe systemy bezzałogowe o trakcji gąsienicowej takie jak THeMIS oraz Type-X.

THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) to lekki gąsienicowy pojazd bezzałogowy przeznaczony do wsparcia piechoty o masie 1,6 tony przy zapasie nośności wynoszący 1,2 tony. Charakteryzuje się modułową konstrukcją pozwalającą stosować różne systemy uzbrojenia lub na tworzenie wersji transportowych.

Type-X to większy i cięższy system o masie 12 ton, z zapasem nośności wynoszącym 4,1 tony, oraz możliwością instalacji systemu wieżowego uzbrojonego w armatę automatyczną do kalibru 50 mm i sprzężonego z nią karabinu maszynowego kaliber 7,62 mm.

YouTube cover video

Wyżej wymienione pojazdy bezzałogowe, wyposażone są przez hybrydowe zespoły napędowe, na które składa się silnik wysokoprężny pełniący rolę generatora energii elektrycznej oraz elektryczne silniki odpowiedzialne za napęd .

THeMIS osiąga prędkość do 20 km/h oraz zasięg operacyjny 1,5 km. Type-X natomiast osiąga prędkość do 80 km/h, nie jest natomiast znany jego zasięg operacyjny.

Reklama

Komentarze (2)

 1. HataKumba

  Przeczytajcie w Onecie o Bumarze. To są jakieś jaja straszne. Zamiast załatwić kasę na modernizację pozostałych t-72 dla Ukrainy, to w zeszłym roku rozwiązali kontrakt na dalszą modernizację i grozi bankructwo. Czesi remontują za zachodnią kasę a u nas Bumar ud.upią. masakra

 2. Ryszard56

  bardzo zle sie stało My powinniśmy w to wejsc

  1. Pucin:)

   @Ryszard 56 - tu się z Tobą trzeba zgodzić - polecam artykuł - "BWP dla US Army. BAE Systems ujawniło swoją koncepcję" - wptech - autor. A.Popławski.

Reklama