Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie wysyłają zmodernizowane BRDM-2 na front

BRDM-2MS / Fot. www.mod.gov.rs
BRDM-2MS / Fot. www.mod.gov.rs

Kilka miesięcy temu pojawiło się nagranie z ćwiczeń rosyjskich wojsk powietrznodesantowych wyposażonych w najnowszą wersję samochodu rozpoznawczego BRDM-2MS, użytkowaną dotychczas m.in. w Serbii. Teraz tego typu pojazdy zostały zauważone podczas transportu kolejowego najpewniej w kierunku Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Pojawienie się transportu zmodernizowanych BRDM-2 może oznaczać zakończenie procesu szkolenia nowych rekrutów wcielonych np. do wspomnianych powietrznodesantowych. Możliwe także, że z braku dostatecznej ilości transporterów opancerzonych rodziny BTR-70/80/82 trafią one do regularnych jednostek zmotoryzowanych. Mimo znacznego zakresu modernizacji jak zwiększony poziom ochrony załogi (nieznaczny), dodanie kamery termowizyjnej, dalmierza laserowego czy systemu obserwacji dowódcy i działonowego wóz ten dalej jest jedynie opcją doraźna. Zwiększone zostały zdolności załogi do obserwacji sytuacji zewnętrznej, jednak dalej pojazd ten jest skrajnie słabo opancerzony, co pozwoli Ukraińcom na eliminację go za pomocą naprawdę tanich efektorów przeciwpancernych.

Czytaj też

BRDM-2MS to rosyjska modernizacja opancerzonego samochodu rozpoznawczego BRDM-2. Główny nacisk tej modernizacji został położony na poprawę kolejno świadomości sytuacyjnej, mobilności i odporności balistycznej. W celu poprawy tej pierwszej wóz został wyposażony w głowicę optoelektroniczną w tylnej części wieży z kamerą termowizyjną (o zasięgu do 5 km w dzień i do 3,5 km w nocy) oraz zestaw sześciu kamer telewizyjnych po bokach kadłuba (o zasięgu do 2,7 km w dzień i do 1,5 km w nocy). Dzięki wymianie dotychczasowego napędu na nowy silnik wysokoprężny o mocy 150 KM możliwe jest osiągnięcie prędkości maksymalnej ok. 100 km/h przy łącznej masie pojazdu ok. 6900 kg. Opancerzenie z kolei zostało wzmocnione poprzez instalację dodatkowych modułów pancerza. Dotychczasowe uzbrojenie pojazdu i jego wieża pozostały bez zmian.

Reklama

Czytaj też

BRDM-2M. Fot. MO Rosji
BRDM-2M. Fot. MO Rosji
Reklama

Komentarze (7)

 1. Jack Luminous

  Szczególne wrażenie zrobił na mnie gumowy odbojnik/zderzak (?). Podobne są na tyłach naczep TiRów. Jest moc!

 2. Akurat zastosowanie zmodernizowanych BRDMów w miejsce pojazdów klasy MRAP jest całkiem logiczne. BRDM ma bardzo dobry system ochrony przed bronią ABC. Pojazdy minoodporne były projektowane do prowadzenia działań policyjnych w Iraku i Afganistanie. Nie są wyposażone w żaden system ochrony przed promieniowaniem neutronowym i przenikliwym promieniowaniem typu gamma. Jeśli w celu przełamania impasu pod Bachmutem zostanie zastosowana broń jądrowa tam BRDM będzie doskonałym pojazdem do przeprowadzenia ofensywy i zajęcia terenu.

  1. GB

   Moja podróbko idź na ruskie fora i tam opowiadaj głupoty o broni atomowej. Już wam wasz pryncypał powiedział wyraźnie że nie użyjecie broni atomowej. A jak użyjecie to Chiny wam w ogóle nie pomogą.

 3. GPAS

  My swoich nie modernizujemy. Bobra też ani widu ani słychu

  1. Esteban

   my nie prowadzimy wojny.. ooo przepraszam, ni e prowadzimy operacji specjalnej. po za tym nie wszystko na raz.. czołki ah, narew, wisła. samoloty ..etc

 4. DDR

  To jeszcze jeździ 🤪

  1. papa lebel

   ....dopóki zmurszałe opony się nie rozpadną....:)

 5. von Schomberg

  Przydzielili go do desantu, anie nie motostriełków, więc... zobaczymy. Ale ogólnie: racja.

 6. Ein

  Przebije tę puszkę każdy granat ppanc wystrzelony z rury dowolnego typu, każdy bsl z 40mm amunicją go zniszczy, a amunicja ppanc 12.7 też nie będzie miała problemu z porażeniem. Ba, myślę, że i niektóre karabinki szturmowe z odpowiednią amunicją 7.62 też będą mogły popsuć tego BRDM-a. Jako wóz rozpoznawczy i tylko jako wóz rozpoznawczy to jeszcze ujdzie i może się wykazać (szczególnie jak wymienili te optykę jw na coś o podanych parametrach... pytanie, czy deklarowanych, czy faktycznych?), ale jako podstawowy wóz strzelców zmotoryzowanych? To będzie rzeź.

 7. CzarnyRycerz

  Wolałbym siedzieć w zwykłym MRAPie niż tym zmodernizowanym złomie.

Reklama