Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie wysyłają na Ukrainę zmodernizowaną artylerię

2S19M1 Msta-S (zdjęcie poglądowe).
2S19M1 Msta-S (zdjęcie poglądowe).
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia

Rosyjski koncern Rostec poinformował o pierwszej w tym roku dostawie do armii zmodernizowanych systemów artyleryjskich 2S19M1 Msta-S.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Podobnie jak w przypadku poprzednich tego typu ogłoszeń nie podano liczby przekazanych armii samobieżnych armatohaubic. Są one jednym z najnowocześniejszych systemów artylerii lufowej, jakie posiada rosyjska armia. Mogą one strzelać y amunicją precyzyjną Krasnopol, której Rosjanie używają coraz częściej . Jej zasięg to zaledwie 20 km, jednak obecnie mają trwać prace nad wydłużeniem zasięgu. Efekty użycia tego rosyjskiego efektora widać poniżej.

Czytaj też

2S19 Msta-S to rosyjska samobieżna armatohaubica kal. 152 mm, opracowana w latach 80. XX wieku jako następca systemów 2S3 Akacja i 2S5 Hiacynt. Główne uzbrojenie tego systemu stanowi armatohaubica 2A64 z lufą o długości 47 kalibrów, umieszczona w obrotowej wieży osadzonej na podwoziu gąsienicowym. Do samoobrony służy wielkokalibrowy karabin maszynowy NSWT kal. 12,7 mm. Samo podwozie zbudowane zostało z wykorzystaniem podzespołów czołgów T-72 i T-80. Szybkostrzelność 2S19 dochodzi do 8 strzałów na minutę, zaś donośność określa się na 29-36 km. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik W-84A o mocy 840 KM, pozwalający na rozpędzenie ważącej 42 tony samobieżnej armatohaubicy do 60 km/h. W przypadku wersji 2S19M1 silnik został ulepszony do wersji W-84AMS, zaimplementowano system kierowania ogniem ASUNO oraz dodano system nawigacyjny GLONASS.

Reklama

Czytaj też

2S19M1 Msta-S (zdjęcie poglądowe).
2S19M1 Msta-S (zdjęcie poglądowe).
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia
Reklama

Komentarze (6)

 1. szczebelek

  Jak nie zmieniają zasięgu to będą miały krótkie życie na froncie 🤣

  1. Davien3

   2szczebelek a jak maja zmienic zasieg bez całkowitej przebudowy działa? zadna Msta-S kal 152mm nie ma wiekszego zasiegu.

 2. Paweł69

  Pisząc najnowsza haubica pan redaktor zapomniał o czymś takim jak kKoalicja SW TP jest najnowsza haubica panie redaktorze

  1. QVX

   Z dodatkiem, że Koalicja jest jak T-14. :-)

  2. Davien3

   @paweł a to Koalicja SW weszla juz do produkcji seryjnej ??

 3. wert

  zastanówcie się dlaczego ciężko ranny kacap odbezpiecza granat usiłując się wysadzić razem z UKR żołnierzem który chce mu pomóc. A tak podobno wyglądała dprawa dowódcy na Zaporożu "naszym celem jest utrzymanie pozycji. Potem politycy wynegocjują przerwę a my w tym czasie się wzmocnimy i jak uderzymy znów zatrzymamy się tam gdzie będziemy chcieli"

 4. radziomb

  Widzialem podobna na parkingu przy muzeum broni pancernej w Poznaniu.bo byla wystawa sprzetu ruskiego organizowana przez Ukraine. Ladnie spalony byl :) jak kielbaska na grillu

  1. R88

   Jasne, widziałeś starszą wersję.

  2. Entreri

   R88 . Nowsza podzieli los starszej.

  3. Logik

   @r88 ZgadzAsz się czy przeczysz, bo wypowiedź jt dwuznaczna.

 5. Artur1989

  Będą miały w co Kraby z bezpiecznej odległości walić.

 6. Mkx

  Mogliby przestać z tą wojną 😢

  1. Pirat

   To nie od nas zależy tylko od Putina.

  2. Igor Aretano

   @Pirat Właściwie to też zależy od Zełenskiego. Chociaż przede wszystkim od Bidena

  3. bezreklam

   wojna proxy *(zastepcza)- amerykanska politka wykanczania przeciwnika za pomoca malego kraju stara metoda

Reklama