Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Więcej haubic Msta dla armii

Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons/CC BY SA 4.0.
Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons/CC BY SA 4.0.

Uralskie Zakłady Inżynierii Transportu przekazały rosyjskiej armii partię zmodernizowanych, samobieżnych armatohaubic 2S19M1 Msta-S, informuje firma na swojej stronie internetowej. Nie wiadomo czy wozy te powstały na bazie aktualnie używanych pojazdów, czy były to maszyny wyciągnięte ze składnic sprzętowych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Uraltrasmasz wysłał armii partię zmodernizowanych samobieżnych armatohaubic 2S19M1 Msta-S w ramach rozkazu obrony państwa, przed zakładanym dla niej terminem. Liczba systemów artyleryjskich przekazanych wojsku nie jest znana. W ramach modernizacji wszystkie pojazdy otrzymały zautomatyzowany system kierowania i kierowania ogniem (ASUNO), przeprowadzono również kapitalny remont wszystkich podzespołów i części.

Obecnie 2S19 Msta-S w kilku wersjach jest podstawową, uznawaną za dość nowoczesną, armatohaubicą (AHS) używaną przez armię rosyjską i od pół roku miano sporo z nich wyciągnąć z rezerwy sprzętowej i wysłać do baz remontowych. Najnowsza i najbardziej zautomatyzowana wersja to 2S19M2 (2S33) Msta-SM2, dysponująca też dłuższą lufą, jednak tego typu dział jest stosunkowo mniej, choć i one są używane (i tracone) w wojnie na Ukrainie.

Reklama

Czytaj też

Msta-S to rosyjska samobieżna armatohaubica kal. 152 mm, opracowana w latach 80. XX wieku jako następca systemów 2S3 Akacja i 2S5 Hiacynt. Główne uzbrojenie tego systemu stanowi armatohaubica 2A64 o długości 47 kalibrów, umieszczona w obrotowej wieży osadzonej na podwoziu gąsienicowym. Jest ono zbudowane z wykorzystaniem podzespołów czołgów T-72 i T-80. Szybkostrzelność dochodzi do 8 strzałów na minutę, zaś donośność określa się na 30-35 km. Ukraina także wykorzystuje sprzęt tego typu w liczbie 35-40 egzemplarzy.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    A ile dokładnie sztuk oznacza partia sprzętu? 100 czy 5?

Reklama