Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie stracili samolot An-124. Trzy kolejne czekają w Niemczech

Fot. Antonov

Kanada przekaże Ukrainie samolot Antonow An-124 Rusłam należący do rosyjskiej spółki transportowej Volga-Dnepr. Kolejne trzy samolot tego przewoźnika zostały zatrzymane w Niemczech i również mogą niebawem trafić do Kijowa. Maszyny zajęto zgodnie z decyzją sądu na wniosek przedsiębiorstwa Antonowa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Nowy pakiet sankcji Kanady wobec Rosji w szczególności dotyczy firmie Volga-Dnepr. Przygotowujemy konfiskatę samolotów AN-124 i innych aktywów agresora w Kanadzie i przekazanie ich Ukrainie " – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal 16 kwietnia. Informacja ta związana jest z decyzją sądu, która dotyczy samolotu należącego do spółki Volga-Dnepr aresztowanego w Kanadzie.

Czytaj też

Wspomniany przewoźnik jest rosyjską firmą, która konkurowała ze spółką Antonow w zakresie transportu samolotami An-124, między innymi na rzecz NATO, ale też w działaniach cywilnych. W ramach ukraińskich retorsji za zajęcie Krymu i wspieranie wojny w Donbasie, a obecnie również pełnoskalową inwazję na Ukrainę ukraiński producent wstrzymał wsparcie techniczne i certyfikację rosyjskich An-124, zarówno wojskowych jak też należących do linii lotniczych Volga-Dnepr.

Reklama

Mimo to maszyny są nadal eksploatowane na podstawie certyfikatów zdatności do lotu wydawanych przez spółkę zależną, należąca do Volga-Dnepr a realizującą względem niej usługi obsługi technicznej. Została ona uprawniona do tego przez Rosyjską Agencję ds. Transportu Powietrznego „Rosaviatsja". W związku z tym spółka Antonow, która jako producent jest jedynym podmiotem uprawnionym do certyfikacji tego typu, złożyła w sądzie odpowiedni wniosek, dotyczący złamania prawa międzynarodowego. Jak wnika z wniosku, za zgodą władz rosyjskich doprowadziło to, do - „zagrażającej bezpieczeństwu eksploatacji samolotów, co jest naruszeniem przepisów międzynarodowych konwencji". W kwietniu 2022 roku sąd nakazał konfiskatę 12 samolotów An-124-100 należących do rosyjskiego przewoźnika w ramach postępowania karnego związanego z tą sprawą.

Czytaj też

Procedurą został już objęty samolot An-124 o rejestracji RA-82078, który znajdował się w momencie rosyjskiej agresji na Ukrainę na międzynarodowym lotnisku Toronto Pearson. To właśnie ta maszyna zostanie przekazana ukraińskiej Narodowej Agencji ds. Identyfikacji, Przeszukiwania i Zarządzania Mieniem Uzyskanym z Korupcji i Innych Przestępstw. Podobna procedura powinna niebawem objąć też trzy kolejne maszyny An-124-100, znajdujące się w Niemczech, na lotnisku w Lipsku.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Pirat

    Super nowina.

  2. PPPM

    W ramach rekompensaty za AN-225 wszystkie po wojnie na Ukrainę niech dadzą. I niech latają wzdłuż ruskiej granicy, żeby bardziej powkurzać putina.

Reklama