Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja przemieszcza swoje samoloty ze względów bezpieczeństwa

Autor. Ministerstwo Obrony Rosji

Po dwóch grudniowych atakach na bazę Engels, należącą do rosyjskich sił powietrznych, Rosjanie najprawdopodobniej postanowili przenieść swe samoloty głównie na lotniska położone w większej odległości od Ukrainy - przekazał w czwartek brytyjski resort obrony. Baza Engels jest położona w obwodzie saratowskim na południu Rosji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow oświadczył 27 grudnia, że Rosja przeniosła na Daleki Wschód bombowce Tu-95 i Tu-22. Do ataków na bazę Engels doszło 5 i 26 grudnia.

Rosyjskie lotnictwo dalekiego zasięgu nadal będzie mogło atakować Ukrainę przy pomocy pocisków manewrujących, ponieważ ta broń ma zasięg 5 tys. km, do czego należy dodać zasięg lotu bombowców - przekazano w najnowszej brytyjskiej aktualizacji wywiadowczej.

Reklama

Czytaj też

"Jednak podejmowanie działań z rozproszonych lokalizacji spowoduje dodatkowy stres przy obsłudze technicznej i jeszcze bardziej wyczerpie pozostałe godziny lotów tych starzejących się samolotów" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

Baza lotnicza w pobliżu miasta Engels jest wykorzystywana przez rosyjskie wojska do atakowania celów cywilnych na Ukrainie. Z lotniska startują strategiczne bombowce Tu-95, które następnie wystrzeliwują rakietowe pociski manewrujące w kierunku sąsiedniego kraju.

Czytaj też

Wybuchy na rosyjskim lotnisku wojskowym Engels to wynik agresji przeciwko Ukrainie - oświadczył po drugim ataku na bazę rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. easyrider

  Morale pilotów musi być niskie. Takie przeprowadzki dla ich życia prywatnego to piekło. Jedyny bonus, to że są bezpieczni. Nie muszą wlatywać w zasięg ukraińskiej OPL.

 2. GB

  Ktos ma pomysł dlaczego ostatnio nie lataja bojowo Tu160? Sorien, to nie ja poniżej.

  1. DІM

   Dlaczego nie latają? Może im się nie chce.

 3. Sorien

  Tylko patrzeć niedługo jak z Kamczatki będą latać hahaha

  1. Oni przynajmniej mają Kamczatkę. U nas jak tak dalej pójdzie to benzyna stanie się dobrem luksusowniejszym niż gry telewizyjne albo komórkowy telefon.

Reklama