Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja nie weźmie udziału w drugim Szczycie Pokojowym

Prezydent Zełeński w Szwajcarii
Prezydent Zełeński w Szwajcarii
Autor. Kancelaria prezydenta Ukrainy

Rosyjski MSZ oświadczył, że Moskwa nie weźmie udziału w drugim szczycie pokojowym dotyczącym Ukrainy - przekazała w czwartek państwowa rosyjska agencja Ria Nowosti. Dzień wcześniej agencja Bloomberga podała, że Ukraina chce w najbliższych miesiącach zorganizować kolejny Szczyt Pokoju z udziałem Rosji.

Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, poinformował, że Ukraina chce zwołania kolejnego szczytu jeszcze przed wyborami prezydenckimi w USA, zaplanowanymi na listopad br. W ocenie agencji ma to świadczyć o obawach Kijowa przed powrotem Donalda Trumpa na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Kilkoro rozmówców z państw zachodnich zaznaczyło, że taki szczyt musiałby mieć jasny cel. Niektórzy amerykańscy urzędnicy, zastrzegający sobie anonimowość, wyrazili wątpliwości, czy dojdzie do spotkania z udziałem Ukrainy i Rosji - przekazał Bloomberg.

Czytaj też

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Gałuzin nazwał „formułę pokojową” prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego „ślepą uliczką i ultimatum”. Mówił również o celowym „ignorowaniu innych inicjatyw” mających na celu zakończenie wojny na Ukrainie - przekazała RIA Nowosti, czyli medium znajdujące się na unijnej liście rosyjskich podmiotów objętych sankcjami.

„Jesteśmy świadkami kolejnego przypadku oszustwa. Nie akceptujemy takiego ultimatum i nie będziemy uczestniczyć w takich szczytach” - zapowiedział Gałuzin.

Reklama

Pierwszy szczyt pokojowy odbył się 15-16 czerwca w Buergenstock w Szwajcarii z udziałem ponad 90 państw i organizacji międzynarodowych. Prezydent Zełenski ocenił, że wydarzenie to było „wielkim sukcesem Ukrainy i wszystkich jej partnerów”.

Komunikat końcowy szczytu podpisała większość podmiotów uczestniczących w czerwcowych rozmowach. Nie uczyniły tego jednak niektóre ważne państwa globalnego Południa, w tym Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. Rosja nie została zaproszona na pierwszy szczyt, a Chiny odmówiły przyjazdu.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Zachód stworzył embarga, a te są pomijane przez udział państw trzecich.

    1. sprawiedliwy

      A syszales o jakis sankcjach na IZeal lub na USa za oktupacje Afgastanuiu np?

Reklama