Reklama

Wojna na Ukrainie

Przełomowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Bradley i Paladin jedzie na wojnę

Fot. US Army
Fot. US Army

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 3 mld USD, zawierający po raz pierwszy m.in. bojowe wozy piechoty M2 Bradley czy samobieżne armatohaubice M109A6 Paladin czyli niespotykaną do tej pory formę pomocy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Styczniowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy jest przełomowy ze względu na przekazanie jej dwóch bardzo potrzebnych, ale dotychczas "niedostępnych" typów uzbrojenia. Mowa tutaj o samobieżnych armatohaubicach M109A6 Paladin i bojowych wozach piechoty M2 Bradley. Oba typy pojazdów są bardzo potrzebne Ukrainie, która zwłaszcza w przypadku bwp miała duże problemy z uzupełnianiem strat, i poziom używanych wozów znacząco odbiegał od wymogów pola walki. Po zapowiedzi przekazania niemieckich Marderów dostawa Bradleyów na Ukrainę oznacza "otwarcie" kolejnych strumieni dostaw, ponieważ Ukraińcy będą się już na nie szkolić i tworzyć zręby zabezpieczenia logistycznego na miejscu dla nowych pojazdów.

W skład pakietu pomocowego weszło:

Reklama
 • 50 bojowych wozów piechoty M2 Bradley;
 • 500 przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW;
 • 250 000 pocisków kalibru 25 mm;
 • 100 transporterów opancerzonych M113;
 • 55 pojazdów minoodpornych (MRAP) MaxxPro;
 • 138 wielozadaniowych pojazdów opancerzonych HMMWV;
 • 18 samobieżnych armatohaubic M109A6 Paladin kal. 155 mm
 • 18 wozów amunicyjnych
 • 70 000 pocisków 155 mm;
 • 500 pocisków kierowanych Excalibur;
 • 1200 pocisków do zdalnego minowania 155 mm RAAM;
 • 36 haubic 105 mm;
 • 95 000 pocisków 105 mm;
 • 10 000 granatów moździerzowych kal. 120 mm;
 • amunicja do systemu rakietowego M142 HIMARS/M270;
 • pociski przeciwlotnicze RIM-7 Sea Sparrow;
 • 4000 niekierowanych pocisków rakietowych Zuni;
 • 2000 pocisków do systemów przeciwpancernych;
 • broń strzelecka i amunicja
 • urządzenia termo i noktowizyjne
 • miny przeciwpiechotne

Czytaj też

Dodatkowo USA przekaże 682 mln USD w ramach funduszu pomocy wojskowej FMF dla krajów, które przekazały Ukrainie sprzęt wojskowy. Przy wsparciu takiego finansowania Polska pozyskała m.in. czołgi podstawowe M1A1 Abrams wraz z wozami towarzyszącymi. Zapewne wśród beneficjentów tego funduszu znajdzie się ponownie nasz kraj, ale też Norwegia czy Niemcy. Ciekawym aspektem pakietu pomocowego jest przekazanie 4000 niekierowanych pocisków rakietowych Zuni kal. 127 mm, których zasięg określany jest na 8 km. Będą one zapewne podczepiane pod ukraińskie samoloty szturmowe/myśliwce wielozadaniowe lub nawet śmigłowce i wykorzystywane jak dotychczas sowieckie niekierowane efektory rakietowe.

Czytaj też

Kolejnym typem uzbrojenia przekazanego Ukrainie, o którym należy wspomnieć to pociski przeciwlotnicze RIM-7 Sea Sparrow powszechnie używane przez wiele krajów NATO. Najpewniej zostaną zintegrowane z podwoziami wykorzystywanymi do tej pory w systemach Buk-M1, do których zapewne brakuje rakiet. Podobną integrację widzieliśmy na targach MSPO 2012, kiedy to WZU zaprezentowały integrację wspomnianego efektora z podwoziem systemu 2K12 Kub. Pociski RIM-7 Sea Sparrow wywodzą się z rakiety powietrze-powietrze AIM-7 Sparrow i są w dość dużej liczbie używane na okrętach US Navy i sojuszników. Mogą zwalczać cele na dystansie do 25 km. Zatem po raz kolejny za potrzebą chwili widzimy połączenie dwóch typów systemów w ramach pomocy Ukrainie jak wcześniej integracja pocisków AGM-88 HAARM z ukraińskimi myśliwcami.

M109A6 Paladin
M109A6 Paladin
Autor. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Reklama

Komentarze (15)

 1. sidematix

  Czy moje piękne oczy dobrze widzą? Miny przeciwpiechotne? A gdzie konwencje? Zarówno USA jak i Ukraina podpisały konwencję genewską o niestosowaniu min przeciwpiechotnych. Rozumiem, że kiedy w grę wchodzi interes lorda Rothschilda na Ukrainie konwencje idą w kąt? To teraz rozumiem skąd się wziął w Doniecku na ulicach deszcz min pułapek udających zabawki.

  1. StaryBazantZInowroclawia

   To są miny M18A1 Claymore, odpalane głównie ręcznie. Można je łatwo zdjąć i ustawić ponownie. Pod względem użycia taktycznego znajdują się między minami a jednorazową bronią. Służą do obrony przed zmasowanymi atakami piechoty, i rzeczywiście macie się czego bać.

  2. Matly12

   Usa nie podpisało konwencji o minach przeciwpiechotnych

 2. Ma_XX

  Zumi najprawdopodobniej będą robiły za system do zwalczania dronów

  1. Andrew "Ender" Wiggin

   Niekierowane? Powodzenia…,

  2. Bingo

   Zumi od 2010 są produkowane z naprowadzaniem laserowym. Pytanie czy USA ma jeszcze bardzo stare niekierowane wersje w magazynach czy już tylko nowe. Założę się że te niekierowane Zumi są naprowadzane laserowo.

  3. Ma_XX

   te 4 tys to kierowane do Vampire

 3. Ma_XX

  znana już jest wersja M2A2

 4. Ślązak mały

  Bardzo dobra wiadomość, znaczy masoni jak tytanic, tonący brzytwy się trzyma a przedłużająca się wojna pogrąża gospodarki dotychczas korzystające z ruskich zasobów. Oczywiście tego prawdomówne media nie napiszą, ale kryzys szykuje się poważny, o czym świadczy również strach w oczach niemieckiego kanclerza, który również podjął decyzję o znacznym wzmocnieniu Ukraińców, tylko co po wojnie? Znajdą drugiego Gorbaczowa, który będzie dla nich niszczył Rosję. Ropa z Wenezueli, gaz Azerbejdżanu same praworządne i demokratyczne kraje. Dobra wiadomość😄

  1. Karakan

   Najlepszą wiadomością jest nieunikniona śmierć rosji i jej zniknięcie z map już na zawsze. To jedyne co się liczy w tej wojnie. Nie mogę się doczekać świata bez kacapów.

  2. Szwejk85/87

   Wenezuela i Azerbejdżan nie usiłują zmieniać powszechnie uznanych granic międzypaństwowych siłą. Czego nie rozumiesz ?

  3. Extern.

   @Karakan Nie wygłupiaj się, Rosja nie zniknie tylko dlatego że będzie się musiała wycofać z Ukrainy. Przecież Ukraińcy nie pójdą na Moskwę. Nam by wystarczył upadek Rosyjskiego imperializmu, Rosja niech sobie będzie. W końcu i Rosjanie mają prawo do własnego państwa. Ale aby to się stało musiało by się w Rosji wydarzyć coś bardzo spektakularnego w sytuacji wewnętrznej. Coś na miarę co najmniej rewolucji lutowej powiązanej z walką o władzę. Na szczęście właśnie coś takiego się tam zapowiada.

 5. leiter84

  Wciąż kropla w morzu ukraińskich potrzeb.

  1. Anty 50 C-cali

   czekaj, jeszcze lekkie "czołgi" z Francji z tylko ich amunicją....105mm! Tamże, russkie zasoby ropy, czy innej Wenezueli, odpadaja z piedestału. Bo "elektryczość" wchodzi w ponad 20% aut sprzedanych w 2022, w kraju notowań ropy Brent, nad Tamizą = nawet autoGaz nie podbija . Notowań. I jeszcze Niemcy, z bwp marderami...... i brakiem strachu (w oczach admiralicji Bundesmarine). o wojaczki o Krym

  2. Macorr

   No zdecydowanie pomoc by Ukraincy się nie załamali a nie przeszli do ofensywy. We wrześniu game changerem były nasze ponad 200 t 72, pozwoliło to razem z różnego rodzaju m113 i humvee zrobić szpice udezeniowa która wyzwoliła obwód Charkowski..Teraz takim game changerem mogłoby być 200 Twardych., ale za nimi musiałyby pójść jakieś wozy opancerzone a 50 Bradleyow I 50 Marderow (pewnie bez Spikeow) różnicy nie zrobi... Inna sprawa to taki MiG 29 uzbrojony w LJDAM , ich dodatkowe ilości mogłyby zmienić losy wojny , ale widocznie na zachodzie widzą w tym większe ryzyko niż utrzymujące się trudnosci gospodarcze państw zachodu związane z inflacja cenami paliw itp.

  3. Key

   @Anty50... Stosowanie skrótów myślowych sprawia, że twoje posty zamieniają się w zwykły bełkot którego nie da się czytać. Choć mogło być ciekawe.

 6. bc

  Jeszcze haubice M110 203mm trzeba gdzieś odkopać i wysłać, to była praktycznie podstawowa broń w NATO jeszcze na początku lat 90, zastąpiona M270 MRLS ale tylko częściowo bo nie ta siła rażenia jednak. Ukraińcy wykorzystują podobne Piony z powodzeniem od początku wojny.

  1. Anty 50 C-cali

   i to siłą rażenia 203mm czy Precyzją TRAFIANIA, w most bardzo ważny (a nie w Okolice mostu) przegoniono masy moCarstwa z największego zdobytego miasta!!!????

  2. bc

   Anty 50 C-cali, Precyzją i zasięgiem ale to się pojawiło stosunkowo niedawno, gdy M270 wchodziły miały tylko kasetowe niekierowane M26 i ATACMS. Siła rażenia wciąż ma znaczenie, NATO nadrabia lotnictwem itp, ale to Piony przeorały pas w hostomelu.

  3. Sorien

   Anty 50 .... Każda lufa się liczy na wojnie nawet reliktów bo strzela i zabija więc może spróbuj mieć bardziej nie życzeniowe ale pragmatyczne podejście

 7. Gandharwa

  Wg mnie informacja, że Polska przekaże SZU Leopard 2A4 to tylko straszak na Niemcy, by oni kopsli się z tych czołgów Leopard 1, które stoją, dawno wypisane ze stanu Bundeswehry, są modernizowane przez firmy zbrojeniowe i nikt nie rozumie, dlaczego one stoją. Polacy chcąc wysłać te Leopardy i tam muszą się spytać Niemców o zgodą a Niemcy muszą ją dać (lub odmówić). Byłaby mega manana jakby Scholz się zgodził na wysyłkę nowocześniejszych Leo przez PL a blokował wysyłkę starszych Leo przez siebie. Leopard 1 strzela kalibrem 105 mm podobno jest mnóstwo amunicji do niego.

  1. Qwest

   To ciekawe co napisałeś, bardzo możliwe, że to podpucha. Patrioty obiecali.

  2. Bender

   To Finowie powiedzieli o przekazaniu Leo2A4 Ukraińcom. Podwojenie oferty Finów naszymi Leo2A4. ma sens. Ale nawet symboliczna donacja daje nam możliwość szkolenia Ukraińców w naszych centrach szkoleniowych. Przeszkolenie załóg i zgranie ukraińskich plutonów zajmie pół roku, Niestety nie starczy czasu na bataliony i wyżej. Nadal, to może być siła, która wygra wojnę. Na pewno powstrzyma Baćkę od głupich ruchów i zwolni Twarde i czeskie oraz bułgarskie T-72 ma front wschodni.

  3. Macorr

   Przecież przekaz jest taki że dyskutują o tym różne państwa posiadające Leopardy w tym Niemcy.... no i wg mnie tak to powinno wyglądać tzn na zamkniętym spotkaniu decyzja sojusznicza... Nie trzeba tworzyc sensacji tal gdzie jej nie ma...Co prawda wolałbym pierw się pozbyć reszty T 72 oraz Twardych ale jeśli włożenie do wspólnego wora 20 leosi sprawi że i Niemcy włożą 20 kolejnych , a pozostałe kraje też dadzą tyle ile mogą to jestem jak najbardziej za

 8. Rainman184

  A gdzie rakiety do himmars z zasięgiem 300 km , amunicja kasetowa , czołgi i samoloty , a czy Amerykanie nie mają w zapasie czołgów M 60 ?

 9. Ślązak mały

  A mój komentarz zgubił się gdzieś w sieci

  1. Anty 50 C-cali

   nie, to mój w odpowiedzi tej chydrże netu -"której szkoda Ukraińców, ALE nie tych co walczą". Kryzys się szykuje, skoro prawdomówne russkie media opiały 36 godzin rozejmu, a tonący - w bagnie ciepłej zimy i rozmokniętych pól ornych - brzytwy się chwyta i naciera na coraz węższym odcinku. Miesiąc temu przygotowali Ukr kontrakcję w w centrum naciskanej Marinki? Ba , przywalili w jeden hotel w Doniecku...moCarstwa druga armia globu (druga= inna, inaczej) zbiera oddech, do dzisiaj i grozi tym razem większa masą mobików. Bo odpowiednik tych marnych 200 000 z stadionu Łużniki, na wezwanie aJaTollaha , niet wystarcza

 10. rwd

  Wojna trwa już rok i przez ten czas można by uruchomić produkcję czołgów, armat, samolotów i śmigłowców na potrzeby Ukrainy, bez zbędnych wodotrysków i wysoko zaawansowanych gadżetów. Takie możliwości posiadają USA, Niemcy i kilka innych krajów ale brakuje najwidoczniej właściwego przywództwa.

  1. GB

   USA ogłosiło nowy Lend Lease, UE pakiet pomocy. Razem będzie to plus minus 100 mld Euro. Opinia publiczna nie wie dokładnie co będzie dostarczone lub już zostało dostarczone. Samoloty, śmigłowce inny nowoczesne uzbrojenie, zwłaszcza takich których nie miała wcześniej Ukraina nie da się dostarczyć nawet z miesiąca na miesiąc bo szkolenie trwa nawet latami, a po drugie trzeba zbudować system logistyczny, remontowy i także przeszkolić techników, ktorzy będą potrafili obsłuzyc ta bron.To wszystko wymaga sporego okresu czasu. My nie wiemy poza oficjalnymi danymi i jakimiś nieocenzurowanymi fotkami, filmikami które trafiły do netu lub zostaly opublikowane przez ruskich, co zostało dostarczone Ukrainie.

 11. Chyżwar

  Tam potrzebna jest amunicja kasetowa. Amerykanie ją mają. My też mamy w sowieckim kalibrze o mniejszej ilości niewybuchów od zachodniej. Mniemam też, że bez większych problemów możemy uruchomić produkcję takiej amunicji w kalibrze NATOwskim. Rzecz można załatwić szybko, łatwo i przyjemnie. Czas skończyć z pisaniem kredką po asfalcie.

 12. baltazar

  nie rozumiem dlasczego mamy im dac nasze leopardy,szczegolnie ze je modernizujemy,lepiej chyba bedzie dac im twarde i reszte t-72.

  1. KrzysiekS

   baltazar W pierwszej kolejności pojadą PT-91 TWARDY i reszt T-72. Jeżeli chodzi o Leo to chodzi chyba bardziej o braki amunicji 125 mm (ale tu Francja ma sporo do nadrobienia). Swoja drogę wolę oddać Ukrainie czołgi niż żeby Ruskie weszli do Polski.

  2. Esteban

   Też mi się to nie podoba, ale może wujek Sam w zamian rzuci Abramsami. Oby tylko był hojniejszy niż Niemcy dla Czechów i Słowaków. Z tego co czytałem sprawa jest grupowa. Polska jako państwo w pojedynkę nic nie obiecuję.

  3. Marcyk

   Tak naprawdę nie wiadomo jaka jest sytuacja na Ukrainie być może jest gorzej niż się to oficjalne mówi.

 13. Bingo

  Akurat Zuni na obecnym wyposażeniu USA są naprowadzane laserowo. Dawnej niekierowanej wersji zaprzestano produkcji wiele lat temu i nie sądzę żeby cokolwiek zostało w magazynach.

 14. rwd

  Liczba 50 bojowych wozów piechoty M2 Bradley nie rzuca na kolana ale może to na dobry początek i w następnym pakiecie dadzą więcej.

 15. X

  No i git !

Reklama