Reklama

Wojna na Ukrainie

"Premiera" na Ukrainie: Przeciwpancerny BMP-2M zdobyty

BMP-2M. Fot. kbptula.ru

Ukraińscy żołnierze pochwalili się w mediach społecznościowych zdobyciem pierwszego w pełni sprawnego zmodernizowanego bojowego wozu piechoty BMP-2M Bierieżok, a jest to tylko jedna z wielu nowych zdobyczy Ukraińców na Rosjanach podczas obecnie trwającej ofensywy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zdobycie tego pojazdu daje Ukraińcom podwójną korzyść, możliwość przebadania zmian, jakie Rosjanie w nim wdrożyli oraz w miarę szybkie wcielenie go do swoich sił zbrojnych z racji na to, że systemy uzbrojenia czy większość podzespołów BMP-2M są już znane zarówno żołnierzom, jak i zakładom remontowym. Najpewniej Ukraińcy w ciągu ostatnich dni zdobyli tyle pojazdów, że mogą co najmniej uzupełnić swoje ostatnie straty sprzętowe.

Moduł wieżowy, który zamontowano na BMP-2, otrzymał dwie podwójne wyrzutnie nowoczesnych ppk typu 9M133 Kornet naprowadzanych laserowo o zasięgu 5,5 km lub więcej (w zależności od wersji). Uzbrojenie główne dalej stanowi armata automatyczna 2A42 kalibru 30 mm, sprzężony z nią jest karabin maszynowy PKT kalibru 7.62 mm. Uzupełnieniem jest 30 mm granatnik automatyczny AGS-30M. Według dostępnych informacji Biereżok może prowadzić ogień pociskami przeciwpancernymi w ruchu, co znacąco zwiększa potencjał tych pojazdów, w stosunku do istniejących BMP-2 wyposażonych w wyrzutnię ppk Konkurs/Fagot.

Reklama

W systemie wieżowym Bierieżok wprowadzono nowy system kierowania ogniem oraz przyrządy optoelektroniczne znacznie polepszające możliwości wozu w zakresie wykrywania, identyfikacji i zwalczania różnych zagrożeń. Posiada on m.in. układ automatycznego śledzenia celów (autotracker) i oddzielne przyrządy obserwacyjne dla działonowego i dowódcy. Wieża została dodatkowo dopancerzona. Jednak dalej nie jest to ochrona zabezpieczająca załogę wieży przed różnego rodzaju działkami automatycznymi.

Czytaj też

Zmodernizowane wozy mogą wykorzystywać pociski rakietowe Kornet pięciu wersji — przeciwpancerne z głowicą tandemową 9M133-1 i 9M133-2 oraz trzy wersje termobaryczne do zwalczania siły żywej 9M133F-1/2/3. Oznacza to dużą uniwersalność w zastosowaniu wozu na różnych teatrach działań. Jego zaletą jest więc siła ognia,a ochrona nadal pozostaje słaba.

Czytaj też

Poprawiono też mobilność wozu poprzez instalację nowego 6-cylindrowego silnika wysokoprężnego UTD-23, o mocy 360 KM, który pozwala (przy masie pojazdu zwiększonej do 16 ton) na osiągnięcie prędkości maksymalnej 65 km/h. zwiększono prędkość pływania do 7 km/h i zasięg do 600 km.

Co ciekawe, pomimo zamówienia około 500 wozów BMP-2M i BMD-2M z modułami bojowymi Biereżok (w dwóch wersjach) w 2017 roku do niedawna nie były one widziane w powszechnie dostępnych materiałach z działań na wojnie. I to pomimo, że na bardzo licznych materiałach widać różne rodzaje wozów, także "rzadko" występujące w rosyjskiej armii (np. zmodernizowane BMP-1AM, różne wersje czołgów rodziny T-80U, nowe T-90M itd.). Teraz jednak to się zmieniło i "Biereżok" trafił w ręce sił zbrojnych Ukrainy.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Valdi

  Bieriozek auto tracker Tak trzymaj ruska cywilizacjo

 2. Prezes Polski

  Jeśli stabilizacja działka jest na poziomie ruskich ciws, to prowadzenie ognia w ruchu jest możliwością czysto teoretyczną.

 3. szczebelek

  W jednej wiosce zostawili cała kolumnę pancerną, to o czym w ogóle mówimy...

  1. GB

   A T-80 różnych wersji, kompania. Widziałem filmik. Wozy nie uszkodzone, sprawne.

  2. Jameson

   Gdzie można oglądać filmiki z wojny, w miarę bez cenzury? Odnośnie rosyjskiej propagandy .... już prawie są na poziomie III Rzeszy, która od 43 roku nigdy nie uciekała, ani się nie cofała, tylko przegrupowywała na z góry upatrzone pozycje. Straszna banda ....

 4. To nie takie proste

  Jeden z BMP nie zostanie wcielony do armii ukraińskiej a sprzedany zachodowi za dodatkowy sprzęt

Reklama