Reklama

Wojna na Ukrainie

Portugalia przekaże Ukrainie wozy ewakuacji medycznej

M113 w wariancie wozu ewakuacji medycznej.
M113 w wariancie wozu ewakuacji medycznej.
Autor. fot. Spc. Michael Hunnisett, 103rd Public Affairs Detachment

Portugalia przekaże Ukrainie pięć gąsienicowych wozów ewakuacji medycznej opartych o transportery opancerzone M113 oraz wozy dowodzenia M577. Wcześniej kraj ten ofiarował Ukrainie 14 M113 w wersji bazowej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

„Portugalia wyśle na Ukrainę pięć opancerzonych pojazdów ratowniczo-medycznych: trzy typu M113 i dwa typu M577" — powiedziała minister obrony Portugalii Helena Carreiras po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, donosi Ukrinform.

Poprzednia portugalska pomoc wojskowa w postaci transporterów M113 została dowieziona do granic Ukrainy przez polskie cywilne zestawy niskopodwoziowe na podstawie kontraktu z rządem USA. Cała operacja jest finansowana przez USA i Wielką Brytanię. Spowodowane to było brakiem "wolnych" funduszy po stronie portugalskiego rządu. Wozy te brały później udział w walkach na terenie obwodu Chersońskiego. Obecnie Portugalia ma posiadać w aktywnej służbie łącznie 190 transporterów opancerzonych M113 w wariancie A1/A2/A1G, jednak część z nich zapewne jest niesprawna. W rezerwie sprzętowej znajdować się powinno kolejne kilkadziesiąt maszyn.

Reklama

Czytaj też

M113 to amerykański transporter opancerzony opracowany w drugiej połowie lat 50 XX. wieku. Wdrożono go do US Army w roku 1960, jako podstawowy pojazd piechoty zmechanizowanej, do czasu powstania bojowego wozu piechoty M2 Bradley. Kadłub pojazdu w celu obniżeniu masy własnej został wykonany z aluminium o grubości od 28 do 44 mm. Jednostkę napędową początkowo stanowił silnik gaźnikowy, jednak od wersji M113A1 został on zamieniony na dieslowski 6V53 o mocy 275 koni mechanicznych. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kal. 12,7 mm

Czytaj też

Autor. .S. Department of Defencse
Reklama

Komentarze

    Reklama