Reklama

Wojna na Ukrainie

Nowoczesne transportery z Kanady na Ukrainie

LAV ACSV Super Bison
LAV ACSV Super Bison
Autor. Department of National Defence

Latem 2022 roku premier Kanady Justin Trudeau podczas szczytu NATO w Madrycie zapowiedział dostarczenie na Ukrainę kołowych transporterów opancerzonych LAV ACSV Super Bison w liczbie 39 egzemplarzy. Co najmniej część z nich jest już na froncie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kanada od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę aktywnie wspiera ją pomocą wojskową, która pozwala na zwiększenie zdolności bojowych ukraińskich żołnierzy. Po dostarczeniu holowanych armatohaubic M777 wraz z pakietem amunicji precyzyjnej Excalibur przyszedł czas na pierwszy nowoczesny kołowy transporter opancerzony 8x8, jaki Ukraińcy będą mogli wykorzystać w działaniach frontowych. Przypuszczalnie dostarczone pojazdy są przekazywane w wariancie standardowego transportera piechoty. Przekazywane LAV ACSV zapewnią większy poziom bezpieczeństwa żołnierzy względem gąsienicowych transporterów M113 czy używanych wcześniej kołowych wozów rodziny BTR-60/70/80.

Czytaj też

Przekazywane przez Kanadę Super Bisony są pierwszym nowoczesnym kołowym transporterem opancerzonym 8 × 8, które otrzymała Ukraina. Rząd w Ottawie nie zdecydował się jednak (na razie) na przekazanie wycofywanych kołowych bojowych wozów rozpoznawczych Coyote, uzbrojonych w armaty 25 mm, które mogły znacząco podnieść zdolności ukraińskich jednostek zmotoryzowanych. Co ciekawe, wcześniej swoje transportery Piranha III, należące do tej samej rodziny co LAV chciała dostarczyć Dania, ale transakcję zawetowała Szwajcaria. Kanadyjskie transportery są jednak produkowane przez tamtejszy oddział General Dynamics Land Systems, więc to Kanada będzie decydować o ich dostawie.

Reklama
Peru otrzyma 32 transportery rodziny LAV II. Na zdjęciu kanadyjskie wozy rozpoznawcze LAV II Coyote, wykorzystywane operacyjnie w Afganistanie czy w misjach na terenie byłej Jugosławii. Fot. GDLS Canada.
Peru otrzyma 32 transportery rodziny LAV II. Na zdjęciu kanadyjskie wozy rozpoznawcze LAV II Coyote, wykorzystywane operacyjnie w Afganistanie czy w misjach na terenie byłej Jugosławii. Fot. GDLS Canada.

Czytaj też

Wozy LAV ACSV Super Bison bazują na platformie kołowych transporterów opancerzonych LAV 6.0 będących zmodernizowaną wersją LAV III. Są one wyposażone w zmodernizowane zawieszenie 6.0 nowej generacji i 450-konny silnik. Zapewniają one zwiększoną ochronę względem poprzednika zapewnianą m.in. przez zmieniony kształt dna kadłuba, w układzie V pozwalającym na większe rozproszenie wybuchu min i ładunków wybuchowych. Kanada zamówiła ich 360 egzemplarzy w celu zastąpienia wozów M113 (135 sztuk) i LAV II Bison (198 sztuk).

Reklama

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Wszyscy czekają, aż ktoś zdecyduje się wysłać nowoczesny transporter z działem 30 mm w tym kontekście plotki o Bradleyach są ważne wysłanie nawet 300 sztuk zbieraniny różnych typów może zmienić możliwości ofensywne.

    1. mick8791

      Bradley ma armatę 25 mm, a nie 30.

Reklama