Reklama

Wojna na Ukrainie

Amerykańskie samochody pancerne już na Ukrainie

BATT UMG
BATT UMG
Autor. TAG

W czerwcu firma The Armored Group, LCC (TAG) ogłosiła o otrzymaniu zamówienia na dostarczenie 100 opancerzonych pojazdów nieokreślonego typu (potem okazało sę, że chodzi o BATT UMG) do jednego z krajów Europy Wschodniej. Jeden z wozów został uchwycony na materiale zdjęciowym i filmowym podczas walk o Bachmut.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wartość podpisanej wtedy umowy wynosiła około 23,2 mln USD, zaś pierwsza partia pojazdów miała zostać dostarczona już w czerwcu, zatem można przypuszczać, że do grudnia dostarczono już znaczą część zamówienia. W czerwcu n ie określono, jaki kraj będzie docelowym użytkownikiem BATT UMG, jednak wiele wskazywało na Ukrainę, co ostatecznie się potwierdziło.

Czytaj też

BATT UMG jest pojazdem wielozadaniowym 4x4, mogącym wykonywać szeroki zakres misji od przewożenia żołnierzy, po pełnienie roli pojazdu ewakuacji medycznej. Jego wymiary to 6 m długości, 2.3 metra szerokości oraz 2.4 metra wysokości. W środku może być przewożonych, w zależności od konfiguracji siedzisk od 8 do 10 żołnierzy (2+6/2+8). Standardowe opancerzenie wozu wykonane jest na poziomie 1 wg Stanag 4569, ale może być podniesione do poziomu 2 oraz 2a/2b w zakresie odporności przeciwminowej. Konstrukca BATT UMG bazuje na podwoziu Forda F-550 Super Duty, jego DMC wynosi 11 700 kg a ładowność 1 600 kg.

Reklama

Czytaj też

Cały układ napędowy jest oryginalny, fordowski i składa się z silnika wysokoprężnego V8 Power Stroke o pojemności 6.7 l. i mocy 330 KM, 6-biegowej przekładni automatycznej, oraz 2-biegowej skrzyni rozdzielczej realizującej napęd 4x2/4x4. W pojeździe zastosowane są wzomocnione, przystosowane do montażu układu centralnego pompowania kół (CTIS) mosty z pojedynczymi kołami, zawieszone na sprzężynach śrubowych i amortyzatorach hydraulicznych. BATT UMG może pokonywać wzniesienia o nachyleniu do 60stopni , trawersować zbocza o nachyleniu do 30 stopni % oraz brodzić do głębokości 0.9 m.

BATT UMG
Autor. The Armored Group
Reklama

Komentarze (4)

 1. Minister

  Na pewno lepsze niż Cougary

  1. RAF

   Minister@ Nasze Cougary są prawie jak nowe i w znakomitym stanie. Na pewno przydadzą się w wojsku. I taka ciekawostka w najnowszym pakiecie pomocowym dla Ukrainy Amerykanie przekażą im także Cougary.

 2. szczebelek

  Ukraina nakupiła ogromne ilości sprzętu w mniejszych partiach, więc różne rzeczy mogą zostać uchwycone jak pojazdy z Izraela czy wyrzutnie rakietowe z Turcji.

 3. Filuś

  Dobrze to wygląda. Ale bym jeździł :D

 4. KPS1

  Fajne, u nas też by się przydały.

Reklama