Reklama

Wojna na Ukrainie

Nowe oblicza boga wojny? [ANALIZA]

Armatohaubice samobieżne Krab na pokazie Jesienny Ogień 23.
Armatohaubice samobieżne Krab na pokazie Jesienny Ogień 23.
Autor. sierż. Aleksander Perz / 18. Dywizja Zmechanizowana

Powiedzieć, że po zakończeniu wojny narzuconej Ukrainie przez Rosję – bez względu na to, kiedy to nastąpi i w jakiej odbędzie się procedurze – nic w wojskowości nie będzie już takie jak przed tą wojną, to nie powiedzieć nic. Nawet, jeśli dodamy po przecinku słowo „ale”. W tym „ale” zawiera się możliwość dopisywania zastrzeżeń, jako że doświadczenia z prowadzonych od blisko 700 dni działań zbrojnych w różnym stopniu wpływać będą na różne komponenty sił zbrojnych.

  • Zachodnia artyleria na ukraińskim froncie - przewaga technologii
  • Logistyczny ból głowy
  • "Himarsowy" przełom
  • Jaka przyszłość przed artylerią?
  • Możliwości europejskiego przemysłu
  • Wnioski w dobie wojny na Ukrainie
  • Wyższość kół nad gąsienicami?

Rozpoczętą 24 lutego 2022 roku wojnę czasami, chyba na wyrost, nazywa się pierwszym od czasów II wojny światowej pełnoskalowym konfliktem symetrycznym. Czyli takim, w którym walczące ze sobą strony reprezentują zbliżony poziom rozwoju gospodarczego, potencjał militarny, i polityczny. O ile konfliktami symetrycznymi nie były wojny w Indochinach czy Afganistanie, to cechy takich konfliktów miały – do pewnego okresu – wojna na półwyspie koreańskim, wojny bliskowschodnie pomiędzy Izraelem a państwami arabskimi, konflikt pakistańsko-indyjski, brytyjsko-argentyńska wojna o Falklandy, konflikt irańsko-iracki czy, to z dziejów najnowszych, niedawna wojna pomiędzy Azerbejdżanem i Armenią.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama