Reklama

Norwegia dała więcej F-16 niż obiecała

Norweski F-16BM
Norweski F-16BM
Autor. Siły zbrojne Norwegii

Norwegia miała przekazać Ukrainie nie deklarowanych 6, ale 14 samolotów wielozadaniowych F-16AM/BM – podaje portal Militarnyi powołując się na raport roczny importu i eksportu uzbrojenia.

Nie jest jasne jaka część z przekazanych samolotów to maszyny zdolne do prowadzenia działań operacyjnych. Najprawdopodobniej część z przekazanej czternastki to maszyny, które nie nadają się już do lotu, ale mogła służyć jako pomoce szkoleniowe, rezerwuary części zamiennych czy nawet jako fałszywe cele dla przeciwnika. Takie stare F-16 (wersji A i B) przekazały na części w ostatnim czasie także Stany Zjednoczone.

Tak czy inaczej, ukraińskie media komentują niespodziewane „rozmnożenie się” norweskich maszyn jako dowód na to, że zachodnia pomoc potrafi przekraczać oficjalne deklaracje.

Czytaj też

Niedawno minister obrony Niderlandów poinformował, że jego kraj przekazał Ukrainie wszystkie z zaplanowanych 24 F-16AM/BM. Z kolei w lutym 2025 roku, minister obrony Danii mówił o tym, że jego państwo przekazało 12 z planowanych 19 samolotów. Oprócz tego Ukraina odebrała kilka z zadeklarowanych Mirage 2000, a wcześniej samoloty oparte o technologie Układu Warszawskiego: 24 MiG-29 (w tym 14 z Polski i 10 ze Słowacji) i 4 Su-25 (z Mołdawii).

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (1)

  1. radziomb

    a teraz Izrael wycofuje Patrioty do rezerwy a USA wycofuje stare Apache do rezerwy. nawet malo inteligentny Putin domysli sie gdzie one niedlugo trwafią

    1. Radny26

      Patrioty z Izraela co najmniej półtorej miesiąca już są na Ukrainie 🤣😂 apache trafi najwcześniej za pół roku na Ukrainę

    2. Anty 50 C-cali

      ..JUTRO, "stare" ale - oby jare Apacze trafiły się nam. Taka rezerwa - sprzętowa. Dla podtrzymania nawyków umiejętności, z czasu byłego projektu "Pluszcz". Z którego zostało się W3-PL

Reklama