Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemieckie wozy zabezpieczenia technicznego już na Ukrainie

Bergepanzer 2
Autor. MON

Niemieckie Ministerstwo Obrony poinformowało niedawno o dostarczeniu łącznie już 5 z 15 zapowiedzianych wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2 Siłom Zbrojnym Ukrainy. Jeden z nich został uchwycony podczas transportu już na terenie Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przekazanie Bergepanzerów 2 było niejako połączone z otrzymaniem przez Ukrainę systemów przeciwlotniczych Gepard. Te pierwsze mają pozwolić na zabezpieczenie funkcjonowania drugich. Jednak równie dobrze pojazdy te mogą pełnić funkcję pomocniczą przy innych ciężkich pojazdach gąsienicowych, jak transportery opancerzone M113, bojowy wozy piechoty BMP-2 czy choćby czołgi lekki FV107 Scimitrar.

Czytaj też

Oprócz Bergepanzerów 2 i Gepardów, Niemcy w ramach rodziny pojazdów specjalistycznych opartych o podwozie czołgu Leopard 1 zadeklarowali przekazanie Ukrainie 16 samobieżnych mostów/czołgów mostowych Biber, których dostawy mają rozpocząć się już niedługo.

Reklama

Czytaj też

Bergepanzer 2 to gąsienicowy wóz zabezpieczenia technicznego opracowany na podstawie podwozia czołgu podstawowego Leopard 1 i dzieli z nim 75 proc. części. Do samoobrony służą załodze dwa karabiny maszynowe MG3 kal. 7,62 mm oraz wyrzutnie granatów dymnych. Wyposażenie specjalistyczne stanowi hydrauliczny żuraw, wyciągarka oraz lemiesz umieszczony z przodu. Żuraw umieszczony jest po prawej stronie, ma on możliwość obrotu w zakresie 270° i podnoszenia do 72°. Natomiast wyciągarka ma siłę wyciągu 35 000 N i długości liny 90 m.

Reklama

Komentarze

    Reklama