Reklama

Wojna na Ukrainie

NATO przekazało pomoc Ukrainie wartości 150 miliardów euro

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Członkowie NATO przekazali blisko 150 miliardów euro wsparcia Ukrainie, w tym 65 miliardów euro pomocy wojskowej - powiedział na konferencji w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Ale nie ma miejsca na samozadowolenie. Prezydent Putin nie zmienił kursu na Ukrainie. Uważa, że Rosja może przetrwać nasze wsparcie. Nasze dzisiejsze spotkanie podkreśliło trwałe zaangażowanie NATO na Ukrainie. Sojusznicy zwiększają produkcję broni i amunicji i wywiązują się ze swoich obietnic dotyczących szkolenia i nowej ciężkiej broni" - zaznaczył.

Jak dodał, pierwsze czołgi Leopard i Challenger są już na Ukrainie.

Reklama

Czytaj też

"Jak uzgodniono na szczycie w Madrycie, zintensyfikowaliśmy również pilne (...) wsparcie za pośrednictwem funduszu NATO na rzecz Ukrainy. Obejmuje to paliwo, środki medyczne, mobilne systemy satelitarne i mosty pontonowe. Dziękuję sojusznikom, którzy wnieśli znaczący wkład, takim jak Niemcy, Holandia, Norwegia i Wielka Brytania, i partnerom, takim jak Australia i Japonia" - powiedział.

Jak dodał, na tej podstawie NATO opracuje wieloletnią inicjatywę wsparcia dla Ukrainy, aby pomóc w zapewnieniu odstraszania wroga i obrony Ukrainy, dokonać przejścia od sprzętu i doktryn z czasów sowieckich do standardów NATO i zwiększyć interoperacyjność z NATO.

Czytaj też

"Świadczy to o naszym długoterminowym zaangażowaniu na Ukrainie i zbliża Ukrainę do euroatlantyckiej rodziny. Sojusznicy jasno dali do zrozumienia, że pozostajemy zaangażowani w politykę otwartych drzwi NATO. Zachęcamy Ukrainę do kontynuowania drogi reform, nawet w trudnych czasach. Rozmawialiśmy (też) o znaczeniu działań antykorupcyjnych, praworządności i prawach mniejszości" - zaznaczył.

Jak podkreślił, silna, niepodległa Ukraina jest niezbędna dla stabilności obszaru euroatlantyckiego.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Chinol

  Olbrzmia kwota. To przyczna ze wciaz walcza. Ci co sie smieja z Rosji niech pomysa jaka to suma. 2 razy wieksza niz budrzet Rosyjskej Armii.

  1. Rusmongol

   No budżet rosyjskiej armi który taki jest od dziesięcioleci.

 2. rwd

  Dziękuję sojusznikom, którzy wnieśli znaczący wkład, takim jak Niemcy, Holandia, Norwegia i Wielka Brytania, i partnerom, takim jak Australia i Japonia - powiedział. Naszej pomocy nie zauważył, ciekawe dlaczego?

  1. szczebelek

   Nie zauważył również pomocy USA, Kanady, Francji i Włoch czyli rwd szukający taniej sensacji jak tvn

  2. HataKumba

   Też mnie to zastanowiło

  3. Rusmongol

   A Słowacy, Czesi, Bałtowie i Dania, Portugalia, Czechy, a nawet Pakistan 🤪

 3. andbro

  Po co mamy kupować uzbrojenie? Może nam też dadzą?

  1. Rusmongol

   W odpowiednim momencie na pewno.

Reklama