Reklama

Wojna na Ukrainie

MSZ Niemiec: zbyt długo nie słuchaliśmy ostrzeżeń przed Rosją

Autor. Canva

Zbyt długo nie słuchaliśmy naszych sąsiadów ze wschodu, którzy ostrzegali, by traktować zagrożenie ze strony Rosji poważnie - przyznała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w tekście opublikowanym w czwartek w brytyjskim dzienniku „The Guardian”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Baerbock wskazała, że rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła kierunek niemieckiej polityki tak bardzo, że zaskakuje to nawet samych Niemców. Jako przykład wymieniła rezygnację z rosyjskich paliw kopalnych czy odejście od zasady niedostarczania broni do stref konfliktów. Wyjaśniła, że napaść na Ukrainę fundamentalnie zmieniła sposób, w jaki Niemcy postrzegają zagrożenia w Europie.

"Nasze bezpieczeństwo nie jest dane na zawsze. Zbyt długo nie słuchaliśmy ostrzeżeń naszych wschodnich sąsiadów, którzy wzywali nas do poważnego traktowania zagrożeń płynących z Rosji. Nauczyliśmy się, że liczenie na najlepsze nie wystarczy, gdy mamy do czynienia z coraz bardziej autokratycznym przywódcą. Oprócz wszystkich naszych wysiłków na rzecz zbudowania europejskiej architektury bezpieczeństwa z Rosją, nasze interakcje gospodarcze i polityczne również nie skłoniły rosyjskiego reżimu do demokracji" - napisała szefowa niemieckiej dyplomacji.

Reklama

Czytaj też

"Wiemy, że w dającej się przewidzieć przyszłości Rosja prezydenta Putina pozostanie zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa na naszym kontynencie, i że musimy zorganizować nasze bezpieczeństwo przeciwko Rosji Putina, a nie z nią" - podkreśliła Baerbock, zapowiadając pierwszą w historii niemiecką strategię bezpieczeństwa.

Wyjaśniła, że oznacza to zwiększenie niemieckiego zaangażowania we wspólnotę euroatlantycką, zwiększenie potencjału wojskowego i zobowiązanie do osiągnięcia NATO-wskiego celu w zakresie wydatków na obronność. Zapewniła o poparciu dla rozszerzenia Unii Europejskiej o Ukrainę, Mołdawię, kraje Bałkanów Zachodnich, a w dalszej perspektywie Gruzję.

Czytaj też

"Boleśnie przekonaliśmy się, że bezpieczeństwo oznacza nie tylko ochronę przed wojną i kryzysami, ale także przed słabościami ekonomicznymi. Decyzje o tym, gdzie kupujemy gaz, ropę naftową lub technologię, mają wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego przygotowujemy się, by nie powtórzyć błędów z przeszłości. (...) Choć wierzymy, że uniezależnienie się od Chin nie jest opcją w zglobalizowanym świecie, staramy się zmniejszać ryzyko i ograniczać naszą podatność na zagrożenia. Dywersyfikacja to inwestycja w bezpieczeństwo" - przyznała Baerbock.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. oko

  Trzy czwarte firm niemieckich nadal finansuje wojnę Putina prowadząc działalność na terenie Rosji . Gdzie są sankcje wobec łamiących sankcje nałożone na Rosję ? !!! To samo jest z francuzami . To jest niemiecka praworządność !!!!!

  1. wert

   3/4 nie chyba że wliczasz korzystające z kacapskich surowców. Łącznie ponad 1300 zachodnich firm działa w kacapi w tym grubo ponad 200 są gebelsów. "Praworzondność" jest tylko kijem do pacyfikacji Polaków. Interesująca jest zbitka: Szwab- oszwabić

  2. PszemcioPL

   @oko oraz @wert - A ile z nich czeka na zatwierdzenie wyjścia? Ci co wyszli pierwsi mieli najlepiej. Obecnie to są grube łapówy i powolny proces biurokratyczny, maksymalnie utrudniony przez kreml. A i tak jest 2k oczekujących firm w kolejce aż "spec-komisja" łaskawie pozwoli im sprzedać majątek firmowy po zaniżonej (!!!) cenie "inwestorom" (rabusiom) w postaci oligarchów, którzy już się ślinią na myśl o kolejnych fabrykach.

  3. wert

   PszemcioPL@ ale powiedz kto im kazał czekać do ostatniej chwili? Nie czasem chęć skasowanie jeszcze jednego rubelka?

 2. Był czas_3 dekady

  Polska też ostrzegała przed falą migrantów i niemiaszki też nie słuchali.

 3. Adzio

  Dzisiejszy news z Rzeczypospolitej- Szefowa MSZ Niemiec, Annalena Baerbock w rozmowie z dziennikarzami stwierdziła, że Niemcy są przeciwni przekazaniu Ukrainie amunicji kasetowej. Baerbock przypomniała, że Niemcy są stroną konwencji zakazującej używania tej broni.

  1. Rusmongol

   No pogadać se mogą. Ot tyle 😁

  2. xdx

   Baerbock to partia zielonych , takie zagrywki są pod wyborców. Mnie osobiście zdziwili swoim zaangażowaniem w pomoc wojskowa dla Ukrainy. Doprowadzili do zmian prawnych aby umożliwić pomoc. To dużo, Niemcy do lat 90 miały zakaz wysyłania wojsk poza własne terytorium, a do 2022 kompletny zakaz sprzedaży uzbrojenia w rejon konfliktów. W Polsce większość ludzi nie rozumie jaki to był przeskok i całkowita zmiana polityki, a tak to trzeba widzieć zmiana z pacyfizmu i częściowej neutralności w pełne zaangażowanie - oczywiście takie rzeczy potrzebują czasu, tego tez niewiele osób rozumie iż trzeba było zmieniać całe części systemu prawnego - to weź i zrób to w Polsce to będzie trwało 30 lat.

  3. Rusmongol

   @xdx. Ja doceniam i widzę co robią Niemcy. Niestety to duży kraj z powiązaniami gospodarczymi i miłością po DDR owska do kacapi. Nie da się u nich zmienić nastawienia radykalnie w całej sferze.

 4. rwd

  Bismarck, był przez pewien czas ambasadorem Prus w Rosji. Poznał dosyć dobrze kraj i ludzi, źle się o nich wyrażał, gardził nimi ale jednocześnie uważał, że dla Prus a później Niemiec żywotnym interesem jest mieć dobre relacje z Rosją. Bo tylko takie stosunki umożliwią Niemcom dominację w Europie. Zawsze w historii współpraca Rosji i Niemiec była podstawą niemieckiego boomu gospodarczego tak w XIX w. jak i XX w., nawet w czasach zimnej wojny a napięcia między Moskwą a Berlinem źle kończyły się dla Niemiec. Obecne zawirowania nie będą trwały wiecznie i z czasem Niemcy wrócą do polityki Żelaznego Kanclerza. Tym gorzej dla nas.

 5. Mireq

  Niemcy są niewiarygodni, każde ich słowo to krętactwo.

 6. RAF

  Czyny, a nie slowa sie licza. Wypowiedzi niemieckich politykow sa bezwartosciowe bo nie ida za nimi dzialania, ktore by je potwierdzaly.

 7. DDR

  Brzmi to komicznie w ustach polityka partii zielonych Wróć! Polityczki jak sama mówi realizuje feministyczną politykę zagraniczną Od początku swojego istnienia zieloni byli finansowani jeszcze z radzieckich pieniędzy i przez całe dziesięciolecia partia ta walczyła z NATO Bundeswehrą i państwem niemieckim

 8. Rusmongol

  Zdaniem analityka Bartłomieja Malczyka, absolwenta austriackiej Theresianische Militärakademie, nocny atak na osiedle mieszkalne we Lwowie był elementem czysto terrorystycznym, który miał na celu sparaliżowanie życia mieszkańców. 

 9. wert

  gebelsowski pic na wodę. Podstawowa ich zasada to nie spalić mostów-mieć ciastko i zjeść ciastko. Pełne wsparcie Polski spowodowało takie straty że nie mogli ich zlekcewarzyć. W międzyczasie negocjowali z bidenem i za intensyfikację pomocy wynegocjowali wolną rękę w Mitteleurope oraz marginalizację Międzymorza. Dużo. To rozbija duet z francją która chce naszego lewara i co jest w naszym interesie. Nasza najlepsza opcaj to zbrojenia na maxa bo gebelsy silnej armi nie stworzą, chyba że z "uchodzców"

 10. oko

  Dla Niemców jedynym wrogiem jest Polska co widać w słowach i czynach.

Reklama