Reklama

Wojna na Ukrainie

Masowy ostrzał włoskich M109L na ukraińskim stepie

Autor. SGT. Brian Gavin, U.S. Army/Wikipedia

Przekazane przez Włochy systemy artyleryjskie M109L biorą aktywny udział w ostrzeliwaniu rosyjskich pozycji, a będzie ich w Ukrainie coraz więcej.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Liczba przekazywanych Ukrainie włoskich M109L gwałtownie wzrosła e w ostatnich miesiącach, co według niektórych danych ma oznaczać przekazanie łącznie stu lub więcej egzemplarzy tych systemów artyleryjskich, jakie otrzymają ukraińscy artylerzyści. Jest to suma przewyższająca wszystkie pozostałe warianty M109, jakie trafiły na Ukrainę. W połączeniu z sześcioma egzemplarzami PzH 2000 oraz nieokreśloną liczbą holowanych FH70 daje to najpewniej ponad 120-130 systemów artyleryjskich przekazanych Kijowowi przez Rzym. Pozwala to nie tylko na przezbrojenie kolejnych jednostek artylerii w sprzęt o kalibrze natowskim, ale także na szybkie uzupełnianie strat ponoszonych przez różnego typu M109, jakie dotychczas otrzymywali Ukraińcy.

Czytaj też

M109L to włoska modernizacja amerykańskiej armatoahubicy M109A2 wdrożona w 1986 roku, zakładająca montaż m.in. lokalnie produkowanego 155 mm działa z lufą o długości 39 kalibrów Oto Breda (technologia podobna jak w FH-70). Donośność tego systemu jest określana na 24 km, przy zastosowaniu pocisków standardowych, lub 30 km przy strzelaniu amunicją ze wspomaganiem. Kadłub pojazdu został podniesiony do standardu M109A3.

Reklama

Czytaj też

Do tego standardu zostało zmodernizowanych 280 egzemplarzy M109A2, które zostały po pewnym czasie zastąpione we Włoszech przez nowocześniejsze PzH 2000. Większość z M109L miano sprzedać do Pakistanu, jednak informacje te kłócą się z faktem przesyłania kolejnych dużych partii tych systemów artyleryjskich na Ukrainę.

Czytaj też

Włoskie M109L charakteryzowały się m.in. zastosowaniem innej armaty,
Włoskie M109L charakteryzowały się m.in. zastosowaniem innej armaty,
Autor. SGT. Brian Gavin, U.S. Army/ Wikipedia
Reklama

Komentarze (2)

 1. Był czas_3 dekady

  Po co takie informacje pojawiają się na portalach? Taka ilość sprzętu wymaga skutecznej osłony przed atakami z powietrza. Już niedługo będą próby jego zniszczenia przez Lancet-3 działające w roju.

  1. Davien3

   Niedługo czyli tak koło 2030r? Bo chyba w ruskie bajki nie wierzysz?:)

 2. PszemcioPL

  Czyżby Pani Premier Włoch po zapoznaniu się z raportami wywiadu uznała, że kacapy mogły maczać palce w destabilizowaniu ich kraju od środka migrantami i mafią? :) Nie zdziwiło by mnie to.

Reklama