Reklama

Wojna na Ukrainie

Maroko przekazało Ukrainie około 20 czołgów T-72B

T-72B
Rosyjskie czołgi podstawowe T-72B - zdjęcie poglądowe.
Autor. mil.ru

Maroko przekazało Ukrainie około 20 czołgów T-72B, które są obecnie modernizowane w Czechach; czołgi te można było zauważyć 9 stycznia podczas wizyty czeskiego premiera Petra Fiali w zakładach firmy Excalibur Army - powiadomiła w poniedziałek agencja Ukrinform za algierskim portalem Menadefense.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dane liczbowe dotyczące czołgów są szacunkowe, ponieważ dokładne informacje na ten temat nie zostały ujawnione. Rząd w Rabacie zobowiązał się do udzielenia pomocy Kijowowi podczas spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, zorganizowanego 26 kwietnia 2022 roku w bazie w Ramstein w Niemczech. Maroko i Tunezja były wówczas jedynymi krajami z północnej Afryki, które wzięły udział w tych rozmowach - oznajmił Ukrinform.

Czytaj też

Jak poinformowała ukraińska agencja i serwis Menadefense, marokańska armia dysponuje obecnie 148 czołgami T-72, 136 maszynami typu T-72B oraz 12 - T-72BK. Czołgi zostały zakupione na Białorusi w latach 1999-2000.

Reklama

Czytaj też

Excalibur Army zajmuje się naprawami sprzętu wojskowego przeznaczonego dla Kijowa. Z tych zakładów trafiają na Ukrainę czołgi T-72, a także systemy artyleryjskie, wyrzutnie rakietowe i bojowe wozy piechoty.

Czołgi T-72 dla ukraińskiej armii są modernizowane w Czechach na koszt USA i Holandii. "Ta czesko-amerykańsko-holenderska działalność, koordynowana przez czeskie ministerstwo obrony, jest modelowym przykładem międzynarodowej współpracy obronnej" – oznajmił Fiala na początku stycznia, dodając, że prace modernizacyjne są konsultowane ze stroną ukraińską.

Siły Zbrojne Maroko używają różnego pochodzenia sprzętu pancernego, w przypadku czołgów można wymienić ponad 380 czołgów M1A1SA/M1A2 Abrams, około 150 czołgów T-72B/BK/M, z czego część z nich została zmodernizowana w ostatnim czasie przez czeskie przedsiębiorstwo Excalibur Army. Wozy T-72B/BK zostały pozyskane od Białorusi w latach 1999-2001. Możliwe, że konfiguracja dla Maroko stała się inspiracją dla wersji przeznaczonej dla Ukrainy. Uzupełnienie ich stanowi 150 czołgów podstawowych VT-1A Al-Khalid. Dodatkowo w rezerwie sprzętowej ma znajdować się około 220 czołgów M48 Patton, 420 M60A3/A3TTS Patton oraz 116 lekkich ex-szwajcarskich SK-105 Kürassier. Marokańczycy używają także bojowych wozów rozpoznawczych AMX-10RC.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (4)

 1. Rudy 102-

  A nasze Madrolki 250 dali nic Nie zyskali bo dopiero 202( ma być 180 black panter a już myślą odac następne jqk można osłabiać i tak słaba Polska armie śmiech

  1. GB

   Wy to wg Oryx przekazaliście Ukrainie ponad 540 swoich czołgów, w tym nawet T-90M. Ukraińcy używają ich dobrze zabijając ruskich bandytów. I jak na front pójdzie wasz T-14 Armata to też je w ramach lend lease podarujecie Ukrainie..

 2. farfozel

  Kropla w morzu potrzeb

 3. Pucin:)

  Moim zdaniem jeśli UA nie będzie maiła siły przełamania więc tzw. Kampfgruppe złożone z dwóch brygad pancernych opartych o zachodni sprzęt (Leopard 2+Chaleger+BWP Bradley lub CV90) oraz trzech brygad zmech. opartych o sprzęt posowiecki (T-71+BWP1/2)>>>> to wszystko wsparte pięcioma brygadami zmotoryzowanymi (czyli masa piechoty tzw. mięsko armatnie) to nie ma o czym mówić nadal to będzie wojna okopowa na wyczerpanie!!!! :0 Bogiem wojny będzie artyleria okładająca wszystko co się rusza (obie strony to stosują obecnie z uwielbieniem wariata) bo lotnictwo wyczer0pane!!!!! Szykujcie się do wojny masowej z Rosją za 3-6 lat!!!!! :) Kupujcie szpej szkolcie się z wojskiem + wstąpienie do WOT - pracodawcy nie narzekajcie bo wschodni mir WAS spali!!!>>>choć trochę!!!!! :)

 4. Rudy 102-

  A nasze Madrolki 250 dali nic Nie zyskali bo dopiero 202( ma być 180 black panter a już myślą odac następne jqk można osłabiać i tak słaba Polska armie śmiech

Reklama