Reklama

Wojna na Ukrainie

Litwa przekazuje Ukrainie kolejne transportery opancerzone

Litewski transporter opancerzone M113.
Litewski transporter opancerzone M113.
Autor. Lithuanian MOD/X

Litewskie ministerstwo obrony poinformowało o przekazaniu Ukrainie kolejnych 14 transporterów opancerzonych M113. Pojazdy te mają wspomóc działania rozminowujące.

Donacja kolejnych już transporterów opancerzonych M113 przez Litwę na Ukrainę ma być elementem wsparcia w ramach koalicji rozminowującej. Wskazuje to, że wozy zostały w jakiś sposób doposażone do realizacji tego typu działań. Dotychczas Wilno dostarczyło do Kijowa przynajmniej 78 pojazdów rodziny  M113/577 z własnych zasobów, tym samym nowa donacja zwiększa ogólną liczbę przekazanych wozów do ponad 100 sztuk. Wśród nich znajdowały się klasyczne transportery opancerzone, ale także wozy ewakuacji medycznej oraz dowodzenia i kontroli.

Reklama

M113 to amerykański transporter opancerzony opracowany w drugiej połowie lat 50. XX. w. Wdrożono go do US Army w 1960 roku jako podstawowy pojazd piechoty zmechanizowanej. Służył w tej roli do czasu wdrożenia bojowego wozu piechoty M2 Bradley. W celu obniżenia masy własnej kadłub wykonano z aluminium o grubości od 28 do 44 mm. Jednostkę napędową początkowo stanowił silnik gaźnikowy, jednak w późniejszych wariantach wymieniono go na wysokoprężny 6V53 o mocy 275 koni mechanicznych. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kalibru 12,7 mm. Obecnie M113 jest używany przez kilkadziesiąt armii świata w różnych wariantach, w tym m.in. w Polsce, USA, Kanadzie, Niemczech, Portugalii, Litwie czy Ukrainie.

Czytaj też

Litewski transporter opancerzony M113.
Litewski transporter opancerzony M113.
Autor. Litewskie Ministerstwo Obrony
Reklama

Komentarze

    Reklama