Reklama

Wojna na Ukrainie

Korea Północna krytykuje USA za obietnice dostarczenia Ukrainie czołgów

Korea Północna
Autor. Roman Harak/Flickr/CC BY-SA 2.0

Korea Płn. skrytykowała w sobotę USA za obietnicę dostarczenia czołgów Ukrainie twierdząc, że Waszyngton „ponownie przekracza czerwoną linię, aby uzyskać hegemonię w drodze wojny zastępczej” - poinformowała oficjalna agencja prasowa KCNA.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Oświadczenie w tej sprawie ogłosiła Kim Jo Jong, wpływowa siostra północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una. Stwierdziła ona, że Korea Północna będzie "w tym samym okopie" co Rosja w konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Czytaj też

"Wyrażam poważne zaniepokojenie w związku z eskalacją sytuacji wojennej poprzez dostarczenie Ukrainie sprzętu wojskowego do ofensywy lądowej" - głosi oświadczenie Kim Jo Jong. Stany Zjednoczone i kraje Zachodu "nie mają ani prawa, ani podstaw, aby oczerniać wykonywanie przez suwerenne państwa prawa do samoobrony" - dodała.

Reklama

Czytaj też

Stany Zjednoczone zapowiedziały w tym tygodniu wysłanie do Ukrainy 31 swoich najnowocześniejszych czołgów Abrams, wcześniej podobną deklarację złożyły Niemcy i inne kraje zapowiadając wysłanie Kijowowi swoich czołgów Leopard.

Reuter zauważa, że po raz pierwszy Ukraina dostanie broń służącą głównie do działań ofensywnych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. easyrider

  Korea Północna, ostatni stricte totalitarny reżim na Ziemi. Głos jej władzy, splamionej krwią własnych obywateli, nie ma żadnego znaczenia. To dowód ich bezgranicznego tupetu.

  1. Rusmongol

   Gdzie tam ostatni. W Afryce tego dużo. A Rosja już powoli też zaczyna wyglądać jak totalitarny reżim f@szystowski.

  2. Sorien

   Jestem w szoku że skrytykowali - liczyłem na głosy wsparcia i jakieś 14 sztuk t-72 dla UA hahaha . A tak serio to zobaczycie że jak zachód bedzie już dostarczał wszystko co się da czyli czołgi , f16 i inne samoloty , rakiety dalekiego zasięgu to Korea Północna wyśle do pomocy Rosji swój kontyngent wojskowy. Dziś nie wychodzą przed szereg bo wiedzą że ta pomoc przyspieszyła by pomóc zachodu ... Jak już nie będzie nic do stracenia to wejdą do akcji ...

  3. DBA

   Sorien - bardzo dobrze jak by weszli do akcji - przypuszczam, że rozwiazałby się problem z podziałem półwyspu i straszeniem rakietami sasiadów

 2. Dalej Ρatrzący Georealista

  @easyrider Ja w latach 2015-2018 pracowałem jako inżynier projektu na kontrakcie w Korei Północnej i kompletnie nie zgadzam się z tym co piszesz. Obecnie przeciętny koreańczyk z Północy w wieku 25 lat żyje na dużo lepszym poziomie niż jego rówieśnik w Polsce. Obecnie wróciłem do pracy na politechnice i niestety widzę, jak wyglądają, jak zachowują się moi studenci. Powiem tak, 20 lat temu zachowanie na poziomie dzisiejszych studentów w Polsce (a mówimy o Politechnice Wrocławskiej) można było zobaczyć tylko przy jakiejś brudnej budce z piwem w miasteczku powiatowym, gdzie realne bezrobocie wynosiło 60-70%.

  1. Rusmongol

   Masło maślane. To komentujesz ich wychowanie czy wolność osobistą, a może ich sytuację materialną.? Bo zaczynasz o tym że 25 letni Koreańczycy są dobrze sytuowani materialnie a porównujesz to z wychowaniem młodych Polaków. 🤪

  2. Chyżwar

   Fakt. Obywatelom w obozie koncentracyjnym jakim jest państwo Kim Dzong Una żyje się "bardzo dobrze". Od niedawnej klęski głodu stopa życiowa tak im się rozrosła, że "nie wchodzi do buta". PKB także jest "wysokie". Tylko kilkadziesiąt razy niższe od Korei z południa.

  3. Rio

   Zgadzam się z Toba towarzyszu, czysto na ulicach, darmowa opieka zdrowotna i mieszkanie dla każdego to wspaniała sprawa. Brak wolności słowa, Internetu, oparat opresji, głód itp można na to przymknąć oczy

Reklama