Reklama

Wojna na Ukrainie

Kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy 12 października

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy pod przewodnictwem USA spotka się 12 października w Brukseli, w przeddzień spotkania ministrów obrony sojuszu zaplanowanego na 13 października, poinformował w piątek ambasador USA przy NATO Julian Smith,

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na pytania dziennikarzy, czego można się spodziewać po zbliżającym się spotkaniu i czy Ukraina może liczyć na broń dalekiego zasięgu, która osiąga cele na odległość 300 km, zachodnie czołgi, samoloty bojowe, ambasador odpowiedział, że udzielanie pomocy jest stałym, ewoluującym procesem.

Czytaj też

„Nie potrafię dokładnie powiedzieć, jak będzie wyglądać przyszła pomoc. Mogę powiedzieć, że nadal będzie pochodzić od Stanów Zjednoczonych, a także od innych sojuszników NATO. Nie sądzę, żeby ten proces się zatrzymał, on będzie się dalej rozwijał. Listy sprzętu oprzemy na tym, co Ukraina ma i czego potrzebuje. Ciągle szukamy sposobów na połączenie tych dwóch aspektów" – powiedział Smith.

Reklama

Ambasador zaznaczył również, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy są w stałym, niemal codziennym kontakcie z ukraińskim kierownictwem wojskowo-politycznym, aby ustalić, czego konkretnie potrzebuje ukraińska armia w terenie.

Czytaj też

Grupa Kontaktowa została zawiązana w Ramstein 26 kwietnia. Sekretarz obrony USA Austin oświadczył wówczas - po rozmowach przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu - że zdecydowano o powstaniu międzynarodowej platformy współpracy, która będzie spotykała się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. rwd

    Może w Gliwicach powinni wznowić produkcję T-72 specjalnie dla Ukrainy?

  2. szczebelek

    Jak USA nie wyślą pierwsze M1A1 to inne państwa nie wyślą swoich czołgów, a jak wyślą to będą dziwne ilości....

Reklama