Reklama

Wojna na Ukrainie

Japońskie terenówki dla Ukrainy

Mitsubishi Type 73 Kogata.
Mitsubishi Type 73 Kogata.
Autor. z tanuki/Wikipedia

Ukraina otrzyma od japońskich Sił Samoobrony Lądowej (JGSDF) 100 egzemplarzy różnego typu pojazdów mających pomóc Ukraińcom na czas walki z Rosją.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

W uroczystości przekazania pojazdów brał udział wiceminister obrony Japonii Toshiro Ino, który wręczył ambasadorowi Ukrainy Sergijowi Korsuńskiemu dokument potwierdzający darowiznę. Podczas tego wydarzenia widoczne były dwa pojazdy terenowe Mitsubishi Type 73 Kogata, które wejdą w skład japońskiej darowizny. Ukraina zatem otrzyma pakiet 100 pojazdów, w których skład wchodzą wojskowe samochody terenowe Toyota Kohkidosha, Mitsubishi Type 73 oraz gąsienicowe wywrotki Morooka. W celu bezkosztowego przekazania wspomnianych pojazdów przez Japonię konieczne będzie ich spisanie ze stanu. Oprócz nich Ukraina otrzyma także 20 000 racji żywnościowych.

„Mamy nadzieję, że inwazja zakończy się tak szybko, jak to możliwe i powróci spokojne życie codzienne" – powiedziała Ino. „Będziemy udzielać wsparcia na tyle, na ile będzie to możliwe".

Reklama

Czytaj też

Mitsubishi Type 73 Kogata to lekki samochód terenowy produkowany od 1996 roku przez Mitsubishi Motors w celu zastąpienia samochodów Type 73 Kyūs używanych wtedy w japońskich Siłach Samoobrony. Jednostkę napędową pojazdu stanowi chłodzony wodą silnik Diesla 4M40/4N15 o mocy 125 KM, pozwalający na rozpędzenie samochodu o masie blisko 2000 kg do ponad 100 km/h. Uzbrojenie pojazdu mogą stanowić różnego rodzaju karabiny maszynowego umieszczane na dachu. Ochrona przewożonej załogi jest zależna od wymagań klienta, od żadnej w przypadku samochodu w wariancie przeznaczonym dla oddziałów zwiadowczych kończąc na tych posiadających wzmocnione opancerzenie kabiny wraz z kuloodpornymi szybami.

Czytaj też

Mitsubishi Type 73 Kogata.
Mitsubishi Type 73 Kogata.
Autor. Hunini/Wikpedia
Reklama

Komentarze

    Reklama