Reklama

Wojna na Ukrainie

Hiszpania wysyła kolejne Leopardy 2 na Ukrainę

Hiszpański Leopard 2A4.
Hiszpański Leopard 2A4.
Autor. Contando Estrelas/Wikipedia

Kolejne hiszpańskie czołgi Leopard 2 oraz transportery opancerzone M113 zmierzają na Ukrainę.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Nowa dostawa pomocy wojskowej dla Ukrainy zawiera kolejne 4 czołgi Leopard 2A4, 20 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113 (najpewniej z kilkoma pojazdami w wariancie samobieżnego moździerza kal. 120 mm), 5 karetek pogotowia oraz 10 samochodów ciężarowych. Tym samym zrealizowane zostały słowa hiszpańskiej minister obrony, Margarity Robles, która miesiąc temu podczas zebrania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w Ramstein zapowiedziała dostawy wspomnianych pojazdów. Całość wyruszyła z Hiszpanii na pokładzie statku towarowego, który wypłynął z portu w mieście Santander. Udał się zapewne w stronę Polski (bądź Rumunii), gdzie pojazdy drogą lądową dotrą już na Ukrainę, najpewniej w sierpniu.

Czytaj też

Hiszpania dotychczas przekazała Ukrainie 6 czołgów podstawowych Leopard 2A4, ponad 50 transporterów opancerzonych M113 w różnych wariantach czy 6 ciągnionych haubic OTO Melara Mod 56 kal. 105 mm. Dostawy wspomnianego sprzętu niestety są nieliczne, a ich transport jest rozłożony w czasie. Wynika to z bardzo zróżnicowanej sprawności przekazywanych typów uzbrojenia, co było bardzo widoczne w przypadku Leopardów 2A4, które miały być w naprawdę złym stanie jak na wozy wpisane do rejestru. Niemniej, każda forma pomocy dla Ukraińców jest na przysłowiową wagę złota, chociaż jak na możliwości Hiszpanii udzielana pomoc jest w tym przypadku raczej niewielka.

Reklama

Czytaj też

Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 roku. To ostatnia wersja tej rodziny wdrożona jeszcze w czasie zimnej wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh 120 L/44 kal. 120 mm. Zapas amunicji wynosi 42 naboje. Z armatą sprzężono uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Drugi taki ukm umieszczono na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM, który połączono z przekładnią Renk HSWL 354. Czołg może rozpędzić się do 68 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h w czasie przemieszczania się do tyłu. Do wersji 2A4 docelowo modernizowano wszystkie wcześniejsze warianty Leoparda 2 (A0-A3).

Czytaj też

Autor. Hiszpańskie Ministerstwo Obrony

M113 to amerykański transporter opancerzony opracowany w drugiej połowie lat 50. XX. wieku. Wdrożono go do U.S. Army  w roku 1960, jako podstawowy pojazd piechoty zmechanizowanej do czasu powstania bojowego wozu piechoty M2  Bradley. Kadłub w celu obniżeniu masy własnej został wykonany z aluminium o grubości od 28 do 44 mm. Jednostkę napędową początkowo stanowił silnik gaźnikowy, jednak od wersji  M113A zamieniono go na dieslowski  6V53 o mocy 275 koni mechanicznych. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kal. 12,7 mm. Obecnie jest on używany przez kilkadziesiąt armii świata w różnych wariantach m.in. w Polsce, USA, Kanadzie, Niemczech, Portugalii, Litwie czy Ukrainie.

Czytaj też

M113 z ppk Milan, fot. Outisnn, licencja Creative Commons Attribution 3.0, Wikimedia Commons
M113 z ppk Milan, fot. Outisnn, licencja Creative Commons Attribution 3.0, Wikimedia Commons
Reklama

Komentarze (4)

 1. HataKumba

  Hiszpania, bogaty i duży kraj trąbi o przekazaniu 4 przestarzałych czołgów, kilku cudzoziemcach, ciężarówkach i M113. Żenada. Tak Polska, biedniejszy kraj przekazała kilkaset czołgów itd. Gdyby powiedzieli o 40 Leo2A4 to by była odpowiednia skala. Ale 4? Brak słów

 2. CzarnyRycerz

  Z ostatnich nagrań na telegramie widać, że Ukraińcy mają potężne straty w sprzęcie zachodnim. Poradzieckim zresztą też. Takie dostawy to nie wiem czy wystarczą nawet na bieżące łatanie straconych jednostek. .

  1. Adam S.

   A to już zależy, jakie kanały obserwujesz "na telegramie" :).

 3. Barcor

  Ma ktoś pojęcie, jaka polska jednostka używa M113, bo dla mnie to nowość?

  1. Hayven145

   10 Brygada Kawalerii Pancernej

  2. Adamus13

   Od Niemców za symboluczne 1 euro dostaliśmy kompletne wyposarzenie brygady pancernej. Nie tylko czołgi Leo2A4 ale też różne pojazdy towarzyszące w tym M113 (WD, WEM).

 4. Odyseus

  Nie no ale naprawdę to jest żałosne , niby wielki, potężny bogaty zachód ... taka np. Hiszpania potrzebowała prawie pół roku żeby naprawić (bo widocznie sprawnych nie posiadała) aż 10 starych czołgów z lat osiemdziesiątych i 50 transporterów z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku i wysłania ich do UA ... a na koniec tego kabaretu jeszcze jakiś polityk odtrąbia wielki sukces , nie normalnie masakra jakaś , ta cała pomoc dla UA pokazała że naprawdę te armię są papierowe i jakby przyszło co do czego to połowa tego sprzętu by nawet nie była wstanie o własnych siłach wyjechać z koszar

  1. "Docent" zza morza

   Nie bój nic - na całe nasze - euroatlantyckie - szczęście - "druga armia świata" okazała się być w jeszcze gorszym stanie... Bo jej potencjał "na papierze", a "w realu", to całkiem dwie różne sprawy, prawda?

  2. Rusmongol

   Najciekawsza jest kondycja samogonowego imperium cara z kgb. Z 3 dniowej operacji specjalnej zrobiła im się 1.5 roczna. A miała być taka siła...

Reklama