Reklama

Wojna na Ukrainie

Francuska artyleria holowana pod Bachmutem

Francuskie amratohaubice TRF1 kal. 155 w większości zostały już wycofane z użytkowania.
Francuskie amratohaubice TRF1 kal. 155 w większości zostały już wycofane z użytkowania.
Autor. U.S. Department of Defense Current Photos/Wikipedia

W serwisie Twitter udostępniono nagranie na którym znajduje się holowana armatohaubica TRF1 przez francuski samochód ciężarowy TRM 10000. Oznacza to, że kolejny zachodni typ uzbrojenia bierze udział w walkach o ten region oraz to, że ten system artyleryjski został już dostarczony na Ukrainę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Artyleria ta miała pochodzić z zakupów własnych Ukrainy dokonanych we francuskiej firmie S2M Equipment z siedzibą w Montlouis-sur-Loire, która zajmuje się przywracaniem do sprawności, a nawet modernizacja sprzętu wojskowego używanego przez francuskie siły zbrojne. Po wykonaniu takich prac jest on sprzedawany na rynki trzecie. W ten sposób Ukraina miała pozyskać 6 holowanych TRF1 kal. 155 mm, najpewniej wraz z pojazdami holującymi w postaci samochodów ciężarowych (w tym wypadku Renault TRM 10000). Dodatkowo Francja ma przekazać Ukrainie kolejne 15 sztuk tego systemu artyleryjskiego, jednak nie wiadomo czy pochodzą one z zasobów armii francuskiej czy także zostały zakupione przez S2M Equipment.

Czytaj też

TRF1 to francuska holowana armatohaubica kal. 155 mm o długości przewodu lufy wynoszącym 39 kalibrów wyprodukowana przez firmę Giat Industries (obecnie Nexter), jako zamiennik haubicy BF-50. Była produkowana w latach 1984-1993 w liczbie ponad 150 egzemplarzy. Donośność jej określa się na 24-30 km, w zależności od użytej amunicji. Szybkostrzelność wynosi 6 strzałów na minutę lub 3 w ciągu 15 sekund w trybie szybkim, jednak wtedy konieczne są dłuższe przerwy. Żywotność lufy określa się na 3000 strzałów. Obecnie używana jest przez armię Cypru (12 sztuk), Senegalu (8 sztuk) i Arabii Saudyjskiej (28 sztuk). Francja posiada co namniej 12 sztuk tego systemu artyleryjskiego, jednak używany jest on tylko przez francuską jednostkę wojskową stacjonującą w Dżibuti.

Reklama

Czytaj też

TRF1 kal. 155 mm (zdjęcie poglądowe)
TRF1 kal. 155 mm (zdjęcie poglądowe)
Autor. U.S. Department of Defense Current Photos/Wikipedia
Reklama

Komentarze (5)

 1. Sorien

  "Działa cholowane to już przeżytek, w dobie dronów, samolotów, dział samobieżnych " tak twierdzili "eksperci " od wojen teoretycznych w świecie idealnym .... I co ? I to że teraz ta artyleria robi bardzo dobrą robotę jest tania , nie skomplikowana i łatwo ją produkować. Ci sami pseudo eksperci teraz twierdzą że Polska musi mieć marynarkę (pomijając fakt że Rosja atakuje lądem a ich flota to pływający złom ) że Polska musi mieć zagony pancerne (jakoś wypierajac fakt że czołgi nie przystaja do dzisiejszego pola walki - łatwo zniszczyć lekka p-panc z wieku km , drogie , skomplikowane trudne w naprawie oraz produkcji w czasie globalnego konfliktu)

  1. MariuszZ

   Na dzisiejszym polu walking nie jest mozliwe przeprowadzenie ofensywy bez posiadania czolgow, byly I jeszcze dlugo beda w uzyciu bez wzgledu na to co wszyscy mowia, co najwyzej beda troche Bardfield odchudzone z zalogi I bezzalogowe w dalekuej przyszlosci.

  2. Pucin:)

   @MariuszZ - nie rozśmieszaj z tymi bezzałogowcami - będą tak samo masowo niszczone jak : Panzerkampfwagen III v. T-34 v. coś tam innego!!!!! :0

  3. wert

   o marynarce nie masz najmniejszego pojęcia. Zauważyłeś że kacapia strzela (woda, powietrze) rakietami znad Morza Czarnego a marynarka z OPL skasuje to? Zauważyłeś że kacapia zajęła wszystkie platformy wiertnicze UKR? My będziemy mieli jeszcze farmy wiatrowe i rury na dnie. O wojskach lądowych również nie masz pojęcia. Jankesi tworzą ciężkie dyw przełamania, my 18 Dyw, Wszyscy ci decydenci to durnie przy "ciemnowidzu" Sorienie. Zobacz filmik Russian Tank Assault może coś się oświeci

 2. Gimnazjum01@

  Rezygnacja całkowita z dział holowanych to dywersja. oczywiście to Zasługa naczalstwa WP

 3. Filemon66

  Pilny update 40 ta brygada artylerii lekkiej 105 mm przesunięta za Chasiv Yar czyli 15 km na zachód od Bachmut, przygotowując wsparcie dla 1szej lekkiej brygady idącej na wsparcie .26 ta brygada artylerii 20 km wschód od Konstantinovka czyli 40 km od Bachmut który atakuje 2 grupy bojowe Rostów centrum i południe czyli 26 BTG

 4. bc

  Mogli by jeszcze dać więcej tych zapalników airburst do amunicji bo widać że robią robotę. W ogóle Francja to już mogła by się bardziej ruszyć, warto się załapać na paradę zwycięzców przecież.

 5. Filemon66

  Podsumowując 2 brygady artylerii wspierają Bachmut 40ta z 10km i 26 ta z 25km Czyli działo L 118 105 mm sztuk 36 z UK oraz m777 155mm z USA. Żadnych francuskich gratów tam nie ma Może macron ma inny obraz satelitarny

  1. mick8791

   Podsumowując Ukraińcy jakoś mają na ten temat inne dane, a od nich pochodzi ta informacja! Po drugie haubica L118 ma donośność ponad 17 km, a nie 10! Po trzecie nie masz zielonego pojęcia jakie jednostki artylerii i jakie działa są w użyciu pod Bachmutem więc się nie mądruj (a są tam m.in. Kraby - również info od Ukraińców)!

Reklama