Siły zbrojne

Estonia dołącza do fińsko-łotewskiego programu KTO 6x6

Fot. Patria
Fot. Patria

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Estonii, państwo to oficjalnie przystąpiło do rozpoczętego przez Finlandię i Łotwę programu opracowania nowego kołowego wozu bojowego na potrzeby pododdziałów piechoty zmotoryzowanej. Powstanie on na podstawie kołowego transportera opancerzonego Patria 6x6, który jest rozwijany od kilku lat przez fińską spółkę Patria Oyj.

Sekretarz generalny estońskiego resortu obrony Kristjan Prikk podpisał umowę z fińskimi i łotewskimi władzami zakładające wspólne porozumienie techniczne, które dołącza Estonię jako trzeciego partnera w programie nowego KTO 6x6. Tym samym wskazano docelową konstrukcję, która trafi na uzbrojenie estońskich wojsk lądowych.

Biorąc pod uwagę projekt, w który zaangażowanych jest kilka stron, musimy pamiętać, że naszym głównym celem jest opracowanie platformy spełniającej wymagania estońskich sił zbrojnych w korzystnej cenie. W tym projekcie widzimy duży potencjał, zwłaszcza że jesteśmy zaangażowani już w fazie rozwoju, co jest najlepszym sposobem na zapewnienie, że w końcu będziemy mieli sprzęt, który zaspokoi nasze potrzeby

sekretarz generalny Ministerstwa Obrony Republiki Estonii

Wstępne zapowiedzi sugerują, że estoński resort obrony planuje pozyskać do 300 nowych kołowych transporterów opancerzonych na potrzeby estońskiej armii. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych 10 lat. W grudniu 2019 roku ministrowie obrony Estonii, Finlandii i Łotwy podpisali porozumienie, zgodnie z którym państwa te będą w przyszłości wspólnie kupowały wozy bojowe. Tym samym, głównym beneficjentem zawartych w ramach tego porozumienia kontraktów miała być fińska spółka Patria Oyj. Decyzja ta spotkała się jednak ze zdecydowanym sprzeciwem estońskiego przemysłu zbrojeniowego, którego spółki chcą w większym stopniu partycypować w tym, wartym do kilkuset milionów euro, programie zakupowym.

Zdaniem estońskich firm istniały dwa korzystne dla całego państwa warianty pozyskania nowych KTO. Jednym z nich było pozyskanie licencji od fińskiej Partii, na rozpoczęcie licencyjnego montażu wybranego modelu pojazdu, z szerokiej oferty tej spółki i wdrożenie lokalnych modyfikacji w celu dostosowania ich do potrzeb estońskiej armii. Drugim było zaprojektowanie i zbudowanie przez lokalne konsorcjum nowego estońskiego KTO, które spełniałby wszystkie założenia i wymagania rodzimego gestora. Oficjalne dołączenie Estonii do rozpoczęto przez Łotwę i Finlandię już programu opracowania nowego KTO 6×6, oznacza ostateczny upadek obu tych pomysłów, jednak nadal możliwy jest szerszy udziału estońskiego przemysłu zbrojeniowego w tym międzynarodowym programie.

Patria 6×6 to najnowsza konstrukcja fińskiej spółki Patria Oyj, która jest propozycją następcy starszej i obecnie używanej rodziny kołowych wozów bojowych Patria Pasi XA-180/185/200. Nowa konstrukcja bazuje na XA-200, który został zmodernizowany z wykorzystaniem komponentów Patria AMV 8×8 (w tym układu jezdnego i innych kluczowych elementów). Unifikacja ta pozwala na zmniejszenie czasu i kosztów powstania oraz produkcji tych wozów.

Obecnie na uzbrojeniu estońskich wojsk lądowych znajduje się 56 egzemplarzy (z 60 dostarczonych) ex-fińskich kołowych transporterów opancerzonych Patria Pasi XA-180 (w zmodernizowanej wersji XA-180EST) i 80 egzemplarzy (z 81 dostarczonych ex-niderlandzkich) kołowych transporterów opancerzonych Patria Pasi XA-188. Wozy te mają zostać wycofane na początku kolejnej dekady.

Komentarze