Reklama

Wojna na Ukrainie

Estonia alarmuje o dużych kosztach amunicji

155 mm
Amunicja 155 mm.
Autor. DoD

Plan przeznaczenia 3 proc. PKB Estonii na obronność przewiduje zakup nowego sprzętu dla wojska, renowację i utrzymywanie obecnego, wypłaty i całą resztę. Tymczasem 5 proc. PKB mogłoby być spokojnie przeznaczone na zakup samej amunicji - uważa dowódca estońskich sił zbrojnych generał Martin Herem, cytowany w poniedziałek przez agencję BNS.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Wydaje mi się, że ludzie nie rozumieją, jak droga jest dziś amunicja. Gdybyśmy sami jej wcześniej nie zgromadzili, nie bylibyśmy w stanie udzielić żadnego wsparcia Ukrainie. Nie jesteśmy obecnie w złej sytuacji pod względem zasobów, ale bezsprzecznie potrzebujemy znacznie więcej" - zaznaczył generał.

Czytaj też

Nowy rząd Estonii, utworzony po kwietniowych wyborach parlamentarnych, zobowiązał się do podniesienia wydatków na obronność do co najmniej 3 proc. PKB.

Reklama

"Kiedy mówię o tych potrzebach głośno, rząd i politycy patrzą na mnie z przerażeniem. To oczywiście ogromne sumy, ale tyle właśnie kosztuje dziś amunicja" - wskazał generał Herem. Ostrzegł, że gdyby Rosja zdecydowała się na atak teraz, mogłoby dojść do sytuacji, w której przybywający do Estonii żołnierze NATO nie mieliby czym strzelać.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. ostatni

  3% PKB, Polska poboie, USa 4.4% - a te grozne Chiny.....az 1.3% pkb reszte w instrafstre austrady kolej (Miedzy miastami 400 km na godzine) Eh- w USa dlugi wsztskie sie sypie ale maja na lotnsikwce by plwac po mozrzu poldnwo chinsim. A Wredne Chiny wciaz tylko 1.3% pkb. Prawdzwy wyscig zbrojen - po jednej stronie

  1. farfozel

   Chiny znacznie zawyżają swoje dane .

  2. Adr

   Chiny.....Republika Chińska wydała na wojsko 2,4 procent PKB

  3. ostatni

   farfozel - raczej nie. Nie znacznie. Wydaja mnisywo na infstrre. W tejj chwili az 70% wsztskich pociagow ktrze jezdza powzej 340 km na godzine na Swiecie przadka na Chiny. I to jakie trasy? Po kilka tys km - np Pekin -Kanton, ADR- nie -2..4 (skad takie zayzone dane?) Jesli wsztsy pojda za USa i beda wydawac 4.4 - to swiat bedzie uzbrojny po zemby ale glody i pelen bezdmnych. Dokadnie jak jest w US>

Reklama