Reklama

Wojna na Ukrainie

Eks-belgijska artyleria walczy na Ukrainie

Wycofana belgijska samobieżna haubica M109A4
Wycofana belgijska samobieżna haubica M109A4
Autor. FTS Belgium

W serwisie Twitter pojawiły się pierwsze zdjęcia z użycia bojowego eks -belgijskiej samobieżnej armatohaubicy M109A4BE przekazanej Ukrainie przez Wielką Brytanię latem tego roku. Pojazdy te zostały odkupione od belgijskiego przedsiębiorstwa, które wcześniej nabyło te systemy artyleryjskie od belgijskiej armii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wielka Brytania miała przekazać Ukrainie 20-30 egzemplarzy tego typu systemów artyleryjskich, jednak ogólna liczba M109 przekazanych przez Brytyjczyków ma wzrosnąć wraz z kolejnymi pakietami pomocy od Londynu. Najpewniej przekazywane działa także pochodzić z drugiego obiegu, ponieważ wiele tego typu systemów artyleryjskich dalej znajduje się w ofertach firm prywatnych lub zalega w składnicach wojskowych kilku krajów jak np. Włochy. Ukraina łącznie otrzymała do tej pory ponad 70 egzemplarzy samobieżnych armatohaubic rodziny M109, od Łotwy, Norwegii, USA, Wielkiej Brytanii, a także Włoch. Ostatecznie liczba ta może się sięgnąć 100 lub więcej pojazdów.

Czytaj też

M109A4 to samobieżna armatohaubica produkcji amerykańskiej, której głównym uzbrojeniem jest armatohaubica 155 mm z lufą o długości 39 kalibrów. Pozwala to na rażenie przeciwnika na dystansie 18,5-23,5 km w zależności od użytej amunicji. Jednostkę napędową stanowi silnik Detroit Diesel 8V-71Turbo o mocy 405 koni mechanicznych, a przekładnia to Allison XTG411. Zasięg wozu to 349 km, a prędkość maksymalna wynosi 65 km/h. Obecnie jest to stosunkowo przestarzałe uzbrojenie o zasięgu ognia na poziomie 2S3 Akacja , zatem ich przekazanie nie zwiększa znacząco możliwości rażenia sił ukraińskich względem posiadanego uzbrojenia.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama