Reklama

Wojna na Ukrainie

Drogie Leopardy zakupione dla Ukrainy. Ale od kogo?

Autor. 7th Army Training Command/flickr/CC BY 2.0

Dania wraz z Holandią ogłosiły plan zawarcia umowy, w ramach której sfinansują zakup 14 czołgów Leopard 2A4 jako pomoc wojskową dla Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Obecnie nie wiadomo, skąd miałyby zostać odkupione Leopardy 2A4. Obecnie są duże problemy z dostępnością tych czołgów oraz ich sprawnością. Wcześniej rząd Holandii podpisał umowę z Niemcami na przekazanie około 100 Leopardów 1A5 na rzecz Ukrainy. Jednak nie wiadomo, od kogo zostaną odkupione Leopardy 2A4. Jednym z bardziej prawdopodobnych kierunków może być Hiszpania. Inną opcją jest zakup z nadwyżek przemysłu. Kijów otrzymał już czołgi tego typu z Polski (14). Dostawy zadeklarowały także Hiszpania (10) oraz Kanada i Norwegia (po 8 wozów).

Czytaj też

Dostawa 14 czołgów Leopard 2A4 ma być zrealizowana w pierwszym kwartale 2024 roku. Szacowany koszt to 165 mln EUR, czyli około 180 mln dolarów. Jest to bardzo wysoka kwotą za 14 maszyn. Szacunkowa cena jednego wozu to równowartość niemal 13 mln USD. Dla porównania, Polska za 180 czołgów K2 wraz z pakietami logistycznymi i amunicją zapłaciła 3,43 mld dolarów, więc przeciętnie jeden czołg (uwzględniając uśrednioną wartość amunicji oraz pakietów logistycznych i szkoleniowych) kosztował około 19 mln dolarów.

Reklama

Oznacza to, że Leopardy kupowane dla Ukrainy najprawdopodobniej będą wymagać nie tylko remontu, ale i ograniczonej modernizacji w celu zastąpienia tych podzespołów, które już od dekad nie są produkowane.

Czytaj też

Istotnymi podzespołami, które najprawdopodobniej będą wymagały wymiany, są bloki celownika głównego EMES-15A1, kamery termowizyjne WBG-X, panoramiczne przyrządy obserwacyjne dowódcy PERI-R17A1, a być może także elementy elektrohydraulicznych napędów wieży WNA-H22.

Czytaj też

Można spekulować, że powyższe elementy mogłyby zostać zastąpione nowocześniejszymi zamiennikami, podobnie jak konfiguracji zastosowanej w czołgu Leopard 2PL. W jego wypadku celownik główny EMES-15A1 wyposażono w kamerę KLW-1 Asteria w miejsce WBG-X, zastąpiono przyrząd PERI-R17A1 nowym PERI-R17A3L4 CP z kamerą termowizyjną KLW-1, a także zastosowano elektryczne napędy wieży EWNA.

Czytaj też

O źródle pochodzenia kolejnych Leopardów 2A4 dla Ukrainy oraz zakresie wymaganych prac (i ewentualnych modyfikacji) najprawdopodobniej dowiemy się w nadchodzących miesiącach. Warto jednak dodać, że ta inicjatywa to kolejny z wielu wysiłków podejmowanych przez Danię i Holandię w celu wsparcia Ukrainy. Z kolei koszt czołgów, jakkolwiek wysoki, jest wynikiem tego, że na Zachodzie utrzymanie rezerw sprzętowych przez dekady zaniedbywano, więc ich odtwarzanie jest kosztowne.

Reklama

Komentarze (9)

 1. rwd

  W prasie podali, że wszystkie Lamparty dostarczone Ukrainie będą remontowane w Polsce. Pożyjemy zobaczymy.

  1. kukurydza

   My jesteśmy "liderem" dla L2A4 i je mamy remontować, jako jedyni posiadający jeszcze takie zdolności. Dla L2A6 "liderem" są Niemcy.

 2. Jukelo57

  trochę się już gubię w tym wszystkim - czy w ogóle to są jakieś sprawne czołgi w UE w ilości np. 1000 - 1500 sztuk w celu natychmiastowego ich wystawienia do walki ?

  1. Extern.

   Jeśli się policzy Grecję i Turcję to tak.

  2. Griaule

   @Jukelo, 1000 sprawnych czołgów w UE to będzie za 10 lat. Ale tylko w. Polsce, jak się program K2 PL zakończy.

  3. kukurydza

   Nie, nie ma. Niemcy, Francja, UK, Grecja, Polska - wszystkie te kraje dysponują w linii mieszanką typów, zaś najliczniejsze siły pancerne z tego grona ma Grecja i Polska. U nas, z nominalnych 11 batalionów pancernych, zapewne jaki taki poziom gotowości reprezentuje 8, reszta "od zawsze" była mocno papierowo-magazynowa. Francja i UK mają unikalne typy, realnie FR 4 bataliony, UK 3. Grecja, poza (numerycznie) około 3 batalionami na L2A6 i kolejnymi 3 na L2A4, ma jeszcze liczne L1, M60 i M48. Najsilniejsze są siły Tureckie - ponad 300 L2A4 i drugie tyle L1, a na dokładkę po ponad 700 M60 i M48. Nie, nie uskładasz 1000 sztuk jednego podtypu,

 3. Rusmongol

  Władimir Putin miał przejść załamanie nerwowe - donosi na Telegramie Generał SWR, który podaje się za byłego funkcjonariusza Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej. Autor wpisu stwierdził, że prezydent Rosji, po narobieniu w pieluchę, leżał półnagi na podłodze i histerycznie płakał. Obraz gościa który chce zbawić świat.

  1. Kremlin

   Uwierz mi - gdyby Putin przeszedł załamanie nerwowe to wszyscy byśmy o tym wiedzieli. Powiedziałby nam o tym atomowy grzyb, który powstałby w miejscu zrównanego z ziemią Kijowa.

  2. Xx

   Jasne...bo putin sam odpalarakiety

 4. Chris

  Gdzie pójdzie główny atak? Stawiam na Nową Kachowkę i desant przez Dniepr

 5. staryPolak

  kabaret od dawna. ilość czołgów w starej UE i ich stan nie ma znaczenia. Właściwe pytanie brzmi - ile tam jest ludzi zdolnych postawić życie, zdrowie i ciepły posiłek w obronie własnego państwa. Nie pytam o zobowiązania sojusznicze bo tu odpowiedź dobrze znamy.

 6. Stefan1

  Może zakupią w Polsce? Modernizowane 2A4... mamy takie.

  1. tomcio55

   Dla nas by to było korzystne gdyby kupili wszystkie 2A4. Generują same problemy, trzeba wydawać krocie na modernizacje, kiepsko z częściami i amunicją. W zamian dokupić od Korei. Dodatkowy bonus to że zniszczyłyby pewnie z 3x tyle kacapskich czołgów.

  2. skition

   Chciałbyś ale jest to niemożliwe. Rzecznik firmy Rheinmetall oświadczył ,że firma posiada na stanie 22 czołgi Leopard 2 które są "przywracane do stanu używalności" ale jak się okazuje pozoranci nawet 22 sztuk nie kupią. Kupią tylko 14..Firma przecież nie jest instytucją charytatywną i nie oda za darmo. Mogą tylko sprzedać.

  3. Vixa

   @Skition, w tym przemyśle nic nie dzieje się bez zgody rządu. Masz jeszcze jakieś odkrywcze przemyślenia na temat niemieckich firm zbrojeniowych?

 7. PPPM

  Trochę, długo. Nie wiadomo czy jeszcze się przydadzą. Być może będzie już po wojnie, czego wszystkim życzę.

  1. Adam86

   I oby rzeczywiście już było, bo dla nas najważniejsze jest mieć osłabioną Rosję i ukrainę za naszą granicą

 8. radziomb

  Cala Europa przekazuje 50% swoich leopardow.czyli ok 1 tys. Po czym aby odbudowac swoje rezerwy przynajmniej 50% z nich kupuje od nas czolgi K2. Ale sie rozmarzylem hehe

  1. VIS

   Czyli w Europie musiało by być około 2tys. leopardów 2, a nie ma tyle.

 9. GB

  Może być tak że kupią faktycznie większą liczbę niż deklarują.

Reklama