Reklama

Wojna na Ukrainie

„Dołączajcie do szeregów ruchu oporu”. Akcja pod Biełgorodem i strzały w Rosji

Autor. Nexta/Twitter

W obwodzie biełgorodzkim doszło do wymiany ognia. Rosyjski Korpus Ochotniczy oraz Legion Wolnej Rosji miały przekroczyć granicę ukraińsko-rosyjską i przeprowadzić akcję zbrojną na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

16 maja 2023 roku Rosyjski Korpus Ochotniczy, formacja złożona z Rosjan walczących po stronie Ukrainy, wydała odezwę do mieszkańców Federacji Rosyjskiej o przyłączenie się do powstania zbrojnego przeciwko reżimowi Władimira Putina.

„Języki płomieni nadchodzącej walki o przyszłość Rosji zaczynają się już objawiać. Nasi towarzysze broni w całym kraju zaczynają szykować się do aktywnych działań. Może nie są jeszcze tak dobrze wyposażeni, jak zawodowcy, ale są uzbrojeni i zmotywowani! Dołączajcie do szeregów ruchu oporu! Sława Rusi!" – czytamy we wpisie rosyjskich ochotników na Telegramie.

Reklama

Żołnierze rosyjskiego korpusu przekroczyli w ostatnich godzinach granicę z obwodem biełgorodzkim i zaatakowali graniczne posterunki. Do wymiany ognia doszło we wsiach Dronowka oraz Kozinka. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że Władimir Putin został poinformowany o „wtargnięciu".

Co ciekawe, atak miały wspierać czołgi oraz artyleria. W Internecie są opisywane jako należące do formacji złożonych z ochotników co oznaczałoby solidne wzmocnienie jednostek. Warto przypomnieć, że podobną akcję – choć w mniejszej skali - prawdopodobnie Rosyjski Korpus Ochotniczy przeprowadził na początku marca. Spekulowano wówczas czy akcja nie była prowokacją rosyjskich służb specjalnych.

Czytaj też

W akcji Rosyjski Korpus Ochotniczy wesprzeć miał Legion Wolnej Rosji, czyli pierwsza ochotnicza formacja złożona z Rosjan-dysydentów, byłych jeńców i przeciwników Władimira Putina, która walczy u boku Ukraińców w obronie kraju.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (20)

 1. Koruptor

  Ten "legion" to sami naziści i terroryści, ale już 39 zostało zabitych na tę chwilę.

  1. Mieczysław

   Koruptor skąd posiadasz takie informacje? Twoja wypowiedź brzmi tak jakbyś takie informacje otrzymał od swoich zwierzchników z Moskwy. Jeżeli z jakiegoś medialnego i rzetelnego źródła to podziel się z nami ich pochodzeniem.

  2. wojghan

   Mieczysław, wszyscy to już wiedzą. Wystarczy poszukać informacji gdzieś poza głównym ściekiem. 39 zbitych, kilkunastu w niewoli pozostałych około stu wycofało się na Ukrainę. Ot i cała wielka akcja przeciwko Rosji. Ktoś wypuścił bąka, Rusek wstał, ogarnął się i przegonił towarzystwo.

 2. slubfurt79

  Rosyjski Korpus Ochotniczy: Symbolem jednostki jest biało-czarny symbol tarczy z szewronem na której znajduje się miecz. Bardzo podobnej symboliki używała „Biała Idea”, emigracyjne ugrupowanie dla młodzieży nacjonalistycznej utworzone w 1934 r. zrzeszające wrogów systemu komunistycznego. Żołnierze formacji aktywnie korzystają z symboli Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej – organizacji wojskowej, która w trakcie II wojny światowej kolaborowała z III Rzeszą

 3. ostatni

  Zapene Akcja Ukraiskiego wywiadu. Z Rosjanami maja pewnie cos wspolego. - jak lodnowanie w Zatece Swin - paru Rosjan Paru Ukraicow. duzo proagandy. To sie nazwa akcja pod zmienina flaga.

  1. Komi

   Po polsku mówi się pod fałszywą, ale w Olgino tego nie uczą.

 4. Adam S.

  Projekt "Noworosja" zaczyna żyć własnym życiem: Biełgorodska Republika Ludowa, Kurska Republika Ludowa, Moskiewska Republika Ludowa ....Republika Sacha, Chińska Republika Ludowa :D

  1. ostatni

   Wlasnym zyciem? Chyba zyciem tego Ukrainskiego genarala z Wywiadu co planuje takie akcje./ Nastena bedzie atak na Bialorus

  2. Adam S.

   ostatni - własnym życiem, to znaczy życiem zupełnie nie zaplanowanym przez kremlowskich polittechnologów. Ktoś im zajumał pomysł i mocno ich troluje. Putin się wścieknie i oby dostał wylewu.

  3. Komi

   "Ostatni" to ruski troll więc nie rozumie idiomów i niuansów polskiego języka.

 5. Sorien

  Ogulnie bez sensu ta akcja i szkodliwa dla Ukrainy o ile nie zdobędą broni atomowej z tego składu a chyba o to chodzi . Bo jeżeli nie o to to według mnie jest to strzał w kolano bo taka akcja tylko zewrze ruskie naród a Putin będzie miał łatwiej tłumaczyć różne kolejne ruchy . Napewno osiągnęli już jakiś sukces (konsekwencje mogą być o wiele większe ) ale co do sukcesu upokorzenie Putina , zdobycie kilkunastu km na terenie kacapów q także pospieszna ewakuacja broni atomowej - głowy już lecą pewnie

  1. QVX

   Z punktu naszej szkodliwej mentalności "przegranego zwycięzcy moralnego" tak, ale UA gra tutaj o anglosaską opinię publiczną, więc muszą pokazać, że potrafią przylać też.

  2. Adam S.

   Akcja nie ma znaczenia militarnego, ale nie jest bez sensu. Ma wyprowadzać rosjan z równowagi i zmuszać do wzmacniania granicy własnym wojskiem, którego mają coraz mniej. Kontrofensywa wisi im nad głową, a żołnierzy brakuje. "Jak zrobiliście 3 tysiące kilometrów frontu, to teraz go pilnujcie".

  3. młodygrzyb

   Twierdzisz coś wprost przeciwnego od zachodnich specjalistów. Tego typu akcja powoduje wzrost poparcia dla agresji na ukrainę, wzrost poparcia dla poboru i mobilizacji. Ukraińcy tą akcja pokrywają swą klęskę pod Bachmutem. Już nikt nie mówi o Bachmucie. A klęska dość poważna, zaryzykowali i zamiast wzmacniać obronę miasta wysłali wojska do kontrataków dookoła miasta , skończyło się marnymi zdobyczami terytorialnymi przy ogromnych stratach i utratą samego miasta, miasta symbolu. Sami najpierw zbudowali symbol a potem go stracili. Dlatego dla odwrócenia uwagi publicznej poświęcili ruskich najemników i trochę sprzętu. Ten sprzęt może być problemem.

 6. ciekawy1

  wchodząc w dygresję odnośnie trzeciego sąsiada tzn. Białorusi: jeśli Białoruś daje znaki, że może pójść na ustępstwa z zachodnimi sąsiadami, celem ucieczki spod rosyjskiego bata, powinno się z nią zorganizować manewry, które by nie były stałą bazą na Białorusi, ale rotacyjnymi manewrami

 7. Monkey

  Ciekawe, czy ta akcja coś da nie tylko Ukraińcom, ale gnębionym przez Putina zwykłym Rosjanom. O ile oczywiście oni czują się gnębieni. I nie mam tu na myśli zniewolenia w naszym rozumieniu, tak polskim, jak i zachodnim. Myślę tu o tzw. rosyjskim stanie umysłu. Ilu z nich (Rosjan) jeszcze wierzy, że można inaczej i że warto się o tą inność starać?

  1. rrzepp

   Jakim gnębionym? Wyłącz TVP, wyłącz TVN... Putin ma bardzo duże poparcie wśród swoich obywateli. Mają to na co zasłużyli

  2. Monkey

   @rrzepp: Duże, ale nie aż tak wielkie, jak sugerujesz. Dlaczego tylu ludzi zwiało za granicę po ogłoszeniu mobilizacji? Dlaczego teraz nawet dostarczają wezwania do wojska elektronicznie, bo przed pisemnymi przyszli poborowi na różne sposoby się ukrywali? Widzę, że nie zrozumiałeś, o co mi chodziło z tzw. rosyjskim stanem umysłu. A to nic innego niż przyzwyczajenie do tego, że bicie po twarzy to normalna droga perswazji. Nawet w naszym wojsku niemal udało im się to wcielić na zasadzie przeszczepu diedowszczyzny. U nas zwanej falą. Czymże innym takie podejście jest jak nie gnębieniem ludzi?

  3. Dfence

   Myślisz,że rosjanin powiedziałby ankieterowi,że nie lubi putina i nie chce wojny ?W tym kraju za taką wypowiedź można skończyć w więzieniu.Nie wiemy jakie jest poparcie dla wojny z Ukrainą.

 8. Mieczysław

  Rewolucja albo Wielka SSmuta nadchodzi. Historia kołem się toczy a większość Rosjan dalej śni ze swoim zbrodniarzem wojennym o potędze.

 9. Prezes Polski

  Nie ma żadnych szans na jakiś trwały efekt tej akcji. To tylko sabotaż i działanie na morale ruskich. Ale oczywiście przyda się.

 10. GB

  W O.Bielgorodzkim widziano przynajmniej 1 Mi-26 (jest filmik). A tzn. że ruscy ruszyli odwody i to raczej te na poziomie operacyjnym. Podobnie było w trakcie ukraińskiej ofensywy w O.Charkowskim. Tam też użyto Mi-26, które transportowały jednostki WDW do łatania dziur. Ruscy opublikowali filmik na którym widać jak nad jakimś miastem leci ruski Mi-8 i odpala flary....To chyba efekt dzisiejszej katastrofy Mi-8 nad Prochorowką. Chyba piloci wszędzie widzą ukraińskie siły specjalne z Piorunami...

  1. Marian L

   Jeżeli ruszyli obwody to Ruscy wpadli, bo oto chodzi Ukrainie. Bahmut, teraz tutaj a atak idzie w inne miejsca. Więc ofensywa pewnie w ciągu 1-3dni. Bo to wydarzenie to już początek gry w szachy. Putin musi bronić Białogardu tak jak nie może się wycofać z Bahamutu.

 11. Adam86

  Nasi rodzimi kanapowi faszysci widać w formie bo dostali jakąś marną propagandową pożywkę żeby pisać bzdury o domniemanej rewolucji u Ruskich,tyko upadek Artemowska niestety nie za bardzo pasuje do tej marnej propagandy

 12. Jendrula

  To nie są żadni, żołnierze. To są zielone ludziki. Znudziło im się na Krymie, to poszli sobie do biełgorodu, a broń? Broń można kupić w każym sklepie z warzywami.

  1. Szwejk85/87

   Broni nie trzeba kupować, tam po lasach stoi kupa czołgów i artyleri, tylko tankować i do przodu !!!

 13. Cyber Will

  Jak pisał w XIX w. M Mochnacki "w Rosji akceptowanie ZNIEWOLENIA przez społeczeństwo jest PATRIOTYZMEM" i ta teza jest nadal aktualna.

 14. piter4440

  Pozycję legionu mają podobno znajdować się około 7km od składu amunicji jądrowej. Wg Polsatu Rosja ma ewakuować obiekt zwany "Biełgorod-22" Jednakże na miejscu jest zbyt mało ludzi i sprzętu by zrobić to sprawnie... Gdyby chłopaki z legionu się bardziej pospieszyły mogło by być ciekawie ponieważ ruscy w tej kwestii mieli podobno opóźniony zapłon. Kto wie może nawet elektrownie atomową można by było na składzik wymienić. Ponadto krążą filmiki z zaplombowanymi schronami w mieście które ludzie próbują otwierać dostępnymi środkami.

 15. GB

  Nad Moskwa na balonach unosi się flaga rosyjskiego Legionu Wolność....

 16. GB

  W O.Bielgorodzkim widziano przynajmniej 1 Mi-26 (jest filmik). A tzn. że ruscy ruszyli odwody i to raczej te na poziomie operacyjnym. Podobnie było w trakcie ukraińskiej ofensywy w O.Charkowskim. Tam też użyto Mi-26, które transportowały jednostki WDW do łatania dziur. Ruscy opublikowali filmik na którym widać jak nad jakimś miastem leci ruski Mi-8 i odpala flary....To chyba efekt dzisiejszej katastrofy Mi-8 nad Prochorowką. Chyba piloci wszędzie widzą ukraińskie siły specjalne z Piorunami...

 17. Niezaszczepiony

  A co jeśli ten korpus wolności zorganizuje sobie abramsy i f16 np. znajdzie gdzieś w "opuszczonym" składzie i zaatakuje rossje ? Co powie putin ? Takie samoloty można kupić w każdym sklepie z samolotami....

 18. OptySceptyk

  To jest problem egzystencjalny dla Putina, podobnie, jak istnienie wolnej Ukrainy. Sytuacja społeczno-polityczna wewnątrz roSSji jest często niejasna i może się okazać, że potrzeba tylko jednej iskry... Równie dobrze może się okazać, że ta akcja nic nie da, a naród ma to gdzieś, bo woli oglądać taniec na lodzie w tv. A istnienie niezależnego kraju z wolnymi ludźmi, demokratycznego i rozwijającego się, zwalczającego korupcję (oby!) to już jest dla Putina zagrożenie śmiertelne, bo stanowi materiał do porównań dla przeciętnego zjadacza chleba w kraju łagrów.

 19. Michał 1983

  Czy to już czas na rewolucję w Rosji?? No nie wiem... ale chaos i panika się przydadzą.. A może to jednak ten czas?? ;D

 20. TIGER

  Oby było więcej Rosjan którzy dołączą do tej jednostki by obalić rządy Putina

Reklama