Reklama

Wojna na Ukrainie

Dania z dużym pakietem wsparcia dla Ukrainy

Wśród pojazdów przekazywanych Ukrainie w duńskim pakiecie mogą znaleźć się wozy/czołgi saperskie jak PNMIRK (zmodernizowany Wisent 1).
Fot. Ronny Benjamin Vossen Rasmussen/Wikipedia

Duńskie ministerstwo obrony poinformowało o przekazaniu Ukrainie największego dotychczas pakietu pomocy wojskowej o wartości około 250 mln USD. W jego skład wejdzie różnego typu amunicja, części zamienne, oraz pojazdy inżynieryjne, ewakuacji technicznej czy rozminowujące.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Minister obrony Danii Troels Lund Poulsen poinformował, że ten pakiet pomocy ma pomóc utorować ukraińskim czołgom i innym pojazdom drogę do wkroczenia na tereny okupowane przez Rosjan. Od początku rosyjskiej inwazji Dania przekazała Ukrainie wsparcie wojskowe w wysokości ponad 1 mld euro, co zostało podkreślone z dumą przez duńskiego ministra. Obecnie kraj ten przygotowuje się do przekazania wraz z Niemcami i Holandią czołgów Leopard 1, wcześniej przekazał zaś 19 samobieżnych armatohaubic Caesar kal. 155 mm.

„Zawartość pakietu pomocowego jest taka, o jaką prosiła Ukraina. Jestem dumny, że my w Danii możemy zaspokoić te potrzeby" – powiedział Poulsen.

Czytaj też

W skład nowego pakietu pomocy ma wejść amunicja różnego typu, sprzęt przeciwlotniczy oraz różnego typu pojazdy wojskowe. Będą to wozy zabezpieczenia technicznego, inżynieryjne, ewakuacyjne, saperskie, mosty samobieżne, wozy rozminowujące oraz pojazdy naprawcze (zapewne chodzi o mobilne warsztaty ). Nie jest wiadome, czy wspomniane maszyny zostaną przekazane z armii duńskiej, czy może kupione u firm prywatnych zajmujących się sprzedażą wycofanego sprzętu wojskowego. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest FFG (Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft) oraz Pearson Engineeering, które to pod koniec stycznia tego roku otrzymały kontrakt na dostarczenie Ukrainie 30 wozów wsparcia Wisent 1.

Czytaj też

Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Komentarze (1)

  1. radziomb

    Widac ze pomoc zachodu sie rozkreca.mimo narzekan niektorych "specjalistow" ze juz szorujemy lyzka po dnie. Niedlugo Niemcy przekaza transportery Fuchs i Boxer. Potem F16 z holandii i Danii. UNIA przekaze 1 mln pociskow +rozkreca produkcje. Juz nie ma watpliwosci ze wczesniej czy pozniej Rosja przegra :) no i krym bedzie ukrainski . .